Danut-Alin

Aici ne spunem povestea ...
Post Reply
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Danut-Alin

Post by Danut-Alin »

pozemaredepus.jpg
Acum doi ani, cand a venit pe lume baietelul nostru, ceva s-a schimbat. Am simtit, mult mai apasator ca pana atunci, responsabilitatea fata de familie. TREBUIA sa fac ceva, mult mai bine si mai concertat ca pana atunci, care sa-i asigure copilului nostru un trai sigur si sanatos.
Serviciul "caldut" la stat a devenit astfel insuficient, mai ales in urma gravei crize economice (si morala) pe care o traversam.
Am inteles initierea unei activitati in agricultura ca pe o modalitate de diversificare a veniturilor, si, la fel de important, posibilitatea de a avea o alimentatie sanatoasa controlabila. Norocul a facut sa avem disponibila o suprafata de teren pe care ne-am cultivat singuri legumele, am putut creste si cateva gaini, in timp ce livada ne furniza fructele de care avem nevoie.
Era bine, dar nu suficient. Am inceput cautarile pentru o dezvoltare a activitatii ... am trecut rapid de afacerile de "succes" in agricultura (cresterea melcilor, a strutilor, a prepelitelor) pentru care indivizi binevoitori solicita sume insemnate pentru a-ti dezvalui secretul reusitei lor, cu promisiunea unei rate de succes garantate.
Cautarile mi-au scos in cale informatii despre culturile aquaponice. Era impresionant- sa poti creste legume si pesti intr-un ecosistem, in care interventia ta sa fie minimala, cu consumuri mici de resurse si cu rezultate mai bune. Marturisesc ca am devenit dependent de domeniu, mi-am petrecut zile si nopti calculand si estimand dimensiuni si valori, elaborand si modificand planuri de afaceri.
Am gasit ceea ce cautam - aquaponica- o solutie unica pentru probleme diferite, aflata la indemana oricui!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
rose4you
Posts: 3
Joined: Fri Mar 08, 2013 1:43 am
Location: Targu-Mures
Contact:

Re: Danut-Alin

Post by rose4you »

Foarte bine punctat de la inceput.....cum ai ajuns la cercetarea de piata..si sunt incantat sa mai gasesc pe cineva care mi-a urmat pasii in acelasi timp si cu aceleasi greutati intampinate..
Problemele iscate de locul de munca de la stat si necesitatea de a mai face altceva este exact ce mi se intampla mie acum...
in sensul ca am avansat in functie si greutati datr cu o scadere mare salariala datorita faptului ca sunt debutant in meserie....un concept minunat pentru mine in cazul ideal in care orice salar minim ar acoperi cheltuielile minime de trai....
Post Reply