Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Acesta este sistemul meu...
slate112
Posts: 21
Joined: Fri Jan 31, 2014 11:30 am

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by slate112 »

Trippy wrote: Multumesc pentru sfat! Le-am pus asa des sa vad daca functioneaza pe o densitate asa mare. Sistemul este un test pentru a trece la o varianta mai mare, comerciala, evident va suferi modificari majore in ceea ce priveste design-ul. Oricum te voi asculta si voi mai rari din ele pentru ca nu cred ca se vor dezvolta din lipsa de lumina... In ceea ce priveste iarna, nu cred ca o prind. Sistemul va fi dezasamblat si trecut pe pierdere sau va fi depozitat undeva depinzand de cum merg lucrurile. Daca inca nu m-am lamurit cum merge treaba ii voi pune un sistem de incalzire pe peleti pentru iarna sa mananc si eu o salata bio cand e zapada afara :)
Nu conteaza cati nutrienti are daca nu are spatiu nu o sa se dezvolte, rousiile au nevoie de mult spatiu, asta daca nu esti sigur ca ai luat rosii cu crestere detarminata, rosii de camp. Au nevoie si de aerisire nu numai lumina. Oricum mai mult de 6/mp nu as indica, 3 intr-o margine (la 30cm de margine) si 3 in marginea opusa. Ardeii au nevoie multa lumina si caldura, nu iti face giji pentru ei asa pleaca ei mai greu.
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

Am inteles. Roșiile acestea sunt cu creștere determinata știu sigur. Le-am cumpărat răsad. Le voi mai rari. Mulțumesc de sfaturi sunt de mare ajutor!
O întrebare: Aveți idee de unde pot cumpăra furaje pentru pești? Momentan am cumpărat mâncare de sturion din magazin și este EXTREM de scumpa. As vrea tot ceva bogat în proteină dar la un preț mai rezonabil. Aceasta a costat 3 milioane 3.3 kg. Și ar trebui sa mai pun și pești dar nu găsesc cantitate asa mica. În plus peștii de balta au fost bolnavi și au murit peste 100 pana i-am tratat.
slate112
Posts: 21
Joined: Fri Jan 31, 2014 11:30 am

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by slate112 »

...cat ai dat pe mancare? este enorm....
uite aici
http://iazz.ro/iazz/mancare-pentru-sturioni/
la prima cautare pe net.. la un pret zic eu totusi mare, dar suna la dynavit cred ca gasesti ce iti trebuie tie.
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

slate112 wrote:...cat ai dat pe mancare? este enorm....
uite aici
http://iazz.ro/iazz/mancare-pentru-sturioni/
la prima cautare pe net.. la un pret zic eu totusi mare, dar suna la dynavit cred ca gasesti ce iti trebuie tie.
Multumesc, stiam site-ul de acolo am cumparat filtrele uv si pompele, tot mi se pare mult. Voi mai cauta. Am gasit cate ceva pe net, speram sa stiti vreun depozit ceva. Voi merge pe varianta asta pana gasesc ceva mai normal la pret.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by negru »

sturio wrote:Ca o sugestie pt carentele de care aminteati: suplimentati cantitatea de peste. Astfel mariti si cantitatea de furaje si deci apar mai multi nutrienti!
Adevarat dar va fi un dezechilibru considerabil: azot foarte mult (nitrati) si potasiu f. putin. La fel si cu fierul. Ideea este, sa zicem ca nu am foarte multi pesti dar am putine plante.. una sau doua. Tot se vor observa carentele. Acu' i-am poluat si topicul omului :)
Pentru mancare pesti incearca la Dynavit. Si eu am luat cantitati mici, nu cu vagonul. Am gresit ca am luat doi saci si nu i-am consumat in maxim un an - spun asta pentru ca am inteles ca in timp scade cantitatea de proteina, se oxideaza... se reduce... ceva.
...
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

negru wrote:
sturio wrote:Ca o sugestie pt carentele de care aminteati: suplimentati cantitatea de peste. Astfel mariti si cantitatea de furaje si deci apar mai multi nutrienti!
Adevarat dar va fi un dezechilibru considerabil: azot foarte mult (nitrati) si potasiu f. putin. La fel si cu fierul. Ideea este, sa zicem ca nu am foarte multi pesti dar am putine plante.. una sau doua. Tot se vor observa carentele. Acu' i-am poluat si topicul omului :)
Pentru mancare pesti incearca la Dynavit. Si eu am luat cantitati mici, nu cu vagonul. Am gresit ca am luat doi saci si nu i-am consumat in maxim un an - spun asta pentru ca am inteles ca in timp scade cantitatea de proteina, se oxideaza... se reduce... ceva.

Multam' o sa sun la ei sa iau un sac.

Din cate am citit eu despre aquaponie si am citit ceva, dar ce inveti din carti nu se "pupa" intotdeauna cu realitatea carentele intr-u sistem aquaponic sunt fier calciu si potasiu sau fosfor nu mai stiu care :D oricum din cate am vazut si pe dl Murray Hallam si cam toti aquaponistii din US/Australia etc. suplimenteaza fier si calciu in special si pentru sisteme mari se feresc de plantele cu rod gen rosii, ardei etc. Eu incerc tot ce pot incerca in ideea in care vreau sa trec pe partea comerciala. Dar si daca reusesc sa cresc doar salata intr-o sera mare tot mi-e bine tinand cont ca este un produs foarte bun si cred ca poate si rentabil mai ales ca ai o productie dubla.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by gemelu »

Intr-adevar s-a mai vorbit aici despre pe forum despre cheramzit si ne spunea @Negru chiar si linkul de unde se poate cumpara la. Doar ca din pacate situl respectiv nu mai functioneaza. Poate ne spui de unde ai luat, S-a stabilit ca nu e reclama.
negru wrote:Acela maruntelu' iti poate da batai de cap in sensul ca poate colmata sistemul.
Cred ca ne poate spune sigur asta Flo_Flu care folosea argila sparta la granulatia 2-4 viewtopic.php?f=9&p=806#p806
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

gemelu wrote:Intr-adevar s-a mai vorbit aici despre pe forum despre cheramzit si ne spunea @Negru chiar si linkul de unde se poate cumpara la. Doar ca din pacate situl respectiv nu mai functioneaza. Poate ne spui de unde ai luat, S-a stabilit ca nu e reclama.
negru wrote:Acela maruntelu' iti poate da batai de cap in sensul ca poate colmata sistemul.
Cred ca ne poate spune sigur asta Flo_Flu care folosea argila sparta la granulatia 2-4 viewtopic.php?f=9&p=806#p806
Din pacate nu mai gasesc firma de unde am cumparat eu, dar era din targoviste daca dati cateva cautari pe google sigur dati de ei. DAR am sunat si la alta firma si au fost foarte amabili si dispusi sa ma ajute cu o cantitate asa mica si vi-i recomand au fost nemaipomenit de amabili: http://argila-cheramzit.ro/

Sistemul meu merge deja de doua luni si nu am probleme cu argila. Un sfat ar fi ca totusi garda autosifonului sa o lipiti de fundul bazinului destul de bine pentru ca daca folositi sistemul flood & drain argila fiind usoara incepe sa pluteasca putin si se ridica si garda si intra bilute la autosifon. In timp se colmateaza si nu mai intra nimic dar pentru a evita neplacerile lipiti-l.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by catalincre »

salutari, in sfarsit se mai anima forumul.
in primul rand felicitari pentru realizari se vede interesul crescut in a face lucrurile ca la carte, daaaaaaar, in cartile (pdf-urile de pe net sau discutiile de pe forum) nu se spune chiar totul si am ajuns sa constat pe pielea mea ca deobicei aquaponia este prezentata ca un sistem magic in care bagi apa si pesti si de restul se ocupa pompele si bacteriile. Gresit, micile tweak-uri fac marile greutati ale acestui sistem de cultivare. Diavolul sta in detalii spune un proverb german, asa ca am sa intru un pic in detaliu.
-prima greseala observata de mine este faptul ca folosesti robineti dim metal, iti recomand sa-i schimbi cat de repede poti, ionii de metal in apa nu aduc nimic bun ci din contra,
-solarul e cumva acoperit cu policarbonat dublu? daca da sa sti ca spectrul de lumina e categoric influentat de acest material, in rau si nu in bine ca la folia de solar, dar rezistenta lui mecanica e mai mare. daca nu sunt lipite capetele o sa ai probleme cu algele in el.
-fiind un sistem tanar cu un pH ridicat majoritatea elementelor importante sunt blocate pentru plante,accesul la Fe si K e minim si se vede la plante, simptomele sunt identice doar ca la lipsa K apar necroze la marginea frunzelor mai vechi sau foarte noi,
-instalatia electrica...... exista niste normative care spun clar la ce distanta trebuie sa fie prizele de sursele de apa, tipul acestora, amplasarea, etc.
-despre aquaponie si produsele ei nu poti spune ca e bio, prietenii stiu de ce ;)
-pesti de balta sa nu mai pui niciodata decat daca stai foarte bine cu banii pentru ca tratamentul impotriva punctelor albe, viermelui ancora si a paduchelui de crap e scump si de durata
Cum faci aerisirea, nu am vazut nici o fereastra? sau nu m-am uitat eu bine.
Unde folosesti filtrele UV? de asta nu am mai auzit in sistemele aquaponice ci doar in cele hidroponice dar poate sti ceva...
Pentru mancare ieftina si buna iti recomand si eu Dynavit. eu iau doar de la ei si pestii mei sunt foarte multumiti dar ma cam seaca de mancare, acum mananca 240g/zi deci clar ca eu cumpar la sac.
Cresterea salatei in sistem aquaponic este o activitate sezoniera la noi din cauza climatului, ce faci vara? opresti sistemul
Pe viitor daca vrei sa eviti problema granulometriei la argila, iti recomand sa o cerni.
Speri ca-mi scuzi critica si intelegi ca are intentii constructive si de aceea iti stau oricand la dispozitie cu detalii. felicitari
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

Salutari! Mă bucur foarte tare ca am fost criticat! Chiar vorbesc serios.
Treaba cu robineții de metal chiar nu o știam. Voi încerca să îi schimb.
Sunt conștient ca momentan se produce fenomenul de nutrient lockout. Ph-ul este 7.4 și am adăugat soluție de ph down. Aștept. Momentan nu am ce face.
Am încercat sa cern cheramzitul. Nu e o idee rea dar nici bună. S-a colmatat in jurul autosifonului și nu mai am probleme.
Da, sera este acoperita cu policarbonat. Este un test. Proiectul mare va fi făcut cu folie. Pe timp de vara voi pune în funcțiune un sistem de răcire cu microaspersie. Sper sa meargă.
În ceea ce privește omologarea bio nu am mari așteptări. Încerc sa îmi formez propriul "public". Și un marketing Gen chemical free.
Cu pestii de balta m-am convins: NU!
Nu ma va controla nimeni la instalația electrică. Repet ca este un test. O sera care in toamnă se va demonta.
Filtrul UV este pus pe retur. De frica. :)
Aerisirea se face pe ușa. În partea din fata am 2 uși de 1metru lățime și în spate un singura de 1 m.
Mulțumesc de critica! Sunt conștient ca am mult de învățat dar îmi face placere.
Post Reply