Microsistem in birou

Acesta este sistemul meu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Microsistem in birou

Post by gemelu »

Spuneai mai sus ca ai pus doua neoane T5 HO Osram 965. Exista vreo deosebire intre aceste neoane si tuburile obisnuite folosite pentru iluminatul casnic (de fapt mai mult in institutii)? Eu am cautat in magazinele de corpuri de iluminat si nu aveau acest tip de neon. Am gasit un Philips TL-D SnowWithe 36W cu droser electronic. Oare este bun? Daca da, voi mai lua inca vreo 4-5 pentru sistemul meu. Pentru ca sunt constient ca am nevoie de iluminare suplimentara.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Microsistem in birou

Post by adrian »

si eu ma gandesc la o iluminare artificiala...fiindca avand soarele doar intr-o parte plantele au tendinta de a creste in directia respectiva , oricum am inteles ca lumina "rece" ar fi buna?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Diferenta intre neoanele folosite de mine si cele "obisnuite" care se gasesc in orice magazin de electrice este reproducerea spectrului luminii si eficienta lm/W. Cele folosite de mine sunt pentru acvaristica, au un spectru luminos ca in imaginea atasata, bun pentru plante si dau cam 73 lm/W. Exista, evident, si mai bun.
Eu am folosit neoanele in cauza din lipsa banilor si din graba. Ideal ar fi iluminatul cu leduri, dupa leduri cel cu lampi cu ioduri metalice si ultimul cel cu neoane.
Ledurile, din pacate, sunt foarte scumpe momentan = ies din discutie.
Neoanele astea se gasesc la furnizorii de echipamente pentru acvaristica (am pus unul, din Cluj, voi sunteti liberi sa cautati si altii). Trebuie si droser electronic special.
Solutiile cu ioduri metalice - Metal halide, sunt mai scumpe dar sunt mai eficiente. Am gasit aici la un gugalit micut dar se gasesc si pe okazii, ebay etc. Atentie: trebuie balast si droser special pentru tipul/puterea lampii. Am mai gasit si pe un site romanesc ceva solutii de iluminat.
Hai, spor la treaba! :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Microsistem in birou

Post by gemelu »

Observ ca esti pregatit si documentat in domeniu. Am impresia ca lucrezi intr-un domeniu cel putin apropiat de agronomie sau cresterea plantelor. Am ghicit?
Asadar profit de priceperea ta sa mai aflu cate ceva...(ca si in semnatura). Deci poti sa-mi spui daca pentru becul aceasta trebuie o lampa (suport) speciala cu droser sau ceva, sau se poate folosi cu o dulie normala (preferabil ceramica) si un reflector home made? Eventual poate cunosti daca se potriveste la reflectoarele de aici sau de aici. Pentru ca am de gand sa comand o sursa de iluminare pentru sistemul meu; sau poate-mi recomanzi ceva? Am remarcat faptul ca echipamentele folosite pentru hoby (sau cumparate de pe siteuri specifice) sunt mult mai scumpe decat cele profesionale pentru productie agricola.


P.S.
Legatura ta catre furnizorii de echipamente acvaristice nu functioneaza, corect este http://nevertebrate.ro/
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Ciudat! Am reparat linkul... ma rog.
He he. Nu am nicio pregatire in agronomie sau ceva asemanator. Totul de pe internet, neica :D Sunt un acvarist sarac si lenes si d-aia mai am habar de cate unele.
Referitor la bec, trebuie sa dai un telefon sau sa cauti pe net ce fel de dulie are, daca este E27 sau E40. Din cate stiu eu sunt dulii E40 (mari, mai mari decat cele de becuri obisnuite - E27).
E normal sa fie asa, alea "profi" sunt destinate pasionatior, celor care isi permit sa arunce sume importante pe asa ceva, au garantate anumite performante si sunt intotdeauna un motiv de lauda in discutiile purtate in cercurile de... acvaristi, sa zicem.
Cealalta parte a utilizatorilor sunt cei care pun in balanta costurile cu performanta/productia obtinuta, pentru care nu conteaza nuanta de verde sau de rosu pe care o obtine la o anumita planta si de aceea sunt mai ieftine :) sau cel putin asa inteleg eu.
La becul tau merge balastul de 150W. E cu totul, si balast si starter sub acelasi acoperis.
...
Post Reply