Microsistem in birou

Acesta este sistemul meu...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Microsistem in birou

Post by negru »

Salutare tuturor!
Mă bucur să vă găsesc și sper ca mișcarea să capete cât mai mult avânt, în fond toţi am avea numai de câştigat.

Până să pot începe un sistem mai mare, ceva în jurul a 2mc - bazinul pentru peşti, am încropit ceva micuţ la birou, să capăt experienţă.
Pe scurt, un acvariu mai vechi a devenit casă pentru câţiva endleraşi, un filtru Aquael FanMini din care am scos bureţelul şi un ghiveci de 8 lei în care am pus pietriş pentru acvariu, cu graulaţie mare.
Două-trei filmuleţe:
http://www.youtube.com/watch?v=Eyj8NSnNKAc
http://www.youtube.com/watch?v=pnMhbTC3xIg

Am avut nişte carenţe de potasiu (cred) dar am compensat cu fertilizant de la acvariu (PPS Pro DIY) şi acum toate-s verzi si frumoase.

Image
În prima săptămână nu am avut lumină suficientă, de aici alungirea asta.

Image

Image
După salate am plantat mărar, leuştean şi pătrunjel.
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Microsistem in birou

Post by Danut-Alin »

Bine ati venit!

Frumoasa productie de salata ati avut!

Va asteptam cu informatii despre sistemul cel mare... Intr-adevar, si eu cred ca din dezvoltarea miscarii aquaponics si in Romania vom avea cu totii numai beneficii!
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Salutare!
Inca mai am de asteptat (si rabdarea nu e punctul meu forte) pana sa ma apuc de sistemul mare, de 2-3 mc, din curte. Cam frustrant, mai ales ca a dat caldura si era numai bine de lucrat.
Ideea, in linii mari, este sa sap o groapa paralelipipedica cu adancimea de 1 m pe care o voi captusi cu folie EPDM folosita la iazuri. Mi-ar fi mai simplu sa fac un sistem la suprafata, dar vreau sa il trec functional prin iarna.
Bazinele de crestere vor fi suprainaltate pe suporti din BCA, le voi face din scandura recuperata pe care, de asemenea, le voi captusi cu folie EPDM. Bazinele vor fi 2 - unul DWC si unul cu pietris de rau cu granulatie mare 2-3 cm in care voi introduce rame.
Inentionez sa folosesc o pompa de apa Ocean Runner OR 2500 sau 3500 conectata la o priza cu temporizare mecanica (se gaseste in orice hypermarket, la 10 lei) 15 min ON 45 min OFF.
Cu pompa de aer, nu-i bai, doar ca as vrea sa bag aerul intr-un recipient in afara bazinului cu pesti, pentru a elimina din stresul pestilor. Aici mai am de studiat.
Tot pentru a reduce din stresul pestilor, vreau sa fac sistemul cu bazin tampon de tip CHOP.
La capitolul vietati m-as orienta, pentru inceput, pe crap, dintr-o multitudine de motive. Problematica va fi hranirea, aici tre' sa mai sap. Hrana pestilor va fi elementul introdus in sistem care ii va dicta caracterisiticile si se va regasi in farfuria noastra, in cele din urma, de aceea impune un studiu mai in detaliu.
Ciclarea as vrea sa o fac fara pesti.
Pentru mentinera PH-ului in jurul valorii neutre voi folosi coji de oua.
Carenta de potasiu si fier am sa incerc sa o compensez folosind reteta data de dl. Danut-Alin viewtopic.php?f=11&t=7
La urma, toate bazinele vor fi gazduite sub acoperisul unei sere la care voi utiliza policarbonat de 4 mm pe structura de lemn.
Inca nu am facut o schita in Google Sketchup pentru ca nu am date referitoare la suprafata disponibila si la posibilitatea extinderii sistemului.
Cam asta in linii mari.
:)
...
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Microsistem in birou

Post by Danut-Alin »

Cunosc frustarea de a vedea timpul asta frumos, sa simti furnicaturi in palme si fluturi in stomac, si , cu toate astea, sa nu incepi ...

Timpul nu este favorabil (inca) unui sistem aquaponics in exterior. Frigul de noapte ar ucide bacteriile din ciclul azotului si nu am putea cicla sistemul. Si eu m-am apucat de lipituri, de carpeli marunte si nu am inceput inca sapatura...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Doua poze cu sistemul "intr-un ghiveci".
Alaturi am ghiveciul cu rasaduri. Am avut o germinare foarte scazuta la insamantarea direct in pietris asa ca am trecut la traditionalul rasad. Vad ca la transplantare totul e ok.

Image

Se pot observa simptomele carentei de Fe la patrunjel.
Image

Asteptarea-i grea, nene! :D
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Salutare, amortitilor! :P

Ia, luati doua-trei poze cu sistemul de la birou, rejuvenat dupa "vacanta" de vara. :)
Am pus niste ardei iute, busuioc, leustean si patrunjel in ghiveciul de rasaduri dar, cum am fost plecat din birou vreo doua saptamani si colegul a inteles sa ude bine rasadurile, ca ce a apucat sa iasa (busuiocul si ardeiul iute) a supravietuit, ce nu... nu.
Ardeiul din pietris e de aceeasi varsta cu cel din pamant dar are deja un rand de frunze in plus. O fi de la udatul excesiv al celui din pamant.

Toate cele bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Salutare!

Cateva poze cu sistemul din birou... poate-poate mai vine cheful si altora sa mai urce doua trei poze cu sistemele lor :P
Ghiveciul mic din fata este cu pamant, pentru rasaduri. Mai am in el cateva fire de patrunjel si il tin la lumina.

Bafta!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: Microsistem in birou

Post by flo_flu »

Cate neoane ai pus?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

Am pus doua neoane T5 HO Osram 865... parca de 39w fiecare.
PS Am editat 865 in loc de 965 :D (alea ie mai scumpe)
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Microsistem in birou

Post by negru »

...
Post Reply