Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Acesta este sistemul meu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by gemelu »

In galetile olandeze folosesti metoda Flod & Drain? Nu pot sa-mi dau seama pentru ca nu vad sifon, si nu inteleg principiul de functionare.
O alta intrebare ar fi din ce ai facut cutiile pentru ghivecele de la sistemul cu pond (am dedus ca ar fi doua sisteme separate, unul cu pestii din iaz/pond si altul cu pesti in bazinul IBC). Am observat ca ar fi placaj OSB3 dar vreau sa stiu de ce grosime l-ai facut ca sa poata tine asa greutate fara sa se reverse pe la jumatate si cat de dese ai pus traverse pentru sustinere.
La un asa debit pe pompa din solar, cred ca ai si consum pe masura. O folosesti continuu sau intermitent?
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

Salut, sa o luam pe rand:
Galeti olandeze cu F&D nu am vazut dar ar fi o idee, ale mele au o teava gaurita la un anumit nivel, peste acel nivel apa se scurge. Pana la acel nivel apa stagneaza (bun la penele de curent).
Intradevar, sunt doua sisteme diferite, cel de la pond a fost sistemul pilot dezvoltat in cautarea unui filtru care sa-mi limpezeasca apa si este facut din doua paturi de cultura cu schelet metalic (mai multe H-uri din teava de 3/4 sau profil de 30/30 sudate intre ele la 60cm) la care le-am facut peretii din osb de 15 captusit cu folie de 0.8mm.
Pompa din solar functioneaza permanent, chiar si la caderi de tensiune (UPS-ul isi face treaba ;) ), pompa de aer la fel si UPS-ul la fel. Consumul este masurat si permanent afisat undeva la 130 W, acum spune-mi tu, e mult?
Cat de curand am sa mai postez un update video cu sistemul meu ca au venit si pestii si plantele iar rosiile au crescut.
O zi faina. Si spune si tu o suma ca poate nimeresti suma corecta si aterizezi la mine pentru un week-end de consultatii live. ca ajutor: nici o cifra data din numarulul lui negru nu e corecta. doar ultima
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

Un mic update la sistem:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

scuze pentru triplu post dar nu merg mai mult de 3 atasamente si alea mici, sper sa se vada.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by sturio »

super! ;)
Abia astept sa vad o evaluare a productiei.
keep up the good work!
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by gemelu »

Salut Catalin
Acum am inteles ce e cu galetile olandeze.
catalincre wrote:Galeti olandeze cu F&D nu am vazut
Cand ai spus ca ai in sistemul din solar galeti olandeze nu m-am gandit ca e vorba de acele "Dutch Bucket" despre care vazusem un video pe youtube. Cum am HANDICAPUL de a nu fi vorbitor de engleza e explicabil (nu si scuzabil) sa fiu atent doar la imagini si nu la ce se vorbeste-scrie acolo.
Cu atat mai mult cu cat am si folosit principiul de la aceste galeti explicat pe undeva pe la minutul 3:55 la 5:20 din videoclip la constructia unui sifon fara clopot. Am folosit acest model de sifon "altfel" la un mic sistem "de terasa".

Cat despre evaluarea costurilor la solarul tau, cred ca ai ajuns pe undeva la peste 2300 Euro.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

avem un castigator,
felicitari @gemelu, ai un week-end asigurat la mine cu mancare si cazare oricand de azi in 8 saptamani (saptamana viitoare plec in germania), poti veni cu familia. detaliile le stabilim cand ma intorc. Aceasta nu e o gluma. (daca sti reclamele pop-up, enervante de pe net). suma corecta era 2300 €. sper ca-mi rezista sistemul pana ma intorc pentru ca va avea grija de el sotia mea. o fi el bullet proof dar nu sti niciodata.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by gemelu »

Multumesc mult pentru invitatie, sunt onorat! Cu toate acestea nu cred ca voi profita de ocazie, pentru aceasta vara am un concediu destul de aiurea, foarte aglomerat. Pentru ca altfel ar fi aproape imposibil sa am o ocazie de a ajunge in Ardeal (destul de departe de Arges). Pate doar daca mai plec impreuna cu prietenii pe Transalpina sau Transfagarasean. Oricum tot mi-as dori ca daca ajung in Ardeal, sa te vizitez la o cafea, si sa-ti vad creatia.
Mai vorbim, si vom mai vedea!
Nicu = @Gemelu
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

un mic update: sistemul a fost inchis peste iarna, pestii au fost recoltati (16 buc.) si se va redeschide cu un bazin nou de 3000+ in primavara (martie) si un nou filtru de solide. mai jos cateva poze
edit: in scurt timp vine si un film pe youtube
edit2:http://youtu.be/0QyBCVj8YQU
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

Dupa cum am promis, am revenit cu sistemul imbunatatit.
Am mai adaugat un bazin de 4000L, bazinul IBC l-am transformat in bazin de sedimentare a solidelor si am pus pompa in el, am bagat paturile cu pietris in solar si am bagat 420 crapi cu dimensiuni de 5-10cm. Salata creste, ceapa la fel, ridichiile au iesit si ele, patrunjelul creste si el iar capsunii au cateva flori. Pot spune ca e miscare in sistemul meu dar nu pot spune acelasi lucru despre forum. Din cand in cand cate o postare?! Se mai face aquaponie in Romania? Sau toata lumea a avut succes si acum s-au dat la fund si nu mai vor sa impartaseasca reusitele? Oricum eu nu ma las de metoda asta de cultura pentru simplul fapt ca-mi plac pestii, nu carnea lor, ci ei ca animale. Stay tune, in curand am sa pun un film nou cu sistemul pe youtube si atunci se va vedea despre ce am vorbit in postul asta.
Spor la treaba va urez.
Post Reply