Sistem indoor, nivel: complet incepator

Acesta este sistemul meu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by gemelu »

Intense wrote: Cutie pat cultura transparenta 60x40x16cm 30L -
Cred ca ar trebui sa gasesti o solutie pentru cutia pat de cultura sa nu fie transparenta. Tinand cont ca va fi expusa la lumina posibil vor aparea in ea alge verzi. In plus nici radacinilor nu le prieste lumina.
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Va salut din nou, ieri am terminat in sfarsit tot sistemul (tot traseul pentru sifon si am pus un acvariu in loc de cutia de plastic) si am mai cumparat o planta pentru pesti, un termometru pentru apa, si nisip pentru acvariu si primii mei amici, 4 pesti Xifo.

Nu am gasit unde am fost carasi dar urmeaza sa iau vreo 2.

Maine am sa adaug argila expandata in vasul de cultura pe care am sa il imbrac in exterior cu staniol sau ceva referitor la sfatul lui gemelu, iar apoi sa fac teste cu timpul perfect pentru umplerea vasului de cultura.

Ce imi recomandati ca timp ? Sa fie umplut in vreo 30 de min dupa care sa se goleasca ? Am ales varianta cu autosifon.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by negru »

:) 45 min on 15 off - fara autosifon. Ai sa ajungi si tu la concluzia asta daca insisti.
...
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by catalin.pri »

negru wrote::) 45 min on 15 off - fara autosifon. Ai sa ajungi si tu la concluzia asta daca insisti.
pt ca este primul meu post pe acest forum., va salut si bine v-am gasit!

am inceput si eu un sistem de o luna cu acvariu de 100 l cu 5 carasi ornamentali, si vas de cultura de 60 de litri cu bile de argila in care am plantat salata si ceapa.

eu am mers pe scurgere cu o gaura mica la partea de jos (fara autosifon) si am programat priza la 30 min off si 15 min on, este prea putin?

o zi buna!
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by negru »

Salut Catalin
Ia-ti inima-n dinti si deschide un topic nou cu sistemul tau in care sa ne povestesti ce si cum :)
Revenind la intrebarea ta, probabil ca ar merge 30 cu 30 - asta ramane sa vezi si tu, prin incercari.
...
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Salut negru. Am turnat astazi tot sacul de argila expandata dupa ce l-am spalat de cateva ori, si am facut primul test.

Din pacate nu ma gandeam ca este atat de usoara argila asta si ca va pluti cu nesimtire. Datorita faptului ca pluteste nu mai imi merge nici autosifonul.

Ce ar trebui sa fac? Sa iau ceva pietris de rau si sa pun peste argila asta poate nu mai pluteste ?

De ce imi recomanzi sa nu fac autosifon cu clopot ? Eu am teava aia destul de mica, de 20mm mi se pare, cam cat de mica ar trebui sa fac gaura cealalta ?

Image
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by gemelu »

Salut Inense
Sper ca nu sunt nepoliticos daca ma bag si eu in discutia ta cu negru. Pana iti spune el de ce recomanda nefolosirea clopotuluila sifon, vreau sa-ti spun care sunt problemele ce apar la sifon complet. Cu timpul, datorita colmatarii, sifonul nu mai reuseste sa se amorseze (si poti inunda incaperea daca nu ai un overflow sai preaplin de siguranta) sau nu se dezamorseaza siplantele stau prea mult fara apa suficienta. La folosirea autosifonului bell ar trebui ca pompa sa functioneze continu si cresti consumul de energie electrica. Trebuie sa ai foarte bine echilibtul intre debitul pompei care baga apa si camera de aer din sifon.
Argila se va aseza cand mai ia apa.
Scuza greseli, am scis pe telefon
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by negru »

Tot ce a spus gemelu este ce ti-as fi zis si eu - multumesc gemelu pentru ajutor. :)
...
Huliganul
Posts: 6
Joined: Wed Mar 20, 2013 9:25 am

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Huliganul »

@Intense :

Si eu am patit ceva asemanator cu primul meu vas de cultura. Inainte sa torn bilele, auto-sifonul mergea super. Lasasem 2 zile vasul fara bile si era ok ( aveam si un prea plin de siguranta ).
Cand am turnat bilele nu mai functiona auto-sifonul. Am tras concluzia ca din cauza bilelor apa nu mai avea aceasi presiune pe auto-sifon si am renuntat la auto-sifon
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by sturio »

Nu vreau sa va sperii, dar aceste bile de argila se scufunda complet in cca 6 saptamani...
Post Reply