Sistem acvaponic Timisoara

Acesta este sistemul meu...
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Natural Mystic »

mihai hammer wrote:Dovada nu doar de initiativa ci si de modestie.
O foarte buna promovare a conceptului la A1.

Tineti-o tot asa!

In solarul vostru ati reusit sa evaluati veniturile (ca pondere zarzavaturi/pesti)?
Volumul existent asigura o profitabilitate? sau trebuie lucrat la scara mai mare?

Solarul nostru inca este in faza de experiment legat de tehnologiile de crestere.Pot sa va trimit niste materiale care zic eu sunt interesante legat de densitate,costuri, profituri.


Va multumesc frumos.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by adrian »

sunt usor dezamagit de cocopeat si debusolat ...
Cred ca o sa pierd cocopeatul din ghiveci prin apa ...fiinda nu vad dc nu ar trece prin gaurile care ar trebui sa lase radacinele sa intre in apa ..oricum zilele astea( sa se mai incalzeasca putin ) o sa fac un micro experiment sa vad cum sta treaba mai exact .
De asemenea o sa am nevoie si de un filtru pentru a nu patrunde apa cu cocopeat in bazinul pestilor .

Ramane de vazut ....
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by mihai hammer »

Natural Mystic wrote: Pot sa va trimit niste materiale care zic eu sunt interesante legat de densitate, costuri, profituri.
Daca se poate, sunt binevenite.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Danut-Alin »

Va felicit si eu pentru buna promovare pe care o faceti curentului aquaponics! Eu am fost inactiv saptamana asta (din punct de vedere aquaponic vorbind) fiind plecat cu ceva treaba, dar am aflat de la Oana despre stiri, si, multumita dlui. Negru am si reusit acum sa vad..

Acum, daca materialele pe care le detineti nu intra sub incidenta drepturilor de autor, si daca va face placere, as aprecia daca le puteti impartasi cu intreaga comunitate.
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Natural Mystic »

Danut-Alin wrote:Va felicit si eu pentru buna promovare pe care o faceti curentului aquaponics! Eu am fost inactiv saptamana asta (din punct de vedere aquaponic vorbind) fiind plecat cu ceva treaba, dar am aflat de la Oana despre stiri, si, multumita dlui. Negru am si reusit acum sa vad..

Acum, daca materialele pe care le detineti nu intra sub incidenta drepturilor de autor, si daca va face placere, as aprecia daca le puteti impartasi cu intreaga comunitate.


Va multumesc frumos.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by adrian »

cum reusiti sa pastrati cocopeat-ul si nu ajunge tot in apa prin gaurile facute in ghivece?
massacre
Posts: 1
Joined: Wed Apr 13, 2011 9:17 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by massacre »

Natural Mystic wrote:
Danut-Alin wrote:Va felicit si eu pentru buna promovare pe care o faceti curentului aquaponics! Eu am fost inactiv saptamana asta (din punct de vedere aquaponic vorbind) fiind plecat cu ceva treaba, dar am aflat de la Oana despre stiri, si, multumita dlui. Negru am si reusit acum sa vad..

Acum, daca materialele pe care le detineti nu intra sub incidenta drepturilor de autor, si daca va face placere, as aprecia daca le puteti impartasi cu intreaga comunitate.


Va multumesc frumos.
Oare se poate un numar de telefon pentru mai multe informatii?
Edy
Posts: 23
Joined: Sat Apr 09, 2011 10:16 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by Edy »

Felicitari pentru reusita !


As avea si eu niste intrebari:
-pentru dimensionare sistem ati folosit "Aquaponic media bed sizing" al lui Wilson Lennard
-cum se calculeaza oxigenul necesar (pentru o anumita densitate si specie de pesti si o suprafata
de pat de cultura), adica niste formule ar fi binevenite pentru a dimensiona pompa de aer
-cu ce hraniti pestii, ce cantitate (1% din biomasa)
-aveti o pompa de apa pentru backup


Aveti multa experienta si profit de asta.

Multumesc.
Edy
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by negru »

...
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Sistem acvaponic Timisoara

Post by mihai hammer »

Bine punctat.

Tot inainte!
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Post Reply