sistem aquaponic 1000 mp in sera

Acesta este sistemul meu...
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

scriem la poarta:CRAP DE VANZARE :D
de asta ma cerut sfat.eu am socotit o mortalitate mult mai mare si un gramaj mai mic in toamna.
cel mai important e sa imi fac si eu mana pana in toamna sa nu stau ca tuta degeaba pt. ca e dif mare de la carasei de apartament cu salatica, la aquadromul de acum.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sturio »

cip wrote:Nu zice nimeni o vorba buna un sfat despre ideea cu puietul?
Repet 10 000 bucat crap 1gr bucata.Acesta este comanda minima zic cei cu livrarea inclusa.
Ce ar trebui sa va sfatuim?
Modul de crestere optim este strans legat de intreg sistemul acvaponic.
Parerea mea este sa folositi furaje extrudate, in prima faza cu continut de proteina intre 35-40% si neaparata sa contina ceva faina de peste. Dupa 20 de grame, proteina sa o pastrati intre 30-35%.
Hraniti optim, vor ajunge la 300 grame in noiembrie. La un sistem de acvacultura bine pus la punct, mortalitatea va fi de maxim 10% de la 1 gram. Pierderile mari la crap sunt pina la un gram.
Daca va interesaeza voi avea si ei in cca 2 saptamani crap de 1 gram, rezultat al selectiei unor koi. Deci vor fi koi urati, dar foarte buni pt consum.
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

Pai domnu coleg de forum,este de maxima importanta ceea ce tocmai ati scris pentru ca imi confirm ceva idei mai invat de la altii si nu omor un lot intreg de puiet.
Parca era pe forum un magazin bun pt mancare din brasov cred ce livra si in buc la un mag din militari.sa caut sa vad asa imi amintesc parca.
Multumiri pentru parere si sfat bun.
Puietul respectiv cam cat ar fi si la ce banuti?
Nu ma dau clasic dar se stie ca teoria e grea si practica te omoara.Asa ca hai la practica. :lol:
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sturio »

cip wrote: Puietul respectiv cam cat ar fi si la ce banuti?
Inca nu stiu. Probabil 1 ron/bucata pe la 5 grame. Este totusi koi, chiar daca urat :P
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sorin64 »

cip wrote:Pai domnu coleg de forum,este de maxima importanta ceea ce tocmai ati scris pentru ca imi confirm ceva idei mai invat de la altii si nu omor un lot intreg de puiet.
Parca era pe forum un magazin bun pt mancare din brasov cred ce livra si in buc la un mag din militari.sa caut sa vad asa imi amintesc parca.
Multumiri pentru parere si sfat bun.
Puietul respectiv cam cat ar fi si la ce banuti?
Nu ma dau clasic dar se stie ca teoria e grea si practica te omoara.Asa ca hai la practica. :lol:
Salut "cip"

Legat de mancare , e vorba de firma Dynavit, ptr pesti e un tip Hans 074031654, si eu am luat de acolo 125 de ron un sac de 20kg

Bafta
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by catalincre »

sal, vezi ca ai uitat o cifra la numarul de tel.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sturio »

Sfat pt TOATA LUMEA:
Nu cumparati mancare de pesti dupa ureche. Adaptati speciei, varstei, starii generale a pestilor si mai ales sistemului dv.
Atentie la nivelul si tipul de proteina, la grasimi si mai ales la fosfor. Majoritatea furajelor se folosesc in sisteme deschise, flowthrough. Dv aveti nevoie de furaje speciale pt. sisteme recirculante.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sturio »

catalincre wrote:sal, vezi ca ai uitat o cifra la numarul de tel.
Doi dezero la inceput. ;)
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sorin64 »

catalincre wrote:sal, vezi ca ai uitat o cifra la numarul de tel.
Salut

Scuze , numarul este: 0740 031 654

Bafta
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

Multumiri pt nr de tel. magazin mancare pt peste.Cred ca voi lua o cantitate mare de puiet crap pt a-mi permite pierderi si studiu scoala.
Am mai inaintat putin in sensul ca am terminat fundatiile si plantat toti soclii.
A trebuit sa fac un bazin cam de 50 mc apa de rezerva pt ca se anunta o vara secetoasa.
Cam asta ar fi pana aici.
Inca o data multumiri pentru sprijin si consultanta la proiect.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply