sistem de birou

Acesta este sistemul meu...
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

gemelu wrote: Se preteaza aquaponia pentru arta bonsaiului? Parca pentru asta trebuie udare moderata sau chiar redusa, ori in aquaponie apa circula din belsug cu nutrienti.
Bonsai inseamna copac cresut in tava, asa ca trebuie privit in ansamblu copacelu' si vasu'.
Udarea se face in functie de specie si de substratul folosit. Eu de exemplu de cand am descoperit argila asta granulata o folosesc si la copacei in amestec cu turba,
cam 70-80 % argila si restul turba. In cazul acesta trebuie udat mai des, dar nici nu risti sa-ti putrezeasca radacinile ca in cazul in care solul e mai mult organic.
Pentru ficusi la care le place umezeala e ok in vasul de cultura, tin doar 2-3 mai mici care vor fi niste mame bonsai (adica vor avea o inaltime undeva intre 8-12 cm)
Oricum sistemul acesta e mai mult de distractie...
Apropo prin iunie am bagat si cateva râme in substrat la care se pare ca le merge bine avand in vedere ca s-au inmultit (lucru pe care l-am vazut in septembrie cand am spalat argila)
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

poze noi...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

SUPER... :D
Si cu ce populatie de peste la ce volum de acvariu sustii aceste minunate plante din sitemul "de beci"?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem de birou

Post by negru »

Arata fantastic!
Ai numai lumina artificala acolo sau bate si ceva soare?
In orice caz, arata nemaipomenit! Cum ai stiut tu sa le inghesui pe toate cu maiestrie acolo... super!

L.E. Da, uitasem ca a luat calea beciului :P
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Daca nu ma insel, sistemul e amplasat chiar in beci... Cred ca nu este lumina naturala, si tot meritul pentru dezvoltarea spectaculoasa a plantelor este al luminii. Astept sa ne spui ce surse de lumina ai folosit cate ore pe zi etc. Nu cred ca ai folosit niciun fel de suplimente de Fe, K, Ph etc. Mai curand cred ca ai un raport perfect de rame in sistem.
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

gemelu wrote:Daca nu ma insel, sistemul e amplasat chiar in beci... Cred ca nu este lumina naturala, si tot meritul pentru dezvoltarea spectaculoasa a plantelor este al luminii. Astept sa ne spui ce surse de lumina ai folosit cate ore pe zi etc. Nu cred ca ai folosit niciun fel de suplimente de Fe, K, Ph etc. Mai curand cred ca ai un raport perfect de rame in sistem.
Intr-adevar sistemul l-am mutat in beci ca oricum aveam nevoie de lumina suplimentara peste iarna.
Acum folosesc lampa asta http://growin.ro/lampa-cfl-85w-elektrox ... tatie.html si am mai pus 2 neoane.
Suplimente nutritive nu am folosit. Aum am 6 pesti intr-un vas de 50 l, 4 carasi prinsi de cumnatu-mio (in aprilie o sa aiba 2 ani ) si 2 carasi aurii.
Tot sistemul e pus intr-o "incinta" facuta din polistiren pentru a pastra lumina si caldura inauntru. "tavanul " e tapetat cu folie de aluminiu.
Acum lumina merge cam 14 ore. Cand e lumina temperatura ajunge pe la 22 de grade inauntru' iar cand e stinsa coboara pana pe la 15 grade.
Pana acum nu am vazut sa scada mai mult.(oricum in beci nu am sursa de caldura)
Langa sistem mi-am facut si o mica ferma de râme din 2 galeti unde pun resturile vegetale ce raman din casa.
Dupa ce voi obtine humus de rama vreau sa-mi fac si "ceai de rama" sa stropesc plantele vad daca are vreun efect....
ceva de genul: http://www.youtube.com/watch?v=iG_i6zCdKMw
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Adica nu ai rame si in stratul de cultura? Cand ai spalat argila nu ai mai pus ramele?
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

ba da, râmele au ramas acolo. Cand am scos ceapa erau printre radacini.....
Incercarea cu "ceaiul de râma" e pentru folosire ca ingrasamant foliar sa vad daca are vreun efect.
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

A venit si vremea recoltei....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Fermecator... o salata grozava!!! Ai si rosii in ghiveci, s-au copt?
Post Reply