Aeroaquaponics

Acesta este sistemul meu...
protoma
Posts: 15
Joined: Thu May 16, 2013 7:07 am

Aeroaquaponics

Post by protoma »

Cel mai eficient si productiv mod de cultura aquaponica pe care l-am testat este cultura aeroponica. Cred ca acesta este viitorul aplicatiei aquaponice practicata pentru profit indiferent de dimensiuni.Pentru inceput vreu sa vedeti cateva imagini ale sistemului meu si sunt foarte curios ce opinii aveti. Voi raspunde bucuros la toate intrebarile!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Aeroaquaponics

Post by catalincre »

Salut, mai da detalii despre filtre, diuze, numar de pesti, rezervor, plante, varsta sistemului, chimia apei etc.
Sunt curios cum arata in interior tuburile alea verticale, de cat sunt in diametru?
Domul geodezic e bestial, am sa construiesc si eu asa ceva la anu' peste baltuta mea cu Koi dar 99% din metal.
Felicitari, mai ca am ramas fara cuvinte.
protoma
Posts: 15
Joined: Thu May 16, 2013 7:07 am

Re: Aeroaquaponics

Post by protoma »

salut !
Filtrarea se face prin cele patru cuve cu pietris de 20-25mm si suplimentar prin butoiul din centru care pe langa rolul de suport de cultura aeroponic , funtioneaza ca filtru de solide fiind conceput ca skimer.
Ph-ul este de 7,2 si varsta sistemului este de 2 luni.
Diametrul turnurilor aeroponice este de 250 mm si fiecare turn are montat in partea superioara un microaspersor horticol de 60l/h.Nu am foto cu interiorul turnuriloer dar la urmatoarea postare voi atasa cateva imagini.
Suplimentar adaug cateve foto cu intreg proiectul meu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Aeroaquaponics

Post by catalincre »

sunt in ceata (ca la aeroponie), tuburile verticale sunt goale sau pline cu pietris? din cate stiu eu aeroponia presupune suspendarea radacinilor in aer si stropirea continua sau intermitenta cu apa incarcata nutritiv si nu plantarea in medii, oricare si oricum ari fi sustinute acestea. deci cum e la tine? oricum domurile arata sf.
protoma
Posts: 15
Joined: Thu May 16, 2013 7:07 am

Re: Aeroaquaponics

Post by protoma »

Tuburile sunt goale in interior si functioneaza pe acelasi principiu ca si butoiul.
Ca sa te edifici atasez pics :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: Aeroaquaponics

Post by sorin64 »

protoma wrote:Tuburile sunt goale in interior si functioneaza pe acelasi principiu ca si butoiul.
Ca sa te edifici atasez pics :)
Salut

Felicitari, se vede studiu si rigurozitate la detalii.
Am si eu 2 intrebari:
Ce fel de legume ai testat pana acum ?
Cum rezolzi problem supra incalzirii aerului din tuburi?

Multumesc
protoma
Posts: 15
Joined: Thu May 16, 2013 7:07 am

Re: Aeroaquaponics

Post by protoma »

Salut Sorin !
Observa ca tuburile sunt vopsite in alb :) . Este de necrezut ce diferenta poate sa faca vopseaua alba. In alta ordine de idei nu aerul cald face rau radacinilor ci apa excesiv de calda.
Oricum tancul de peste este sub nivelul solului astfel incat temperatura apei nu depaseste niciodata 20 grade.
SEE PICS ! :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Aeroaquaponics

Post by catalincre »

salut din nou, acum sunt lamurit, cred ca esti primul cu sistem aeroponic de pe acest forum. pot totusi sa-ti dau un sfat? daca porcii nu zboara pestii o fac sigur (din experienta), dupa cum vad capacul e departe de conteinerul IBC si-ti recomand sa pui un capac din plasa peste conteiner sau o sa ti se imputineze pestii, garantat.
felicitari.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Aeroaquaponics

Post by negru »

Felicitari, impresionant sistemul!
Ma bucur nespus sa vad deschiderea catre nou prin adoptarea metodelor neconventionale la nivelul acesta. Initial mi-am pus intrebarea "de unde a luat tuburile alea albe" dar am vazut postul cu vopseaua :) Foarte ingenios!
Constructia domului este - iarasi, ceva demn de invidiat (vad intr-o poza doua) asa ca te rog sa fii marinimos si sa ne spui si noua cum l-ai construit, ceva detalii etc. Presupun ca exista un plan si pentru sezonul rece, nu?
Inca o data felicitari si succes!
Dan
...
protoma
Posts: 15
Joined: Thu May 16, 2013 7:07 am

Re: Aeroaquaponics

Post by protoma »

Salut Dan !
Domul cel mare (D-13m) a fost construit anul trecut. Constructia a durat 4 luni deoarece am realizat-o impreuna cu un prieten fara alte ajutoare. Domul are o inaltime de 8.5m si are proiectat un etaj . Va gazdui un sistem aeroaquaponic care va functiona la inceput cu aprox 500 kg de crap si este proiectat sa contina min 7620 alveole de plantare.
Ar fi plictisitor sa reiau aici tot calculul dar am estimat o productie miinima de 3 tone/sezon de produs vegetal considerand un sezon ca fiind de 2.5 luni.
Ambele domuri sunt proiectate si executate de mine ( structura si invelitoare ) in propriul meu atelier.Am mai proiectat , pentru iarna si un sistem de rame care permite crearea unui perete cu doua camere de aer ceea ce , din cate stiu, nu s-a mai realizat la nici un tip de constructie cu atmosfera controlata pana acum. Numai in caz de nevoie am instalat in interior un Rocket-stove :) .
Domul cel mic este de fapt un model al kit-ului pe care il produc si il vand in mod curent pentru cei care s-au saturat sa dea cu sapa si vor sa consume produse absolut organice .Permite deasemenea instalarea peretelui triplu ceea ce iti garanteaza posibilitatea cultivarii legumelor de vara chiar si la temperaturi exterioare de -20C.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply