Al doilea sistem IBC

Acesta este sistemul meu...
sorin.iftime
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2013 12:10 am
Location: Bucuresti

Re: Al doilea sistem IBC

Post by sorin.iftime »

Salut,
La tine in schita am vazut ca vrei sa pui doua pompe pentru apa. Nu e mai simplu/economic sa pui o singura pompa si sa faci un split deasupra bazinului de cultura? (bazin3)
Bazinul tampon (bazin 2) ce rol are? Intreb pentru ca am vazut ca nu vrei sa folosesti pompa submersibila = sursa de stres pentru pesti.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Al doilea sistem IBC

Post by gemelu »

Salut si bunvenit in randul membrilor activi (sper) de pe acest forum!

Intentionam sa folosesc doua pompe de apa pentru ca ma adaptam la resursele existente. Mai exact aveam deja prima pompa de apa de la o masina de spalat rufe dezafectata. Si pentru ca nu vroiam sa mai cumpar o pompa de iazuri, am folosit-o la primul sistem. Problema este ca nu eram chiar multumit de debitul ei. Intre timp am mai primit de la un prieten o pompa mai veche, de acelasi gen, de la o masina de spalat vase. Are debitul mai mare, si ma gandeam sa le introduc pe ambele in instalatie si sa le folosesc in functie de necesitati, ori una, ori doua.

Bazinul tampon... sa zicem ca ar avea mai multe roluri, chiar in situatia ca nu am pompa submersa nici macar aici, deci dispare motivul de stres pentru pesti. L-am numit bazin tampon, pentru ca are rolul de a pastra aproape constant nivelul apei din acvariu. Poate nu am ales prea bine termenul dar daca ar fi doar doua vase, atunci cand apa este pompata in ghiveci si este pe cale de a-l umple, nivelul din acvariu va scadea cu cantitatea de apa pompata. Deci nu as mai folosi toata inaltimea (adancimea) acvariului. Cred ca din acelas motiv a facut si negru partea mica din bazinul de ciment.

Totodata in acest spatiu al bazinului tampon se vor afla si instalatiile de filtrare mecanica a apei de de la pesti inainte de a o introduce in "ghiveci". Acolo intentionez sa pun un filtru de solide (practic o sita cat mai deasa), un decantor si in final un separator de proteine (sau spumator) chiar in teava de 110 care este acolo la iesirea spre pompe. Un spumator ca cel incercat de negru si despre care am citit aici la pagina 62.

Si lista ar mai continua cu posibilitatea de a pune deasupra bazinului un alt pat de cultura din tevi cum a facut Natural Mystic in Sistem acvaponic Timisoara in postul Posted: Mon Mar 07, 2011 12:10 am (poza cu primul sistem)
sorin.iftime
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2013 12:10 am
Location: Bucuresti

Re: Al doilea sistem IBC

Post by sorin.iftime »

Salut,
Din ceea ce am citit pana acum intelesesem ca filtrul de solide se pune inainte de bazinul pestilor pentru a opri eventualele particule/pietre/alte mizerii sa ajunga din vasul/vasele de cultura la pesti.
Faza cu mentinerea nivelului constant in bazinul pestilor mi se pare foarte ok mai ales pentru ca in cazul in care se intampla ceva pe circuitul apei (se demufeaza vreo teava, se sparge bazinul de cultura) nu raman pestii fara apa.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Al doilea sistem IBC

Post by gemelu »

Prin filtru de solide m-am referit la un sistem de filtrare mecanica a excrementelor de la peste si a restului de hrana neconsumata care sunt evacuate din bazinul pestilor si trebuie eliminate din circuitul apei pentru a nu produce colmatarea pietrisului sau substratului din vasul de cultura-filtru biologic. Nu vad rostul de a insera la iesirea din sifonul vasului de cultura a unui filtru. Poate doar a unui filtru UV care sa dea pestilor o apa cat mai limpede si clara. Mai ales ca la iesirea din vasul de cultura se foloseste o metoda de sifon aerator affnan care face un amestec apa/aer ce imbunatateste oxigenarea apei. Si este necesara o oarecare inaltime intre fundul vasului de cultura si luciul apei din acvariu. Gasesti modelul la sistemul mediu al lui mihai hamer postul din Wed Mar 23, 2011 12:37 pm.
Si da, ai dreptate, sistemul lui mediu include un filtru de solide. Am discutat despre acest filtru aici. Dar la el este vorba de un filtru cu burete, carbune si pietris care seamana mai mult cu sistemul de filtru biologic. Sau poate cu filtrarea mecanica a filtrului cu nisip. Combinata cu neutralizarea apei cu carbune activ. Pe cand la mine este - cum am spus - doar o sita prin care trece apa si se separa murdaria grosiera.
sorin.iftime
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2013 12:10 am
Location: Bucuresti

Re: Al doilea sistem IBC

Post by sorin.iftime »

Imi scapase faptul ca trebuie ca in zona de cultura apa trebuie sa ajunga fara partea de grosier.
Acum am inteles si faptul ca exista diferente intre cele doua tipuri de filtre. Initial am crezut ca sunt doar denumiri diferite pentru acelasi lucru. Multumesc pentru clarificare.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Al doilea sistem IBC

Post by gemelu »

Chiar te rog sa mă crezi ca mă bucura aceste discuții de clarificare. Pentru ca in primul rând si pentru mine devin lucrurile mai clare pe măsura ce vorbesc. E si motivatia semnaturii mele, in sensul ca întotdeauna e ceva de învățat, nu doar când sunt "ucenic", dar si când sunt "maestru".
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Al doilea sistem IBC

Post by gemelu »

S-a facut cald, asa ca am scos sistemul afara. Dupa o iarna in care pestii au supravietuit cu chiu cu vai, acum se rasfata intr-o apa curata. Am inceput reinstalarea sistemului, de fapt l-am pus in pozitia de lucru si in masura in care reusim sa amenajam spatiul in care va functiona, voi trece la incarcarea patului de cultura si plantarea lui.
Post Reply