micul sistem din spatele casei

Acesta este sistemul meu...
gabibe
Posts: 8
Joined: Fri Mar 28, 2014 3:06 pm

Re: micul sistem din spatele casei

Post by gabibe »

Cu scuzele de rigoare...10 zile am fost "afara",dupa care am intrat tare la munca.Revin maine cu niste foto.Ideea este ca am reusit sa montez toata instalatia.Concluzii:
1-bazinul pentru pesti este super :D :D :D ;nu se pune problema de rezistenta,asa cum banuiam,doar ca ar fi fost si mai si daca imi permiteam sa bag folia formata pe dimensiunile bazinului...m-am cam chinuit cu aranjarea foliei patrate,sa-i fac niste cute cat mai "elegante" pe circumferinta(diferenta de pret era de la 200 la 900 ron)
2-am pierdut destul de mult timp cu sifoanele din MB si cu alimentarea DWC pt ca mi s-a pus pata sa distribui apa mai uniform si de aici ceva probleme de logistica :lol: se pare ca sunt pe drumul bun si sper ca maine sa fie finalizat totul.
Daca iese treaba,sambata sau cel tarziu duminica ii dau drumul la ciclare(pt cei interesati am gasit o sursa buna pentru clorura de amoniu in Bucuresti(16 ron 1 kg,concentratie>99%).
Tremur de nerabdare....pe maine.
gabibe
Posts: 8
Joined: Fri Mar 28, 2014 3:06 pm

Re: micul sistem din spatele casei

Post by gabibe »

sturio wrote:Felicitari pt sistem.
Si din partea mea aceleasi retineri despre stabilitatea bazinului de pesti...Daca lipsa fondurilor a fost motivul care te-a oprit sa achizitionezi un bazin profi, atunci ce parere ai de butoaiele de 1000 litri de la Pestan? Costa cca 500 ron si le gasesti la Hornbach sau Dedeman. Mai trebuie doar sa le flansezi.
Somn european la bucata gasesti la mine, dar mai pe la mijlocul verii, sa zicem peste vreo luna.
Cu mult respect pentru profesionalismul si experienta(evidente) de care dai dovada in toate postarile pe care le-am parcurs pe diverse forumuri :
1-am vrut neaparat un prim bazin mai mare(vs mai multe mici);
2-pretul pentru acele bazine este ok(este cam 460)si se gasesc si in doraly,dar chiar daca imi permiteam "luxul",din pacate,dat fiind ca bazinul este in interiorul unei anexe,nu ar fi incaput oricum pe usa :lol:
3-nemaifacand vreodata asa ceva,desi aveam cunostinte despre stabilitate(static si dinamic),am avut si eu "emotii" in legatura cu bazinul pentru pesti...rezultatul este super...cine are timp de un drum la 35 km de bucuresti,il astept cu placere pentru "dovada"(eu personal sunt incantat)...maine pun poze cu bazinul in functiune.
Am mare nevoie de parerea ta in legatura cu popularea bazinului pentru pesti...in sensul in care nu stiu daca,in ipoteza in care as reusi sa ajung la niste parametri multumitori ai ciclarii in cca 15-20 de zile,nu este riscant sa bag de la inceput peste 500 bucati puiet somn(5-10 gr),chiar daca la inceput as face o viviera in interiorul bazinului(in acelasi timp,te rog sa-mi spui cat ar trebui sa fie dimensiunile ochiurilor plasei de la viviera)

PS-astazi am dat drumul la apa in sistem si ma bate gandul sa-mi pun un pat pliant in solar sa dorm acolo...am senzatia ca sunt pe malul unei ape curgatoare sau langa o mica,,,,,cadere de apa...este f linistitor si imbietor la somn :P

Cu stima
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: micul sistem din spatele casei

Post by aquaponicus »

Asteptam cu interes pozele :o
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: micul sistem din spatele casei

Post by sturio »

viviera recomand sa aiba ochiur de 5mm pina ce pestii ating marimea de 15 cm. Apoi poti trece pe 10 mm, daca crezi ca mai sunt necesare vivierele.
gsmcatvasro
Posts: 2
Joined: Sun Sep 07, 2014 2:17 pm

Re: micul sistem din spatele casei

Post by gsmcatvasro »

Salut !Sint proaspat in domeniu ; caut informatii si daca nu-i bai ,pot primi si eu documentatia despre care era vorba mai sus ? Am acces la niste bazine de beton in care se spala cinepa pe vremuri ! unul de 12 ori 50 ori1.5 m in pamint impartit in 4 subbazine si inca unul cu dimensiuni apropiate ! Rog ,am sa pun si foto , cei cu experienta sa mi dea un sfat ,daca s-ar preta sa adaptez pentru un sistem aquaponic ,sau sa cresc peste intensiv , sau sa cresc porci sau pui !Sursa de apa , puturi ; curent este, ceva bani de investit ar fi !Ce sa fac ?In jurul bazinelor ar fi si 3 ,4 ha de pamint ! Daca optez pentru peste intensiv , nenea sturio , te rog sa ma ajuti cu ceva documentatie !Crap , somn , somn african ! crescut cit e cald ! Da ! Atit multumesc si felicitari pentru cei care incearca si care chiar fac ceva !
Post Reply