Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Acesta este sistemul meu...
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by aquaponicus »

Ma poti ajuta si pe mine cu o schita la sistemul ala in care ai rosiile? M-ar interesa sa fac si eu unul si as vrea sa stiu cum se iriga, cat se iriga, evacuarea, cata apa exista in pot, etc.
Urmaresc des forumul si sunt dezamagit decata activitate exista.
Nu am inca un sistem de gradina ci doar niste incercari in casa.
Ultimul sistem cu un acvariu si un pat de cultura flood&drain nu imi merge bine deloc asa ca sunt inca la stadiul de experimentat.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

Salut si scuze pentru raspunsul intarziat. Legat de schema: cred ca video-ul de pe youtube e edificator dar am sa-ti descriu sistemul poate te lamuresti,
-galetile au in jur de 15L au o gaura la 5cm de baza prin care trece o curba de 18 mm de pvc. In interiorul galetii curba este prelungita cu o teava de 18 mm pvc pana la centrul galetii. In teava sunt taieturi dese asemeni unui sorb. In sistem fiecare galeata este alimentata de la teava comuna de 32 mm si se golesc in teava comuna de 110. In galeata ramane pe fund tot timpul cel mult 5cm de apa. Debitul de apa e reglabil in functie de necesitatiile plantei cultivate si/sau necesarul de nutrimenti. Daca am facut lumina, ma bucur, daca nu revino cu intrebari.
Si un scurt sneak peek la plantele mele din NFT: https://youtu.be/5vm4GBOXiTE
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by aquaponicus »

Multumesc mult. Acum am priceput cum este construit sistemul.
Sa inteleg ca functioneaza similar unui flood&drain? Asta ar insemna ca debitul de apa care intra in galeata sa fie mai mare decat cel care iese prin teava aia de 18. Asta pana se umple sistemul apoi se goleste pana la nivelul de 5 cm.
La rosii de exemplu, cate cicluri de umplere/golire ai intr-o zi? Sau pe ora.
Sistemul asta mi se pare mai usor de realizat decat flood&drain si mai ales ca ulterior mai poti adauga si alte astfel de galeti. Desigur cu conditia sa poata pompa sa asigure debitul necesar la toate.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

ai inteles partial gresit, nu functioneaza ca un f&d decat daca debitul apei este mare (eu folosesc un debit mare destul de rar), atunci se autosifoeaza la un moment dat, debitul cum am mai spus e in functie de planta si/sau nutrimente si e mic deobicei, constant si fara cicluri. poate am sa experimentez si in alte moduri dar sistemul acesta a mers bine anul trecut. spor la treaba.
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by aquaponicus »

Asta inseamna ca nivelul apei in interior nu va trece niciodata de cei 5cm, in rest numai aer...
Cum se iriga radacinile plantei si mai sus de cei 5 cm? Asta nu inteleg eu la tipul asta de sistem.
Am vazut la altii ca au debit mai mare si ca folosesc cicluri de irigare si de asta am intrebat.
Multumesc de lamuriri si pt rabdare.
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalin.pri »

gemelu wrote:Salut Catalin
Acum am inteles ce e cu galetile olandeze.
catalincre wrote:Galeti olandeze cu F&D nu am vazut
Cand ai spus ca ai in sistemul din solar galeti olandeze nu m-am gandit ca e vorba de acele "Dutch Bucket" despre care vazusem un video pe youtube. Cum am HANDICAPUL de a nu fi vorbitor de engleza e explicabil (nu si scuzabil) sa fiu atent doar la imagini si nu la ce se vorbeste-scrie acolo.
Cu atat mai mult cu cat am si folosit principiul de la aceste galeti explicat pe undeva pe la minutul 3:55 la 5:20 din videoclip la constructia unui sifon fara clopot. Am folosit acest model de sifon "altfel" la un mic sistem "de terasa".

Cat despre evaluarea costurilor la solarul tau, cred ca ai ajuns pe undeva la peste 2300 Euro.

este vorba de motoda din filmuletul de mai sus?
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

salut catalin, de care film spui? de cel din citat sau ultimul postat de mine? in ultimul postat de mine e sistemul meu NFT, in cel din citat apar si galetile olandeze.
Ca sa nu mai induc lumea in eraoare: Sistemul meu contine 3 metode de cultura de anul asta, NFT, F&D si galeti olandeze. la rafting ma mai gandesc :roll:
@aquaponicus. Radacinile se iriga prin furtunul verde din video. Apa curge permanent pe ele de aceea nu exista cicluri doar diferente ale debitului.
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalin.pri »

catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by catalincre »

exact, acela e sistemul dupa care m-am inspirat dar la mine e alt mediu de cultura, pietrisul. tipul are perlita si face hidroponie dar sistemul meu e identic
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: Sistemul meu, Aquaponic project start APS

Post by aquaponicus »

Multumesc de lamurire si pentru ca ai avut rabdare catalin.
Acum am inteles cum functioneaza.
Te mai pot deranja cu niste intrebari legate de ce tip de pompa folosesti la sistemul cu galetile olandeze (debitul pompei), ce debit ai intr-o galeata cu rosii? Ca am inteles ca difera de la cultura la cultura.
As vrea sa incerc si eu unul sa vad cum merge. Al meu mini F&d cam lasa de dorit (plantele au ramas mici si slabute)
Post Reply