O noua incercare de sistem

Acesta este sistemul meu...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: O noua incercare de sistem

Post by negru »

Salutare,

Multumim de update!
De unde cumperi pestii? Ai ceva discutat/aranjat?
Te intreb pentru ca e importanta partea aceasta - eu pe fondul unei lipse de informatii/igoranta am pierdut mult puiet de crap anul trecut.

Spor!

Dan
...
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: O noua incercare de sistem

Post by sorin64 »

Salutare " negru"

Anul acesta doresc sa initiez o cultura de Somn de Dunare Silurus Glanius pe care Dl de la STERLET il recomanda intr-un articol postat aici de mai mult timp. Posibil il voi comanda la dansii la Timisoara si sau mai este o sursa la Statiunea de Cercetare Piscicola de la Nucet Dambovita 0245 267 003 sau 0245 267 009.

CItat din 2013

Silurus glanis, sau somnul de Dunare, sau cum romanii patrioti il numesc "somn romanesc", desi nu ne apartine doar noua
Este dupa parerea mea, specia cu care ar trebui sa inceapa orice entuziast al acvaponiei.
AVANTAJE:
- specie rezistenta
- ritm de crestere relativ ridicat
- atinge talie mare, avand aspect comercial
- gust foarte bun, caracteristic, carne fara oase
- suporta densitati foarte mari (peste 100 kg/mc)
DEZAVANTAJE:
- puiet de calitate si rentabil sub raport calitate/pret se gaseste doar la inceputul toamnei
- cost ceva mai ridicat al puietului decat al ciprinidelor
- toate avantajele de sus sunt valabile DOAR DACA i se ofera un minim de conditii, pe care le enumar mai jos.

De ce are nevoie somnul european:
Apa de cultura trebuie mentinuta in anumiti parametrii dupa cum urmeaza:
- temperatura de crestere: 16-30 grC
- pH: limite destul de largi, fara variatii bruste. Optim intre 6,5 - 8. Nu suporta insa sa fie atins de mana crescatorului fara manusi, deoarece face soc de pH. Mana noastra are pH 5,5, iar el are pH-ul apei
- Oxigen dizolvat. Ca oricarui peste ii place oxigen cat mai mult, dar suporta fara probleme 2 mg/l. Sub aceasta valoare se poate cobori doar lent, pe parcursul a cel putin 24 h si se poate ajunge la 1 mg/l. Eu l-am tinut si la 0.7 mg/l dar a fost o situatie critica. Optimul este peste 5 mg/l, cand are apetit bun, randament mare de crestere, si e nestresat
- Chimism: nitrati (NO3) pina la 200 mg/l, Nitriti (NO2) pina la 3 mg/l daca aveti si sare in apa (0.1%)
Hrana pentru cazul nostru strict furaje extrudate.
La cei mici intre 25-250 de grame se folosesc furaje cu proteina de 40-45%, grasimi 10-15%, iar la cei peste aceste marimi, proteina va fi de 35-40%, grasimile maxim 12%. Cautati furaje cu continut redus de energie bruta (sub 5000 kcal)
Densitatea joaca de asemenea un rol important. La densitati mici mananca putin si deci creste greu. Incercati sa o tineti la un minim de 10 kg/mc de apa.
Sortati pestii pe marimi. Nu e indicat sa aveti laolalta pesti cu diferente mai mari de greutate de 50%.


Toamna a venit mai repede. Iulie 2013!
Putem livra deja puiet de somn european. Luna iunie extrem de calduroasa a fost foarte benefica pentru alevini, avand un spor extraordinar de crestere. Azi au dimensiuni cuprinse intre 6 si 12 cm, adica intre 3 si 15 grame, fiind separati bineinteles pe 4 calibre. Estimez ca in noiembrie sa ajunga si sa depaseasca 150-200 de grame.
Preturile variaza de marime si cantitatea comandata.
Se pot hrani cu furaje de pastrav, cu diametrul granulatiei de 2 mm la cei mai mici si de 4.5 mm la cei mai mari.
Transportul se poate face simplu in saci de plastic cu oxigen, la o densitate de pina la 500 de bucati/sac in functie de durata transportului.
Pentru cei interesati, va rog ca detaliile sa le discutam pe PM.

Sa va traiasca!
Cred ca pina la 14'C se pot hrani eficient. Insa am informatii de la alti crescatori ca s-ar hrani si la 10'C.
Bineinteles ca temperaturile ridicate stimuleaza apetitul ca la majoritatea speciilor. Exista si exceptii: mihaltul (Lota lota), e o specie ce se hraneste tot mai intens odata cu scaderea temperaturii.

In sisteme recirculante de regula orice specie este rentabila daca se hraneste exclusiv cu furaje granulate.
Nu confundati somnul european cu cel african. Cel european nu e la fel de sensibil la temperatura. Traieste sub gheata si se hraneste bine de la 15 grC in sus. Accepta cantitati mici de furaj si la 10 grC dar nu are randament bun de crestere. Optimul de dezvoltare il are intre 22-25 de grade



Am mai gasit o varianta de Somn African undeva langa Arad Crimatex - Dl Crisan - Pentru puiet de cca 40-50 gr, pretul este de 0,5 eur/buc. Puietul mai mic este mai ieftin, dar mult mai
sensibil. In schimb am discutat cu cativa cunoscatori in ale vanzarii care mi-au spus ca pestele viu nu are aceeasi cautare c-a Somnul de Dunare.

Momentan abia am introdus un NOVAC 1,3 kg si mai am cativa Carasi de balta pe care ii introduc pentru a hrani plantele din NFT ( Salata ROMANA, Capsuni )

Salata
2015 03 29 Bod Aquaponics 014.jpg

Capsuni
2015 03 29 Bod Aquaponics 013.jpg
2015 04 03 Bod Aquaponics 001.jpg
2015 04 03 Bod Aquaponics.jpg
Sincer as fi interesat si de puiet de LIN Tinca Tinca dar am gasit doar onamental langa Sibiu

Voi reveni
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: O noua incercare de sistem

Post by sorin64 »

Buna,

Am impresia ca nu s-au incarcat fotografiile
2015 04 19 Bod gradina 037.jpg
2015 03 29 Bod Aquaponics 013.jpg
2015 03 29 Bod Aquaponics 014.jpg
2015 04 03 Bod Aquaponics 001.jpg
2015 04 03 Bod Aquaponics.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: O noua incercare de sistem

Post by negru »

Salut,
Am vrut sa zic de poze...
Mi se pare mie sau este umpic tulbure apa?
Dan
...
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: O noua incercare de sistem

Post by sorin64 »

Buna Dan,

Ai dreptate, apa din tank cu peste e un pic tulbure. Acum lucrez la filtru radial si am introdus primele produse de filtrare in bazinul pompei.
CAM00453.jpg
CAM00454.jpg
Fata de sistemul de 3000 litri pe care il detineti, la mine e mai inghesuit in walipini, si inca nu am definitivat circuite.
Cuvele MEDIA BED ( cu pietris ) nu sunt inca in sistem, abia le instalez, iar tuburile NFT au ceva pierderi de apa la capete si trebuie sa le inlocuiesc racordurile.
CAM00458.jpg
De asemenea am folosit si un starter pentru bacterii
2015 03 14 Bod aquaponics 001.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: O noua incercare de sistem

Post by negru »

Salutare,

"Il detii" si nu "il detineti" :)

Si eu trebuie sa schimb filtrul radial si am gasit niste vase largi de 90l la Bricodepot care se potrivesc pentru asa ceva. Ideea e sa ai scurgerea cat mai lenta in sus (data de diametrul cat mai mare al vasului), astfel nu vor mai fi angrenate elementele in suspensie - care se vor depune. Dupa ca ii dau o forma am sa postez imagini si eventuale instructiuni cu noul filtru.

Referitor la starterul pentru bacterii, nu ai un prieten acvarist prin zona? Poti, eventual, sa iei legatura cu un pasionat de acvaristica din zona ta si sa il rogi sa iti dea... spalatura de la filtrul lui. Sa fie in apa fara clor, aerata bine (sa supravietuiasca bacteriile) si o versi pur si simplu in sistem. Exista si riscul unor boli dar de aceea te indrum catre un acvarist pasionat ;)

Spor,
Dan
...
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: O noua incercare de sistem

Post by sorin64 »

Buna Dan !

Pentru limpezirea apei, as putea sa introduc carbune activ in bazinul pompei?

S-au poate exista alte variante aplicate de alti membrii?

Astept cu interes
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: O noua incercare de sistem

Post by negru »

Pentru limpezirea apei... sistemul trebuie ciclat. Nu mai da de mancare pestilor si pune un pat filtrant - am vazut ca ai inele ceramice. Poti face un ghiveci mai mare cu pietris, ceva si o pompa sa bage in permanenta. Se va limpezi intr-un final.
Nu ti-as recomanda sa pui carbune activ in bazin. Carbunele il pui intr-un filtru, doar in caz de nevoie, sa elimini substante in urma tratamentelor (daca nu se poate schimba apa) etc.
Spor - si sa ne tii la curent! :)

Dan
...
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: O noua incercare de sistem

Post by sorin64 »

Buna,

Referitor la procesul de limpezire a apei am procedat astfel:

am redus volum de aer introdus in bazinul cu pesti prin inlocuirea discului cu bule de 21 cm cu 3 pietre de aer mici;
am introdus o pasla ( vata filtranta ) la descarcarea apei in bazinul pompei, timp de 4 zile au fost depuneri verzi majore si trebuit sa schimb zilnic pasla;
am montat si pus in functiune prima MEDIA BAD ( cuva cu pietris ):
Gradina ,aquaponics si walipini 010.jpg
am plantat si primele rasaduri de rosii (productie proprie )
Gradina ,aquaponics si walipini 034.jpg
Gradina ,aquaponics si walipini 046.jpg
Actual sistemul functioneaza : bazin PESTI - filtrare mecanica- tank pompa - NFT - MB- bazin PESTI
Gradina ,aquaponics si walipini 047.jpg
Desi apa nu mai are asa multe alge si particule verzi, nu este translucida , are zic eu o opalescenta.
Gradina ,aquaponics si walipini 042.jpg
Gradina ,aquaponics si walipini 043.jpg
Am facut testele 6 in 1 si rezultatele sunt pozitive, am acum in bazin 1 Novac si 7 carasi care hranesc salata si capsunile care sunt delicioase ( le-am gustat pe cele 3 - 4 coapte )
Gradina ,aquaponics si walipini 007.jpg
Astept sa fac urmatoarele analize peste 3 zile
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: O noua incercare de sistem

Post by sorin64 »

Salutare,

Azi am schimbat c-am 50% din volumul de apa.
Vata filtranta ara c-am asa, a trecut de la verde la gri, posibil din cauza pietrisului din MB


Novacul & Carasii supravietuiesc, nu imi dau seama cum se hranesc?
walipini, aquaponics & livada 037.jpg
walipini, aquaponics & livada 038.jpg
Salatele si capsunii se dezvolta multumitor
walipini, aquaponics & livada 020.jpg
Urmeaza
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply