Sistem acvaponic Timisoara

Acesta este sistemul meu...
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by mihai hammer »

Superb, am amutit ... ... ma bucur mult, cu toate ca eu sunt cu cativa pasi in urma.

Daca as spune ca banuiam (mai ales dupa raspunsul anterior), cine m-ar crede?...
Inca o data felicitari!

Adevarul este ca nu merita investitia pentru crap de consum sau stiu eu ce peste ieftin; ca din zarzavaturi bio nu te pricopsesti pe la noi.

Totusi, la ce densitate de peste va asteptati?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Danut-Alin »

Extrem de graitoare fotografiile dvs.! Sincere felicitari!

As avea sute de intrebari pentru un adevarat practician de aquaponics... Ma limitez cu greu (pentru inceput) la una singura- cum reusiti incalzirea spatiului pe timpul iernii? Dupa cum bine spuneti , ca sa fie rentabila investitia este nevoie de o perioada completa de exploatare pe parcursul anului.

Va multumesc inca odata pentru participarea la discutiile de aici ...
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Natural Mystic »

Cateva poze cu radacinile salatelor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by adrian »

salut,
as dori sa profit putin de experienta ta si sa te intreb daca ai nevoie neaparat sa "oxigenezi" apa in aceasta situatie sau este facultativ?
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Natural Mystic »

Oxigenarea apei este absolut necesara atat pentru pesti cat si pentru plante ( legume in cazul nostru ).Lipsa oxigenului din apa face ca transformarile fizico-chimice ce au loc in sistem sa fie mult mai lente sau deloc.In lipsa oxigenului pesti nu se hranesc si nici plantele nu cresc.Transformarea azotului amoniacal in nitriti apoi in nitrati este facuta de bacterii ca nitrosomas si nitrobacter care in lipsa temperaturi si a bunei oxigenari a apei nu au loc.Eu personal aerez suplimentar si bazinul cu pesti cat si bazinele cu plante.Nivelul de oxigen dizolvat din apa este invers proportional cu temperatura ( cu cat temperatura creste oxigenul dizolvat din apa scade si invers )

Multumesc frumos.
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Natural Mystic »

Lactuta sativa var.crispa
396 de ghivece.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by negru »

:o Impresionant!
Vad totusi ca in ghivece este pamant iar sistemul pare DWC, corect?
Cateva sfaturi privind fertilizarea, daca ati intampinat carente ale nutrientilor si care, cum le-ati rezolvat, ce hrana folositi pentru pesti. Cum ati trecut peste iarna? Daca folositi iluminare artificiala iarna (banuiesc MH), ce fel de becuri, haideti, fiti generos, sunteti mult in fata si orice informatie "scursa" ar fi extrem de pretioasa.
Multumesc!
...
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Natural Mystic »

In ghivece nu am pamint ci cocopeat.Despre carente nu va pot spune inca nimic deoarece nu am intimpinat probleme pina acum singurele probleme pe care le-am avut au fost cu iluminatul,intr-un final rezolvand acest aspect.Salata verde de exemplu are nevoie in jur de 8500 de luxteni.Nu am folosit HMI deoarece ca si consum de energie mar fi rupt :D Am folosit niste becuri florescente cu lumina rece care favorizeaza cresterea frunzelor,cele cu lumina calda favorizeaza inflorirea.Analizele apei le fac saptaminal si vad ca sunt in regula.Mai exista un mic secret daca pot sa spun asa in proiectarea sistemului si tine de recircularea apei.
Citisem intr-un topic al unui coleg de pe forum despre organizarea unui workshop,cred ca ar fi o idee foarte buna.Pot pune la dispozitie un sistem complet functional de capacitate maricica pe care am putea discuta mai multe.


Multumesc frumos.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by negru »

Multumesc pentru raspuns!
Puteam sa jur ca e pamant in ghivece, de aceea nu intelegeam.
Nu este dificil de recuperat materialul (cocopeat) dupa recoltarea salatei? Ma gandeam, pentru sistemul DWC pe care intentionez sa il incropesc, la ghivece sa folosesc expandat tip hydroton pentru a evita operatiunile de replantare atunci cand salata creste.
Referitor la solutia de iluminare, eu folosesc in birou doua neoane t5 HO de la Osram si au un raport L/W foarte bun dar cel mai bun raport il dau lampile de tip Metal Halide sau High Pressure Sodium (acestea din urma dau lumina rosiatica). Se gasesc astfel de lampi cu puteri de la 70W.
Spre exemplu, cele doua neoane de cate 39 W fiecare (78 total) dau in jur de 5800 lm iar o lampa MH de 70 W in jur de 6200 - 6500 lm.
Evident, solutia MH este mai scumpa dar eu ma raportam la ... 396 ghivece.
Hrana pestilor in ce consta? (intind si eu umpic coarda :D)
Numai bine!
...
marcel
Posts: 2
Joined: Fri Mar 11, 2011 1:21 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by marcel »

ar fi super o intalnire. Timisoara e aproape de mine si asi putea veni
Post Reply