Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Acesta este sistemul meu...
slate112
Posts: 21
Joined: Fri Jan 31, 2014 11:30 am

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by slate112 »

Pentru carente de microelemente
Nu vreau sa fie considerata reclama, dar este singurul loc in care am gasit la preturi rezonabile, si o sa dau detalii de contact numai pe privat.
Kelat Fe6% EDDHA (4,8% forma ORTO-ORTO) 80,5lei/kg+tva
Kelat Mn EDTA 13% 48,3 lei/kg+tva (doar la sac de 5kg)
Kelat Zn EDTA 15% 42,4 lei/kg+tva (doar la sac de 5kg)
Kelat B 21 % 37,8 lei+tva/kg
Kelat K 50% 29,9 lei/litru+tva

De asmenea exista un fertilizant bio cu microelemente foarte cunoscut pe piata agro pe care tipul mi-a zis ca l-a pus in acvariu de la 4ml la 20ml/saptamana la 60 l de apa(cantitate la care s-a oprit ca i-a colorat apa) fara sa ii moara pestii.
Pretul lui fiind de 125lei/litru+tva, insa de asta se gaseste pste tot

Sper ca nu este off topic, deoarece se discuta de carente.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by catalincre »

salut din nou, carentele de microelemente cu ar fi bor magneziu si zinc sunt mai rar intalnite in aquaponie din cauza aportului din mancare, problemele sunt la fier si potasiu, pentru fier ieftin: blondy romania si pentru potasiu covera. spor la treaba
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

catalincre wrote:salut din nou, carentele de microelemente cu ar fi bor magneziu si zinc sunt mai rar intalnite in aquaponie din cauza aportului din mancare, problemele sunt la fier si potasiu, pentru fier ieftin: blondy romania si pentru potasiu covera. spor la treaba
Mulțumesc, am luat fier eddha și pt potasiu încă nu am găsit soluție asa ca voi încerca covera :)
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by sturio »

Trippy wrote:Ph-ul este 7.4 și am adăugat soluție de ph down.
vs.
Trippy wrote:În ceea ce privește omologarea bio nu am mari așteptări. Încerc sa îmi formez propriul "public". Și un marketing Gen chemical free.
... hmmm...
Trippy wrote: Repet ca este un test. O sera care in toamnă se va demonta.
oare??? Mentorul meu de doctorat spunea cand am construit ferma de sturioni a USAMVBT: "Nimic nu e mai definitiv ca o improvizatie!" Si astfel am construit ferma pe cat s-a putut fara carpeli, abateri de la normative, etc
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

Intr-adevar nu am explicat suficient: in acest test imi permit folosirea anumitor substante gen ph down, pentru a vedea rezultate mai repede. In toamna sera trebuie demontata.
NU am timp sa astept scaderea ph-ului in mod natural.
In ceea ce priveste chemical free, da, cred ca este perfect normal sa suplimentezi un fier deficient in sistem. calciu se pe poate adauga natural. Noi stim ca aceste produse sunt chiar mai bune decat cele ce au sigla bio si organic pe ele din moment ce sunt o groaza de substante aprobate in cultura organica.
In mod cert este un test si va fi demontata. Cel mult ii poate ramane prietenului care a acceptat instalarea serei in curtea proprie. Asta nu inseamna ca nu am incercat sa fac cat mai putine carpeli.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by sturio »

nu sunt sigur, dar cred ca si fierul poate fi introdus in sistem pe cai "eco".
Se foloseste mai nou in furajele de pesti rapitori tot mai multa hemoglobina. Aceasta este o proteina de care se leaga fierul si are rol in respiratie. Nu stiu insa, poate cineva ne lumineaza, daca este fier chelat sau nu. Daca este chelat, atunci reziduurile rezultate ne ajuta enorm.
La fel, daca este sa hranim pesti fitofagi, hai sa luam in calcul ca si hranire suplimentara, periodica, plantele bogate in fier: salata, urzici, catina, etc
Repet, nu sunt chimist sau biochimist si nu stiu daca acest fier este sau nu chelat.
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

http://youtu.be/Jb6YgEMwggY

A inceput sa fie cam jungla. Sunt prea dese rosiile dar mi-e mila sa le scot, si asa le-am mai rarit :)
slate112
Posts: 21
Joined: Fri Jan 31, 2014 11:30 am

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by slate112 »

Deci, daca rosiile sunt cu crestere determinata poti lasa 2-3 copili, insa tot ar trebui copilite, dar cred ca mai mult de 6buc/mp e chiar contraindicat, nu se aerisesc si risti sa se maneze. Sunt mult prea dese cum de altfel ti-am zis de la inceput. Uita-te la sistemul lui catalincre cu rosiile in galeti, cam aia este distanta indicata la rosii, deci cam 4/mp daca le pui la bidon de 1000l.

Si ardeii sunt cam desi, si combinatia cu fasolea este nefericita, dar in 10-15 zile ar trebui sa termini cu fasolea la cum arata acum, daca este fasole pitica si o culegi pastai, si poti sa o scoti sa aerisesti ardeii.

In rest arata chiar fain. felicitari
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Primul meu sistem 25m2 de aquaponie

Post by Trippy »

http://youtu.be/-jqcpuLOyYo

Ultima filmare. Lucrurile merg ok, stiu ca puteam sa am mai multa grija de plante dar timpul din pacate nu mi-a permis. Pentru cateva ore intr-o singura zi din saptamana sunt multumit de rezultat.
Post Reply