Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Acesta este sistemul meu...
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

Primul meu sistem.
Mai sunt mici probleme pe care sper sa le rezolv din mers.
Sunt incepator si orice sfat este apreciat! Daca aveti intrebari va voi raspunde cat pot de repede si cat pot!

Image

Si un mic video in care se vede cat de repede au crescut plantele.

http://youtu.be/fZSndMUt1sc
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by aquaponicus »

Frumos. Se vede ca ai investit ceva bani acolo si multa munca.
Felicitari pentru realizare si sa te bucuri de plante si pesti.
Astept cu interes evolutia culturilor.
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

aquaponicus wrote:Frumos. Se vede ca ai investit ceva bani acolo si multa munca.
Felicitari pentru realizare si sa te bucuri de plante si pesti.
Astept cu interes evolutia culturilor.
Multumesc mult! Chiar asa si este. A fost foarte multa munca dar merita. Va voi tine la curent cu evolutia plantelor.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by gemelu »

Felicitari pentru intreaga lucrare. Ma refer si la prezentarea foto video.

Ce rol au jumatatile de jos ale containerelor IBC? ai pesti in ele? crezi ca e suficienta coloana de apa?
Folosesti doar metoda Flow&Drain cu substrat de argila? Cred ca te-a costat ceva bani asa de multa (cred ca ai peste 1.500litri). Sau ai gasit undeva un pret bun...

Se vede intr-o fotografie un element probabil din teava de 110 cu niste gauri de 40-50 si parca cu o sita ceva... Ce este si ce rol are?

Care este circuitul apei?
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

gemelu wrote:Felicitari pentru intreaga lucrare. Ma refer si la prezentarea foto video.

Ce rol au jumatatile de jos ale containerelor IBC? ai pesti in ele? crezi ca e suficienta coloana de apa?
Folosesti doar metoda Flow&Drain cu substrat de argila? Cred ca te-a costat ceva bani asa de multa (cred ca ai peste 1.500litri). Sau ai gasit undeva un pret bun...

Se vede intr-o fotografie un element probabil din teava de 110 cu niste gauri de 40-50 si parca cu o sita ceva... Ce este si ce rol are?

Care este circuitul apei?
Jumatatile de jos ale containerelor ibc sunt bazinele de colectare care sunt interconectate (vase comunicante) si in cel care este cel mai apropiat de rezervorul mare (cel in care cresc pestii) este pusa o pompa de iaz pentru a trimite apa inapoi in rezervorul principal.

Da, folosesc doar Flood & Drain iar ultimul pat de crestere este de fapt un sistem Raft (pluta) din polistiren expandat si niste ghivece gaurite pentru a creste salata.

Acea teava cu gauri mari si sita este de fapt garda autosifonului bell ca sa nu intre argila expandata in el si sa-l blocheze.

Folosesc o argila expandata denumita si cheramzit este folosita in special in constructii. Singurul dezavantaj fata de argila expandat agro este ca tinde sistemul spre baza imi creste ph-ul cu un punct. Practic daca pun apa cu ph 7 ajunge la 8. Nu este neaparat rau deoarece sistemul oricum se duce spre acid din cauza pestilor. SI ESTE MULT MAI IEFTINA! MULT! am luat 2 metri cubi cu 600 de RON! merita!

Foarte buna intrebarea despre coloana de apa. Am avut ceva probleme. Intr-adevar nu era suficienta. Asa ca am mutat gaura mai jos pentru a avea o coloana mai mare si gaura initiala care era sus acum functioneaza ca prea plin si se duce direct in bazinul de colectare unde se afla pompa submersibila.

Circuitul este in felul urmator: Din bazinul de 1000L IBC (cu pesti) prin cadere apa trece in paturile de crestere => acestea se golesc si trec in rezervoarele colectoare => apoi pompa o trece prin filtrul uv si inapoi in bazinul de 1000L cu pesti.

ma gandeam sa pun ceva pesti si in aceste bazine dar variaza foarte mult nivelul apei asa ca s-ar putea sa nu traiasca mult si sa fie cam stresati.

Sper sa fi explicat destul de bine. Daca mai ai vreo intrebare iti raspund cu drag. Chiar maine ma duc acolo si pot face ceva poze pentru a-ti fi mai clar ceea ce nu am fost in stare sa eplic.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by negru »

Frumos foc sistemul tau!
Imi place si ca ai gasit cheramzitul ;) o alternativa incredibil de ieftina. Am vazut ca nu este tot la dimensiunea aceea de aprox 10 mm in diametru si ca este destul si mai maruntel. Acela maruntelu' iti poate da batai de cap in sensul ca poate colmata sistemul.
Sa ne tii la curent cu evolutia sistemului, in special pe partea de carenta a nutrientilor (am eu ce am cu asta) :)

Dan

PS Esti tare cu editarea foto-video!
...
slate112
Posts: 21
Joined: Fri Jan 31, 2014 11:30 am

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by slate112 »

Frumos sistemul, felicitari.
Sti ca argila trebuie fi sa o usuci inainte de intrare in iarna, fie sa incalzesti solarul, pentru ca daca ingheata te vei trezi cu 2mc de nisip!
Rosiile sunt cam aproape una de alta, vei avea o padure daca nu mai scoti din ele, am numarat vreo 16/mp....mult prea mult. De asemenea am vazut in unul dintre paturile de cultura areii in mijloc si rosiile pe margine, plantele mari ar trebui sa fie pe mijloc, daca le amesteci, pentru ca altfel cele din mijloc nu primesc lumina si se alungesc.

inca odata felicitari si spor la treaba
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

negru wrote:Frumos foc sistemul tau!
Imi place si ca ai gasit cheramzitul ;) o alternativa incredibil de ieftina. Am vazut ca nu este tot la dimensiunea aceea de aprox 10 mm in diametru si ca este destul si mai maruntel. Acela maruntelu' iti poate da batai de cap in sensul ca poate colmata sistemul.
Sa ne tii la curent cu evolutia sistemului, in special pe partea de carenta a nutrientilor (am eu ce am cu asta) :)

Dan

PS Esti tare cu editarea foto-video!

Multumesc Dan,
Chiar am cautat mult o varianta pentru argila expandata si intr-un final am reusit sa dau de acest cheramzit. Particulele mici intr-adevar tind sa se mai plimbe prin sistem dar pompa are o carcasa ce permite doar trecere particulelor de sub 6mm si in specificatiile tehnice este mentionat ca poate sa "traga" aceste particule. Pana acum mi s-a blocat pompa o singura data din cauza unei bucati dintr-o biluta mai mare care era mai mult lunga decat groasa si a reusit sa treaca de sita.

Pe partea de deficit deja m-am lovit de lipsa de fier: erau frunzele rosii. Am suplimentat cu fier EDDHA si acum s-a remediat situatia. Am pus si niste fosfor solubil pentru tomate (in caz ca e nevoie) mai ales pentru ca sistemul este tanar si nu s-a stabilizat inca. Ardeii vad ca nu prea cresc ceea ce ma face sa ma gandesc la o carenta de calciu dar momentan nu pot adauga pentru ca este prea bazic sistemul.

Ma bucur ca-ti plac prezentarile mele, asta mi-e meseria sunt editor video/grafician deci nu am absolut nicio tangenta cu agricultura/plante/tehnica si am multe probleme din cauza asta :) A trebuit sa dau search pe google ce inseamna copilirea rosiilor si cum se face :))
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

slate112 wrote:Frumos sistemul, felicitari.
Sti ca argila trebuie fi sa o usuci inainte de intrare in iarna, fie sa incalzesti solarul, pentru ca daca ingheata te vei trezi cu 2mc de nisip!
Rosiile sunt cam aproape una de alta, vei avea o padure daca nu mai scoti din ele, am numarat vreo 16/mp....mult prea mult. De asemenea am vazut in unul dintre paturile de cultura areii in mijloc si rosiile pe margine, plantele mari ar trebui sa fie pe mijloc, daca le amesteci, pentru ca altfel cele din mijloc nu primesc lumina si se alungesc.

inca odata felicitari si spor la treaba
Multumesc pentru sfat! Le-am pus asa des sa vad daca functioneaza pe o densitate asa mare. Sistemul este un test pentru a trece la o varianta mai mare, comerciala, evident va suferi modificari majore in ceea ce priveste design-ul. Oricum te voi asculta si voi mai rari din ele pentru ca nu cred ca se vor dezvolta din lipsa de lumina... In ceea ce priveste iarna, nu cred ca o prind. Sistemul va fi dezasamblat si trecut pe pierdere sau va fi depozitat undeva depinzand de cum merg lucrurile. Daca inca nu m-am lamurit cum merge treaba ii voi pune un sistem de incalzire pe peleti pentru iarna sa mananc si eu o salata bio cand e zapada afara :)
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by sturio »

Si din partea mea sincere felicitari!
Ca o sugestie pt carentele de care aminteati: suplimentati cantitatea de peste. Astfel mariti si cantitatea de furaje si deci apar mai multi nutrienti!
Keep up the good work!
Post Reply