Sistem mediu de exterior

Acesta este sistemul meu...
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

In acest topic voi prezenta evolutia de la plan la realizare pentru un sistem mediu de exterior, pe care intentionez sa-l pun in functiune pana in 01 aprilie 2011

O prima schita ar arata asa
aquaponica-plan1.jpg
Avem:
- un bazin de pesti de 1000l
- un bazin tampon de 500l
bazine-aquaponics.jpg
- pompa in bazinul tampon. Am una submersibila de 15000l/h dar e prea mare pentru ce-mi trebuie mie si destul de mult consuma
- vas pentru cultura - aproximativ 600l. Este din lemn la exterior si captusit cu folie de plastic la interior, cu pietris de rau ca mediu de cultura. Un auto-sifon U-Bend rezolva problema scurgerii... Aici voi creste salata, castraveti si rosii. De asemenea va functiona si ca ferma pentru rame. Ma gandesc la inca o crescatori de rame pentru hrana pestilor, dar voi dezvolta ulterior acest proiect.
- o teava de 110, cu ghivece cu pietris pentru NFT, ca vas de cultura pentru capsuni

-va urma-
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by mihai hammer »

Un adevarat sistem de gradina. La mai mare!
Este bine ca deja va ganditi ca dupa faza de experiment sa treceti la extindere/multiplicare. Doar asa poate deveni rentabil.
Cu pompa susmentionata cred ca puteti sustine 10 astfel de moduluri sau un sistem de 15-20 de ori mai mare.

Intrebare de ageamiu: in vasul tampon nu puteti tine peste?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

Am inceput lucrarile la acest sistem

Pasul 1 - scurgerea bazinului de pesti
bazin1.jpg
bazin2.jpg
bazin3.jpg
bazin4.jpg
Scurgerea (supraplin) este realizata pe teava cu diametrul de 50 mm. Pentru perforarea bazinului am folosit o freza (a mers surprinzator de bine), pentru etansarea strapungerii am folosit silicon pentru acvariu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

Update:

1. a sosit pietrisul de rau si incepe spalatul...
munca1.jpg

2. am inceput sapaturile. Totul merge mai bine cand ai ajutoare de nadejde :)
munca2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Update Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

M-a chinuit vasul de cultura ...

Totul a inceput bine, aranjatul foliei
pat1.jpg
Gaura in vas
pat2.jpg
Montatul tevilor de scurgere
pat3.jpg
pat4.jpg
LIPITURA (lucrul de care ma temeam cel mai mult mi-a reusit)
pat5.jpg
pat6.jpg
Ce m-a chinuit - sifonul. Revin
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by mihai hammer »

Pasi mari si siguri.
Sunt convins ca va iesi bine.

Spor la treaba!
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem mediu de exterior

Post by negru »

Excelent!
Te invidiez :D
Povesteste-ne despre ce pompa intentionezi sa folosesti pana la urma, eventual un model, nume, link producator.

Ce faci atunci cand o sa "pice curentul"?
Eu am luat, de la o cunostinta, un APC vechi, fara acumulatori. Am promisiunea ca voi intra si in posesia a doi acumulatori cu ciclu profund de capacitate mare (cred ca 28 Ah) - ups-ul lucreaza cu 24 v. Asta pentru un back-up de cateva ore. Eventual, se pot conecta acumulatori suplimentari, in acest caz marindu-se considerabil perioada in care sistemul poate functiona fara tensiune de la retea.
Pentru a beneficia de miracolul electricitatii :P si atunci cand Dorel chiar o face lata, imi voi cumpara un generator ieftin dintr-un hipermarket.
PS Am vazut pe un site romanesc de vanzari - foarte popular, APC-uri vechi cu/fara acumulatori, la preturi rezonabile.
Stiu ca e nu e un subiect foarte dezbatut dar in cazul unei defectiuni la reteaua de distributie a energiei electrice risti totul :|

Spor la treaba!
Last edited by negru on Fri Mar 25, 2011 8:20 am, edited 1 time in total.
...
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

Multumesc de urari.
Acum m-am mai linistit, caci sistemul aproape e gata ... Am fost prea ocupat sa fac poze, sper insa ca azi sa rezolv acest aspect.

Am inceput cu pompa pe care o am, e exagerat de mare ca si debit, dar, provizoriu, ciclarea o incep cu ce am. Legat de sisteme de siguranta, este un aspect pe care il voi regla in timp. Visul meu- o independenta totala fata de sistemul de electricitate... Pana atunci, sistemul CHIFT PIST are avantajul pastrarii nivelului constant in bazinul de pesti, deci pestii nu vor avea de suferit de lipsa apei cauzata de lipsa curentului, eventual de oxigenarea slaba. Iar plantele pot rezista cateva ore pe uscat...
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Update

Post by Danut-Alin »

Am reusit sa pun un filmulet pe youtube - aici
E needitat, voi reveni cu mai multe

In bazinul tampon nu am reusit filmarea, asa ca atasez doua poze ca sa va dati seama ce se ascunde pe-acolo. In cea de-a doua se vede efectul de aerator dat sifonului prin adaptarea inventiei lui Affnan
interior.bazin.tampon.JPG
aerare.sifon.JPG
As vrea ca sambata sa introduc primii pesti, daca se limpezeste apa (s-au saturat carasii mei de stat in butoi). Mai sunt multe de facut, dar , incet-incet prinde contur!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Update

Post by Danut-Alin »

Revin cu informatii proaspete
sistem-exterior.jpg
Sunt 2 filmulete pe youtube care prezinta functionarea: aici si aici
rosie-ext-depus.jpg
Pentru a reusi ciclarea cu tot cu frigul de afara, am incropit un fel de solar deasupra patului de cultura. Am transplantat rosiile cherry din sistemul de interior, si am pus seminte de castravete, busuioc si salata.
seminte-exterior.jpg
Duminica am fost la pescuit pe balta. Nu am cautat marea captura ci numar. Impreuna cu un prieten mai priceput, am adus 22 de carasi( in jurul palmei ca dimensiune) 2 pui de crap si o regina(biban soare). Se adauga la supravietuitorii experimentului cu butoiul, pentru o biomasa de aproximativ 1,5 kg.

Am vorbit la Nucet si dupa 1 mai ma voi duce dupa puiet de crap. Nu pot sa-mi scot din cap insa ca in vecinatatea mea se lichideaza o pastravarie. Sunt constient ca nu am conditii pentru pastrav, dar tare as incerca un microexperiment ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply