sistem de balcon

Acesta este sistemul meu...
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

sistem de balcon

Post by catalin.pri »

Salutari aquaponicilor! :D

Dupa lungi documentari si calcule am inceput si eu un sistem de balcon.

Sistemul este compus dintr-un acvariu de sticla de 108 litri teoretic (600x400x450H grosime 8mm) si un vas de cultura dintr-o cutie de depozitare de 50 litri luata din Praktiker (590x390x290).

Acvariul este populat cu 5 carasi ornamentali iar in vasul de cultura am pus ceapa rosie si salata.

Am mers pe varianta pe scurgere simpla cu prae plin in care i-am facut un orificiu la partea de jos pt scurgere, este mai simplu de realizat decat un autosifon.

Priza am programato initial 15 on, 15 off, apoi 15 on, 30 off si acum la sfatul colegului negru am programato la 30 on si 30 off. Cu ce ar influienta timpul de inundare sistemul?

Urmeaza sa mai iau un filtru extern, sa scap de apa tulbure/murdara, si neoane pt iluminarea plantelor. De becurile pe leduri colorate ce parere aveti? Eu am unul de pe ebay si vad ca plantele s-au orientat dupa el http://www.ebay.com/itm/New-1Pc-E27-RED ... 4171e5afdf

Mai jos niste poze cu sistemul:

Image
Image
Image
Image

Mai multe poze in albun: http://s54.photobucket.com/user/catalin ... 0aquaponic
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem de balcon

Post by negru »

Salut Catalin si bine ai venit pe forum!
Timpul de inundare reprezinta timpul in care apa se filtreaza. Pauza aduce oxigen la radacini si scuteste la factura de energie electrica. Turbiditatea provine de la substratul de crestere - probabil. O data cu dezvoltarea radacinilor filtrarea va deveni mai eficienta si se va limpezi apa asa ca mai amana umpic filtrul extern, poate nu va mai fi nevoie de el.
Neaparat rezolva problema lipsei luminii.
...
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: sistem de balcon

Post by catalin.pri »

Bilele de argila au fost spalate in 3 ape fiecare punga, erau curate cand le-am pus in vas.

Filtrarea resturilor de mancare si a excrementelor cum ar trebui sa o fac? Acum am cutia din dreapta in care am pus bureti de bucatarie. Oricum ar trebui sa iau o pompa pt ca pompa pe care o am ma dispera cu zgomotul care-l scoate, este un resun sp 2500 care este extrem de zgomotoasa.

Am vazut pe forumurile de acvarisit filtre externe homemade din teava de scurgere de pvc cu mai multe medii de filtare si cu pompa introdusa in el. http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/7713.page

Pentru iluminat sunt bune spoturile cu leduri sau tot neonul are cel mai bun randament? Avantajul la spoturi ar fi ca au consumul foarte mic!
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem de balcon

Post by negru »

Am vazut in pozele tale ca dai cam multa mancare si am mai vazut si multa spuma la suprafata apei - asta iti indica mancarea in exces ca fiind motivul pentru care ai o apa asa tulbure. Din cata mancare am vazut acolo ar fi trebuit sa ai 20 de carasei, nu 5. Incearca sa le dai o pauza de doua-trei zile dupa care le dai cam doua-trei bobite de fiecare, de doua ori pe zi.
Este bine ca ai pus bureteii acolo (in cutia de smantana) si ar trebui sa ii clatesti la doua zile macar, pana scapi de turbiditatea aia. Cand ii clatesti, sa ii clatesti in apa statuta, fara clor, ca sa nu omori bacteriile dezvoltate acolo.
De asemenea, ar fi indicat sa schimbi 10-20% din apa, in fiecare zi, timp de o saptamana, cu apa statuta (fara clor).
...
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: sistem de balcon

Post by catalin.pri »

aseara am montat si filtrul extern home made inspirat din http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/7713.page

Image
Image
Image
Image

am folosit tevi de scurgere din dedeman cu diametru de 125 mm si mediu de filtrare un burete introdus fix.

Image

pt o filtrare biologica mai buna se pot folosi si inele ceramice pentru fixarea bacteriilor.

la cei 55 cm inaltime, volumul filtrului este de >6 litri dar daca scadem pompa si buretele cred ca au intrat in jur de 5 litri.

am folosit pompa resum sp2500 care era foarte zgomotoasa in acvariu dar i-am mai pus niste bucati de burete intre pereti si pompa si a devenit foarte silentioasa

dupa o noapte de filtrare s-a curatat acvariul :mrgreen:

urmeaza sa rezolv problema cu iluminatul!
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: sistem de balcon

Post by sturio »

Arata-ne si poze cu acvariul curatat ca sa te credem :D
Cum ai rezolvat problema etanseizarii flanselor pe teava de PP? Eu nu am reusit inca cu nimic. In timp, orice mastic as pune pe PP tot se desprinde.
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: sistem de balcon

Post by catalin.pri »

Image

eu am folosit silicon ceresit glass & aquarium cs 23 si vad ca tine la pp.

se mai gasesc inca tevi din pvc prin magazinele mici de instalatii, eu am luat de 35mm din pvc care merge lipit cu picatura.
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: sistem de balcon

Post by catalin.pri »

legat de lumina...

care ar fi diferenta intre un bec economic si un neon?

ar fi mai usor montajul la un bec si mai ieftin, scapam de balast doar ca avem nevoie de un reflector care sa concentreze lumina spre patul de cultura.

mai jos un exemplu:


http://www.builders.ro/Sursa-Philips-Ec ... -9848.html

http://www.builders.ro/Tub-fluorescent- ... 19321.html
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: sistem de balcon

Post by aquaponicus »

Raportat la consumul de energie electrica nu ar fi diferente semnificative.
Ca diferenta un bec economic cu reflector ar lumina concentrat pe o suprafata mica rotunda iar un neon pe o suprafata mai mult lunga tot cu reflector desigur. Situate la aceeasi inaltime amandoua. Acum depinde de forma patului tau de cultura ca sa alegi ce e mai bine.
Important insa, indiferent de sursa de lumina este calitatea luminii, adik sa se incadreze in radiatia necesara fotosintezei. Altfel consumi curent in zadar.
Eu cred ca se gasesc mai usor neoane specializate pe cultura (vezi in acvaristica) decat becuri economice. Cred ca ar fi si diferenta de pret intre ele.
Tu alegi ce crezi ca ti se potriveste cel mai bine la ce vrei sa faci.
Flomat2004
Posts: 5
Joined: Thu Nov 24, 2011 5:44 pm

Re: sistem de balcon

Post by Flomat2004 »

Ca veni vorba de lumina, sti cumva despre tuburi fluorescente rosii sau albastre cum am gasit la DEDEMAN daca sunt bune pentru cresterea plantelor? http://www.dedeman.ro/ro/electrice/corp ... u-loh.html
Am citit ca nu este folosit intreg spectrul de culori (lumina) de catre plante, si lumina rosie este buna pentru coacerea fructelor, iar cea albastra pentru dezvoltarea frunzelor. Deci intrebarea este, sunt mai bune aceste lampi de la dedeman decat tuburi normale de neon de aceiasi dimensiune si putere?
Post Reply