Sistem indoor, nivel: complet incepator

Acesta este sistemul meu...
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Va salut domnilor!


Sunt nou pe acest forum si foarte fascinat de aceste sisteme aquaponice si am decis sa imi fac si eu unul pentru inceput si pentru a invata - un sistem indoor la apartament intr-un spatiu destul de mic, iar mai apoi doresc sa progresez la mediul rural unde am un teren cu o gradina dar as vrea sa schimb in viitor absolut tot intr-un sistem aquaponic.


Acesta va fi jurnalul meu si sper ca altii sa imi ofere sfaturi deoarece sunt extrem de nou in acest domeniu si am extrem de multe de invatat.


Deci sa incepem:
Astazi am fost la Hornbach (Timisoara) sa ma uit de obiectele de care am nevoie. 
Cum nu dispun de foarte mult spatiu am ales urmatoarele


Pompa apa Eheim 150-300L/h - 47ron


Pompa aer APS 50 - 47ron


Tetratest 6in1 44ron


Granule argila 8-16mm 20L - 32ron


Cutie pat cultura transparenta 60x40x16cm 30L - 35ron


Cutie depozit transparenta 60x40x37cm 60L - 50ron


Inca nu am cumparat nimic, doresc sa ma consult cu voi daca ar fi ok si daca mai imi trebuie ceva. Momentan intrebarile care le am:


1) cam cati pesti ar trebui pentru acest sistem ? Ma gandesc ca 2-3 ar fi suficienti pt inceput ca imi este frica sa nu omor prea multi pana invat.
2) ciclarea vreau sa o fac din start cu pesti
3) ce sfaturi imi puteti da pentru sifon ? Vreau sa fac autosifon cu clopot/bell. Cei care aveti asa ce tip de tevi pvc aveti ? Cati mm ?


Am sa revin curand si cu poze!


Mersi.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by negru »

Salutare si bun venit pe forum!

Produsele de acvaristica Eheim sunt foarte bune, deci pompa va fi ok. Deasemenea pompa de aer este foarte buna, eu de ceva ani folosesc o pompa de-asta si a functionat fara probleme, unde mai pui ca este si silentioasa.
Pe parte de sifon, iti recomand calduros, cum am facut-o si in cazul altor colegi de forum, sa incerci sa folosesti o priza programabila pentru pompa 30 min on - 30 min off si sa renunti la sistemul cu autosifon.
Pentu inceput, poti baga un peste la o saptamana de cand ai dat drumul la pompa. A doua saptamana mai bagi un peste si tot asa pana ajungi la 6-7. Iti poti lua carasei de la magazinele de acvaristica.

Spor la treaba si sa ne tii la curent :)

Dan
...
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Salut negru.
Ma bucur pentru raspunsul rapid si pentru faptul ca m-am orientat spre produse ok.

Nu prea inteleg modul in care mi-ai spus sa fac cu priza programabila. Practic duc un furtun de la pompa la vasul de cultura si 30 de min va curge apa, 30 nu. Dar apa aia unde ajunge? Sa fac pur si simplu niste gaurele in vasul de cultura pentru scurgere sau ? Poti sa imi arati o schema sau un video sau un topic cu asa un sistem ?

Mersi frumos.
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Salut din nou.

Azi am fost sa fac primele cumparaturi si am cumparat ce am postat prima oara. Abia astept sa asamblez toate la un loc si apoi sa cumpar primii pesti si sa incep sistemul de ciclare :)

Atasez doua poze ce le-am facut in fuga:

Image

Image
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by negru »

Pai, gandeste-te la un autosifon doar ca nu mai ai clopotul. Ai tubul prin care apa se intoarce in bazinul cu pesti - tub care iti stabileste cat de sus urca apa in patul de cultura, sa ii zicem tubul de preaplin. La 5 mm de la baza acestui tub faci o gaura astfel incat, apa din vasul de cultura (ghiveci) sa se scurga inapoi in bazinul cu pesti in intervalul de 15-30 minute. Pompa functioneaza 30 de minute (orificiul de la baza tubului de preaplin este suficient de mic astfel incat sa permita si umplerea ghiveciului cu apa in 5 minute, sa zicem) dupa care, in rastimpul cat pompa nu functioneaza, apa se intoarce frumusel in bazinul cu pesti. Vezi ca am pus o schita intr-un post mai vechi.

PS: Pune si tu pozele in format mai mic
PPS: Vad ca ai si catel :)
...
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Salutari din nou :)

Din pacate am inceput cu stangul cum s-ar zice, nu am luat totul in calcul si a trebuit sa fac o gramada de drumuri sa schimb una alta.

Astazi cand am vrut sa fac primul test-run am aflat (lucru la care nu m-am gandit) ca pompa mea micuta nu poate sa urce apa asa o distanta mare (1m si ceva, iar ce am eu este pt 0.5 m) deci trebuie refacut.

Momentan o poza cum va arata sistemul:

Image

Ne auzim curand, mersi negru pentru ajutor !
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by sturio »

mi se pare cam subred suportul.
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Surprinzator e destul de ok + greutatea de jos a acvariului.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by negru »

Da... nu ma gandeam ca o sa pui asa sus ghiveciul. Pompitele astea de acvariu au niste limitari in ceea ce priveste inaltimea la care pompeaza. Cu debitul stau bine, in general, dar nu pot ridica mult. Eu pusesem ghiveciul exact peste acvariu (vezi asta).
...
Intense
Posts: 13
Joined: Mon Mar 18, 2013 4:42 pm

Re: Sistem indoor, nivel: complet incepator

Post by Intense »

Din pacate chiar am uitat sa iau si aspectul asta in considerare...am ales inaltimea asta si suportul pentru ca patul de cultura ajunge fix la nivelul geamului si plantele vor avea lumina naturala + ca mai pot deschide geamul sa se aeriseasca :p

Frumos sistemul negru, imi place cum ti-au crescut plantele acolo.
Post Reply