sistem de birou

Acesta este sistemul meu...
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

sistem de birou

Post by flo_flu »

Cam acesta ar fi sistemul meu. Deasupra spatiului de cultura am facut si o minisera din policarbonat
tapetata pe interior cu folie de aluminiu pt a nu pierde lumina. Se vede si din poze ce bine ii merge ficusului avad lumina si umiditate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem de birou

Post by negru »

Dragut!
Se vede ca esti pasionat dupa numarul de alte ghivece care mai apar in poze :)
Nu imi pot da seama din poze ce granulatie are pietrisul. Pare mic. Nu se colmateaza? Mai ales ca mergi pe varianta autosifon.
Initial si eu am mers pe autosifon la munca, la sistemul experimental. Mai nou am pus o priza programabila mecanica, 15 minute on, 45 off. Nu mai ma doare capul de debitul pompei, daca se amorseaza/desamorseaza sifonul etc.
Inca ceva, vad ca este pus la fereastra sistemul si peretii "ghiveciului" sunt transparenti, nu ai probleme cu algele? Adica e pacat sa hranesti alge cu apa aia bogata in nutrienti.
Cum stai cu evaporarea apei? Cat completezi, la ce intervale, cu ce apa? Ai masurat duritatea apei?
Hai ca te-am asaltat cu intrebarile, dar asta e asa, pentru inceput :D

Numai bine!
...
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

S-o luam pe rand:
Pasionat da, de copacei in general.
"Pietrisul" e de fapt argila granulata sparta cu granulatia de 2-4 mm. Eu o folosesc si ca substrat la copacei amestecata cam cu 20% turba
si sunt foarte multumit de cum se comporta (ca si substrat). Ultima data am spalat argila cam prin august si de atunci functioneaza OK. Pestii sunt aceeasi de prin aprilie - mai
La inceput si eu aveam probleme cu amorsarea autosifonului dar acum e ok. Algele nu s-au dezvoltat f tare, doar spre partea dinspre geam. Evapoararea nu e foarte mare ca asa dupa cum spuneam deasupra am pus o minisera ca sa am umiditate la ficus (sa faca radacini aeriene - asta e un fix al meu.... :D ) Duritatea nu am masurat-o dar la noi la cluj nu prea avem probleme cu asta.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

negru wrote: ... mergi pe varianta autosifon.
Initial si eu am mers pe autosifon la munca, la sistemul experimental. Mai nou am pus o priza programabila mecanica, 15 minute on, 45 off. Nu mai ma doare capul de debitul pompei, daca se amorseaza/desamorseaza sifonul ....
Dar ce varianta mai exista? Cum faci sa se inunde complet patul de cultura si apoi sa se goleasca (intre cele doua limite de minim si maxim) ? Poti sa-mi explici cum reglezi umplerea-golirea?
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

cea mai buna explicatie o gasesti aici:
viewtopic.php?f=6&t=13
in rest tine de incercari. La inceput iti faci un mic sistem ca sa vezi cum functioneaza.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Sunt deja in lucru cu un sistem mediu de interior confectionat dintr-un bazin IBC de 1000 litri (750 acvariu si 250 pat de cultura) dar acum am intampinat o dificultate la amorsarea sifonului. Precizez ca am aplicat metoda sifonului Bell, care se vede complet echipat in aceasta poza. Am folosit la interior teava PVC de 32 iar la exterior teava de 50 prevazuta cu capac din care am iesit cu un tub de aer pentru reglarea niivelului minim de golire.
In postarea respectiva intrebam daca mai sunt si alte metode in afara de sifonul Bell si U bend pentru drenarea apei. In firul discutiei negru spunea ca a mers initial pe varianta cu autosifon iar acum foloseste o priza programabila mecanica, 15 minute on, 45 off. Asta m-a derutat pentru ca desi stiam ca se foloseste acest interval de on-off m-am gandit ca mai exista alta modalitate de a sincroniza debitul de i
Sifon Bell complet.jpg
ntrare cu cel de iesire astfel incat sa nu mai trebuiasca autosifon.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

cateva poze noi cu sistemul meu care acum s-a transformat in "sistem de beci" :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Extraordinar!!!
Ai reusit sa germinezi sequoia. Banuiesc ca intentionezi sa creezi bonsai din arborele mamut? Atunci ar trebui sa se numeasca arborele NANIT ;)
Oricum e remarcabila ideea. Dar ce sursa de iluminat folosesti? Din putinele mele cunostinte despre bonsai stiu ca au nevoie de foarte multa lumina. Altfel frunzele si ramurile se vor alungi, asa cum mi s-au petiolat si mie frunzele la salata si rosiile pe care am incercat sa le cultiv.
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

din vreo 40 de seminte puse in diferite locuri doar astea pe care le-am pus aici au germinat.
Momentan folosesc un bec pentru cultura indoor luat de pe un site care are echipamente pentru cultura hidroponica.
Are un consum de 85W si are undeva la 6000 de lumeni. Am mai suplimentat si cu doua neoane normale cu lumina rece.
Se pare ca lumina e suficienta din moment ce cozile la ceapa au vreo 30 de cm si inca se sustin singure....
Sper ca intr-o saptamana sa mananc ceapa verde... :D (asta ar insemna ca in 3 saptamani se face )
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Mie in substrat de pietris criblura mi-a germinat bine niste palmier curmal si sambure de avocado. Dar astea cred ca nu merg de bonsai.
Mai spune-ne despre bonsai. Se preteaza aquaponia pentru arta bonsaiului? Parca pentru asta trebuie udare moderata sau chiar redusa, ori in aquaponie apa circula din belsug cu nutrienti.
Post Reply