Somnul European - Silurus glanis

Specii utilizate in sisteme noastre
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Silurus glanis, sau somnul de Dunare, sau cum romanii patrioti il numesc "somn romanesc", desi nu ne apartine doar noua :)
Este dupa parerea mea, specia cu care ar trebui sa inceapa orice entuziast al acvaponiei.
AVANTAJE:
- specie rezistenta
- ritm de crestere relativ ridicat
- atinge talie mare, avand aspect comercial
- gust foarte bun, caracteristic, carne fara oase
- suporta densitati foarte mari (peste 100 kg/mc)
DEZAVANTAJE:
- puiet de calitate si rentabil sub raport calitate/pret se gaseste doar la inceputul toamnei
- cost ceva mai ridicat al puietului decat al ciprinidelor
- toate avantajele de sus sunt valabile DOAR DACA i se ofera un minim de conditii, pe care le enumar mai jos.

De ce are nevoie somnul european:
Apa de cultura trebuie mentinuta in anumiti parametrii dupa cum urmeaza:
- temperatura de crestere: 16-30 grC
- pH: limite destul de largi, fara variatii bruste. Optim intre 6,5 - 8. Nu suporta insa sa fie atins de mana crescatorului fara manusi, deoarece face soc de pH. Mana noastra are pH 5,5, iar el are pH-ul apei
- Oxigen dizolvat. Ca oricarui peste ii place oxigen cat mai mult, dar suporta fara probleme 2 mg/l. Sub aceasta valoare se poate cobori doar lent, pe parcursul a cel putin 24 h si se poate ajunge la 1 mg/l. Eu l-am tinut si la 0.7 mg/l dar a fost o situatie critica. Optimul este peste 5 mg/l, cand are apetit bun, randament mare de crestere, si e nestresat
- Chimism: nitrati (NO3) pina la 200 mg/l, Nitriti (NO2) pina la 3 mg/l daca aveti si sare in apa (0.1%)
Hrana pentru cazul nostru strict furaje extrudate.
La cei mici intre 25-250 de grame se folosesc furaje cu proteina de 40-45%, grasimi 10-15%, iar la cei peste aceste marimi, proteina va fi de 35-40%, grasimile maxim 12%. Cautati furaje cu continut redus de energie bruta (sub 5000 kcal)
Densitatea joaca de asemenea un rol important. La densitati mici mananca putin si deci creste greu. Incercati sa o tineti la un minim de 10 kg/mc de apa.
Sortati pestii pe marimi. Nu e indicat sa aveti laolalta pesti cu diferente mai mari de greutate de 50%.

Daca aveti intrebari...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by negru »

Va multumesc pentru aceasta documentare.
Cu siguranta acest peste starneste interesul dar - si aici ma raportez la cazul meu, un bazin de 3 mc, sunt curios daca as putea cumpara puiet in cantitati mici, de cateva kg. De asemenea e bine de stiut cum s-ar dezvolta in apa excesiv de dura pe care o am (~33dGH).
...
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Daca filtrarea e buna, 3 mc e un volum destul de mare pt cativa somni. Doar la toamna voi avea somn de vanzare.
Duritatea de 33 GH nu e o problema.
Intrebare: nu ati observat vreo scadere a duritatii in urma filtrarii apei de catre plante?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by negru »

Nu am observat o scadere a duritatii pentru ca am completat cu apa aceea foarte dura. Fierul si potasiul au fost adevaratele provocari dar sistemul meu nu a fost folosit la potentialul sau (populare cu peste dar si volum bazin/volum "ghiveci" care ar trebui sa fie 1/1 dupa cum spune Murray Hallam).
Bine de stiut partea cu disponibilitatea puietului, trebuie sa imi fac de treaba la toamna prin vestul tarii :)
...
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

negru wrote:trebuie sa imi fac de treaba la toamna prin vestul tarii :)
... si mai devreme ;)
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

Sunt deosebit de interesat de cresterea somnului si m-au mancat buricele degetelor sa intru sa va abordez pe alte forumuri pe care aveti deja prezenta consistenta.
Detin de cativa ani langa Curtea de Arges cateva mini-iazuri la altitudinea de 620m, pe care le-am populat cu crap, crap koi si carasi decorativi si cochetez de un timp cu ideea de a amenaja un sistem acvaponic maricel, tot pe fondul unui debit de apa insuficient.
Lucrez totodata la o ferma care detine si pastravaria Albesti, unde avem deja disponibile pentru populare bazine care totalizeaza cam 3000 m.c., alimentate cu apa evacuata din pastravarie.

In ambele locatii doresc sa populez cu somn european, insa ne incurca temperatura scazuta a apei din timpul sezonului rece si momentan ne depaseste investitia intr-un bazin inchis.

Ce ma sfatuiti sa fac?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Daca perioada din an in care temperaturile de sub 15 grC sunt mai lungi de 100 de zile, atunci somnul nu e o treaba buna. Altfel, il iernati pur si simplu si se mareste ciclul de productie.
Mai bine v-ati orienta spre sturioni (voi deschide un topic si pt ei).
Daca ati recircula o parte din apa deversata de la pastravi printr-un sistem ce contine obligatoriu o sera cu acvaponie, apa se mai incalzeste... Depinde cum se incalzeste sera...
Mai exista sistemul de cascada: pastravi - sturioni - somn - crap, si oriunde pe circuit acvaponie, sau poate la toate nivelurile.
Solutii sunt multe, doar trebuie bine gandite.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

Multumesc pentru raspuns.
Tocmai asta este problema, ca vine apa rece cam 150 de zile/an. Avem parte insa si de reversul: iarna temperatura apei nu scade sub 7 grade, intrucat o luam de la adancimea canalului hidrotehnic (acest fapt scutindu-ne de pauza sezoniera de hranire a pastravului).

Sistemul cascada propus de dumneavoastra este clar fezabil, iar sturionul siberian pare o alternativa interesanta.
In situatia asta se naste o intrebare:
Dupa ce apa este uzata de pastrav, sturion si somn (avand densitati de 20-25 kg/mc), cam ce densitate de crap ar mai putea sustine, in situatia in care realizam doua schimburi complete de apa/zi si folosim aeratoare?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

o gramada!!!! Linistit 30 kg/mc. Dar... crapului nu-i place betonul. Vedeti sa izolati cu ceva peretii de beton. Prin comportamentul sau, crapul rade peretii si dezvolta ulceratii pe gura si in alte parti care se infecteaza...
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

Chiar aveam nevoie de aceasta incurajare.
Cei mai multi piscicultori cu care am discutat se laudau ca productia lor de 3000 kg de crap/hectar luciu apa este printre cele mai spectaculoase din Romania.

Am auzit insa de exceptia domnului Stefan, dansul practicand cresterea in viviere.

Daca anul asta ating 15 kg crap/mc va invit la un gratar si la o lada de bere.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Post Reply