Sistem mediu de exterior

Acesta este sistemul meu...
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by mihai hammer »

Felicitari! Bine reazlizat.

Pompa este intradevar prea puternica si probabil consuma mai mult de 400 de W, fiind posibil ca debitul mare de apa sa creeze ceva stres pestilor. In schimb aereaza foarte bine.

Pastravul este mult mai sensibil decat crapul si carasul. Mie din 60 de pastravi mi-au murit 5 si probabil in iunie voi fi nevoit sa-i mut pe toti in satul de vacanta, unde apa este mai rece.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

Am pierdut primii pesti (regina si un caras mai mic). Cum? Prin scurgere - fiind mai mici au fost trasi si aruncati pe pietris. De la fundul bazinului teava de scurgere are o fanta de cca. 2 cm, lasata asa mare pentru a evita posibilitatea astuparii, dar de care pestii mei sunt foarte atrasi, mereu roiesc in jurul ei. Tin minte ca am citit despre pesti ajunsi in bazinul tampon, dar imi parea pescareasca povestea asta. Se pare ca exista si aceasta posibilitate...
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

Au inceput plantele sa rasara - a durat mai mult decat ma asteptam, cred ca din cauza frigului

Salata
salata-aquaponica.jpg
Mazare
mazare-aquaponica.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Edy
Posts: 23
Joined: Sat Apr 09, 2011 10:16 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by Edy »

Felicitari pentru sistem si pentru munca depusa (atat fizica si cat si cea de documentare)
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Sistem mediu de exterior

Post by adrian »

salut,
nu ai mai dat nici un semn de viata cu sistemul ...merge treaba?
am ajuns si eu la pescuit si am prins carasei ..intrebarea ar fi cu ce ii hranesc?
asept si eu un raspuns..multumesc
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by Danut-Alin »

Salutari!

Acum ca a venit primavara, timpul meu liber s-a imputinat considerabil. Am tot zis ca am sa mai pun fotografii noi, dar am tot amanat ... Ce sa-ti spun, merge si nu merge, a fost la noi destul de frig pana mai ieri, si seara acopeream cu folie vasul de cultura. Cresc plantele, acceptabil dar nu extraordinar, asta pentru ca am foarte putin peste. Maine ajung la Nucet sa iau puiet de crap, sigur am sa vi-i arat! Sunt multumit ca sistemul e echilibrat, astept socul maririi biomasei sa vad cum se comporta...

Cand am avut carasii in bucatarie am incercat sa le dau un fel de pufuleti luati de la un magazin de acvaristica, nu prea am avut succes. Am incercat cu spartura de porumb si grau, mancau ceva, dar nu de speriat. Au trecut iarna mai mult fara sa manance. La mutarea in bazinul cel mare, impreuna cu noile capturi, am inceput cu porumb/grau, tot cu aceleasi rezultate. Ramele nu prezentau asa mare interes cum ma asteptam. Mai acum ceva vreme, cand luam premix pentru puii de carne, am intrebat intr-o doara daca nu cumva au si hrana pentru pesti. Nu aveau, dar m-au zis ca vand unor proprietari de iazuri cu crap si caras hrana pentru caini. Sunt niste pelete sub forma de os, sfaramicioase si care se comporta f. bine in apa, plutesc o vreme, apoi, incet-incet, cad spre fund. Ei bine, din astea chiar mananca! Ii hranesc de maxim 2 ori pe zi, dar arata o veselie la masa ...Am citit in fuga si continutul, nu as putea sa-ti spun marca sau continutul exact, stiu ca are proteina 35% .. pretul, 3,5 lei kg.

Am sa termin cu asta cand o sa bag crapul. Daca nu gasesc si furaje specializate maine, am gasit pe net o firma ce comercializeaza ( ce ma bucura e ca are sediul in apropierea mea - 10 km) si am sa dau o fuga sa iau furaj . E mai scump dar e special pentru crap! Si am de gand sa respect cu strictete indicatiile de alimentare, pentru rezultate bune...

Spor!
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Sistem mediu de exterior - primul esec!

Post by Danut-Alin »

Imi pare rau sa va anunt ca acest prim experiment al meu legat de aquaponica de exterior a esuat! Nu consider asta o tragedie, ci o lectie din care sper sa trag cat mai multe invataminte, o etapa in dezvoltari ulterioare...

Cum s-a intamplat?

Duminica trecuta am fost dupa crap. Norocul a facut sa nu mai gasesc pe nimeni ( nu m-am gandit ca nu se lucreaza duminica) asa ca nu am populat si cu crap, caci cred ca-l pierdeam si pe asta.
Luni spre seara a fost furtuna la noi, asa ca am intrerupt voluntar alimentarea cu curent ( nu a
functionat nicio pompa vreme de vreo 12 ore). Marti dimineata aveam 4 pesti morti. Am zis ca e de la lipsa oxigenarii, am bombanit ca nu am sisteme de siguranta, si am continuat ...
Miercuri a fost o noua pana de curent de cateva ore, multumita Electrica . Miercuri la pranz eu a trebuit sa plec cu treaba la Sibiu, spre seara m-a sunat Oana ca mai sunt 6 pesti morti. Am dat vina tot pe oxigen ...
Pana vineri seara cand am venit eu au murit TOTI pestii! Mi s-a parut absurd sa cred ca in cateva ore de neoxigenare se prapadeau toti pestii, asa ca am cautat alte explicatii!
Am analizat apa, pe langa concentratii normale de nitriti si nitrati, o cantitate anormala de clor! In toate analizele de apa din sistem de pana acum am gasit clor in cantitati mici, dar, de data asta clorul era pe la 3.0 mg/l!!! De unde?
Am doua posibilitati
1. Apa de ploaie ??? De la o vreme am incetat sa efectuez schimb de apa cu apa din retea, am considerat ca-i mai sanatos si sustenabil sa folosesc apa de ploaie, pe care o colectam in vasul de cultura si o lasam sa se introduca pe aceasta cale in sistem ( in cazul in care-mi depasea nevoile, scoteam surplusul si udam gradina). Fiind singurul adaos in sistem fata de situatiile anterioare pot banui o ploaie bogata in clor? Ma bazez si pe analiza facuta apei de ploaie (de la aceeasi ploaie) colectata de la streasina intr-un alt bidon - rezultat peste 1.5 mg/l, dupa 24 de ore de la ploaie! Nu stiu insa daca 30-40 de litri de apa de ploaie bogata in clor introdusa in 1000 l de apa existenta in sistem ar fi putut creste intr-atat concentratia de clor ...
2. O substanta ( poate dioxina???) eliberata de vasul cu pesti in apa??? Asa as explica urmele de clor de la fiecare masuratoare anterioara si momentul poluarii masive coincide cu aparitia caldurii, favorizand eliberarea toxinelor ...

Inca sper sa supravietuiasca din bacterii pentru a nu trebui sa o iau de la capat cu ciclare, vom vedea. Trebuie insa sa gasesc cauza esecului si sa o elimin! Voi ce parere aveti?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem mediu de exterior

Post by negru »

:(
Imi pare rau.
Clorul, daca a afectat pestii (cunoscuti pentru rezistenta lor, crapul si carasul adica) fii sigur ca prima data a atacat bacteriile.
Oricum, e tarziu pentru pestisori si pentru cultura de legume: izoleaza un bazin, umple-l cu apa si masoara-i parametri. Plasticul folosit la bazine ar trebui sa fie inert si sa nu elimine substante in apa. Doar au costat o caruta de bani.
Ciudat, ciudat. Clor in apa de ploaie, de unde oare? :(
...
Edy
Posts: 23
Joined: Sat Apr 09, 2011 10:16 pm

Re: Sistem mediu de exterior

Post by Edy »

Imi pare rau sa aud.
Parerea mea este ca apa de ploaie n-are niciun amestec, e cea mai filtrata.
Din ce stiu este ca pentru fabricarea maselor plastice este folosit ca materie prima Clorul.
In articolul asta zice ca un recipient de plastic in contact cu caldura emana dioxina.
Ai avut surse de caldura pe langa bazinu de pesti? sau ceva sabotori?
Post Reply