sistem de birou

Acesta este sistemul meu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Fermecator... o salata grozava!!! Ai si rosii in ghiveci, s-au copt?
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

este si rosie dar inca nu o facut flori si deja o ajuns la "tavan". S-ar putea sa nu faca si din cauza ca lampa pe care o am este pentru perioada de vegetatie (6400 k).
Mai am doua fire mici de rosi cherry. Pe astea le-am tinut o saptamana la o temperatura mai scazuta ca am citit pe undeva ca asa ar aparea flori mai repede.
Acuma ramane de vazut daca e chiar asa...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem de birou

Post by gemelu »

Adica vrei sa spui ca ai aplicat informatia de la eureur de pe forumul softpedia? Si sunt semne ca ar fi rezulate promitatoare?
Din acesta* citez "studiile arata ca la rosii, imediat dupa germinare, in faza cotiledonala, trebuie scazuta temperatura de la 20-22 grd la 16-17 ziua si 10-11 noaptea, pentru a micsora numarul de noduri la care apare prima inflorescenta (micsorarea timpului de inductie florala) si obtinerea de fructe mai timpurii.
Deasemeni e important sa se pastreze la rasaduri diferenta de temperatura intre zi si noapte, mai scazuta noaptea cu cel putin 5 grd fata de zi, pentru a obtine rasaduri viguroase.
"
*eureur postat: 21 ianuarie 2010 - 18:56
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

rezultate inca nu se vad ca inca sunt destul de mici cele 2 rasaduri la care am aplicat "tehnica" asta.
daca se vor vedea ceva diferente o sa va zic....
Pana atunci poze cu restul recoltei ...
De pe o suprafata de aprox 20 x 20 de cm eu zic ca a iesit ok ceapa....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistem de birou

Post by negru »

La multi ani!

Tare bine arata recolta! Cum o fi sa te bucuri de asa minunatii in toiul iernii?
Sa ne tii la curent ;)
...
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

anu' acesta mi-am marit sistemul.
Vara l-am tinut afara pe balcon iar acum l-am mutat inapoi in beci.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
remoos
Posts: 3
Joined: Fri Sep 20, 2013 2:53 pm

Re: sistem de birou

Post by remoos »

Salutare
Acuma ti-am citit topicul pentru prima data si l-am citit de la un capat la altul. E fascinanta evolutia sistemului tau. Ma bucur sincer ca esti din Cluj si poate ai odata timp si areti pe viu ce ai acolo si cum functioneaza :D . Sistemul ruleaza tot pe carasii prinsi de cumnatul tau? :)
flo_flu
Posts: 19
Joined: Thu Apr 21, 2011 10:07 pm
Location: cluj-napoca

Re: sistem de birou

Post by flo_flu »

Cand ai drum prin manastur dai un semn si poti veni linistit. Anu' asta am marit numarul carasilor.
Post Reply