sistem aquaponic langa Timisoara

Acesta este sistemul meu...
Post Reply
corinne
Posts: 7
Joined: Sun Jul 21, 2013 5:11 pm

sistem aquaponic langa Timisoara

Post by corinne »

Buna, sunt corina si avem un sistem de 3000 de litri si 30mp cultivat, avem 2 bazine in unul am pus caras pescuit de noi si pentru al doilea am cumparat crap, am plantat cate putin din toate sa vedem cum merge .
Am plantat la inceput salata , capsuni ,ardei,ceapa,broccoli ,castraveti ,rosii ,dovlecel ,lubenita ,busuioc , gulii ,fasole verde si mazare .
Acum merg cel mai mult pe castraveti ,salata verde , rosii si ceapa verde.
Suntem in primul an , facem teste sa vedem ce merge si cum merge in romania .
Inca nu am rezolvat cu incalzirea dar lucram la asta.
Ne bucuram ca v-am gasit si speram sa invatam multe lucruri noi despre aquaponie in romania :D
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by negru »

Buna Corina si bine ati venit pe forum!

Se pare treaba ca in Timisoara se misca lucrurile. Asteptam cu interes detalii privind evoultia sistemului vostru :)

Succes!

Dan
...
corinne
Posts: 7
Joined: Sun Jul 21, 2013 5:11 pm

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by corinne »

Buna din nou ! La inceput am avut probleme de tot felul cu pestii ,cu frigul ,cu caldura dar au trecut si le-am rezolvat una cate una , acum am alta problema cu evaporarea apei si cu condensul dar cred ca se rezolva si asta in curand , mai avem putin de lucru la incalzire pentru ca nu vreau sa opresc sistemul peste iarna . Ce pot sa va spun este ca rosiile sunt delicioase, castravetii deosebiti , broccoli merge destul de bine in acest sistem , morcovi sunt si ei de calitate super. Pentru ca am decretat ca acest an este un an de experimente pot sa spun ca am cultivat cam de toate si am avut doar surprize placute .
Pestii au crescut si sunt sanatosi iar plantele merg foarte bine . Frumusetea este ca daca mananc o salata azi tot azi pun o alta samanta si nu las nici un loc necultivat , iar ca timp pot spune ca nu lucrez aproape deloc in "gradina " mea , cel mai mult merg in sera ca sa privesc pestii , iar sera a devenit locul meu preferat pt recreere !
Concluzie : Indrazniti caci functioneaza ! :D
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by negru »

Buna Corina,

Ma bucur sa gasesc atata entuziasm si ma bucur sa vad ca functioneaza bine sistemul tau.
Ne poti incanta si cu niste poze? :) poate sa ne spui cum ai rezolvat problema potasiului si a fierului?

Multumesc,

Dan

PS Chiar functioneaza!
...
corinne
Posts: 7
Joined: Sun Jul 21, 2013 5:11 pm

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by corinne »

Din fericire nu am probleme cu nutrientii , dupa cum arata plantele se pare ca am nimerit cantitatea de pesti pe care nu i-am cantarit ci i-am adaugat de cate ori am fost la pescuit.
Pestii sunt :D .
Sper sa reusesc sa incalzesc solarul pe iarna !
Mai am probleme cu condensul si spre disperarea mea cu melcii :oops:
Poze... nu am inca dar promit sa fac cateva cat mai curand .
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by negru »

Hello!
Ce probleme ai cu melcii?
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by gemelu »

Ce fel de melci ai? Cu cochilie sau limax? Nu stiu daca e valabil si aici, dar in fermele de melci, se foloseste - pentru a evita evadarea melcilor - o banda de cupru. Se imprejmuieste perimetrul de protejat cu o banda (nu stiu de unde se poate procura, cred ca pe siteurile crescatorilor de melci) din cupru. Pentru melci este bariera sigura. Dar mare atentie la contactul cuprului sau a altor metale cu apa pestilor. Din cate stiu metalele sunt toxice pentru pesti.
corinne
Posts: 7
Joined: Sun Jul 21, 2013 5:11 pm

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by corinne »

Limax , dar am turnat apa sarata pe folia de la solar ,pt ca pe acolo urcau si am scapat .
Am facut o soba si din fericire am ziua pana la 20 grade , dar dimineata cand merg sa fac foc am cam 6 grade .
Plantele cam stau pe loc pt ca apa in substrat este undeva la 8 grade dar nu renunt caut o solutie sa incalzesc de la soba si apa pestilor ........... ne mai auzim
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by adrian »

poti incalzi apa la soba si prin conducte de pcv sa incalzesti apa pestilor
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem aquaponic langa Timisoara

Post by gemelu »

Corinne de Timisoara este aceiasi persoana cu Corinne de Constanta? Am gasit un videoclip https://www.youtube.com/watch?v=tUr19mG5vVM ce-i drept, de anul trecut.
Ar fi interesant daca Corinne de Timisoara ne-ar mai povesti espre evolutia (sper ca nu a renuntat si ea) sistemului sau.
Si poate ne viziteaza si Corinne de Constanta.
Post Reply