Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

dupa cum stiti am un minisistem pe balcon ..culmea ca salata inca supravietuieste desi este frig :D ...si ma tot bate gandul sa investesc intr-o sera .
Negru tot intru pe forum si astept sa mai bagi niste poze ceva ....
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

:D
Daca-ti zic una... mai pe toamna asa, cand faceam poze la bazin am scapat aparatul in apa :))
Era vechi dar functiona bine. Asta e.
Am facut solar si... astept. Pestii nu se mai hranesc fiindca e apa rece ~3-4C si daca o circul prin "ghiveci" - care noaptea e supus temeperaturilor negative, scad si mai mult temperatura in bazin. Oleaca de rabdare, cum am avut pana acum, mai pot umpic :)
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

dar cultura o poti valorifica...adica este rentabil?
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Ce pesti ai in acest sistem?
Spui ca acum nu mai mananca, apa fiind rece. Dar in timpul verii sau de cand ai populat bazinul, cu ce i-ai hranit? Ce spor de greutate ai obtinut, si in ce interval de timp ai obtinut acest spor?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

In bazin sunt doar 3 crapi prinsi asta vara la o partida de pescuit. Neavand "ghiveci" nu am putut forta o furajare plus ca pestii sunt deja marisori si sporul de greutate e mai mic si relativ nerentabil acum. In primavara sper sa pot popula cu puiet si sa incep furajarea etc. Avand in vedere ca acum trebuiesc numai plantele... treaba-i buna. Trag si eu sperante. :)
Oricum, dupa cum s-a miscat sistemul micut din birou, am asteptari consistente de la cel mare.
Referitor la valorificarea culturii... aici ramane de vazut. Macar sa se faca asa mult incat sa nu putem consuma. Sistemul cel mare este micut comparativ cu sistemele comerciale sau, ca si suprafata, e "de rasaduri" comparativ cu solariile producatorilor traditionali.
Poze:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

in primul rand felicitari si la cati mai multi pesti :)

de curiozitate cam cat te poate costa un sistem de asa marime ...bine aproximativ ..nu ca ar conta prea mult fiindca o salata bio este nepretuita fata de chimicalele turcesti ....
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Multumesc!

Buna intrebarea cu banii.. ar trebui si eu sa ma intreb :))
Pai... fier beton + plasa buzau + ciment + pietris + OSB cofrag + o "tona" de holzsuruburi + hidroizolatie + lemne pentru ghiveci + baiț, mult baiț + folie PVC + pietris (din nou) + pompa apa + pompa aer + teava rectangulara + lemn pentru sera + folie sera + inca o tona de holzsuruburi + maruntisuri + munca... toata vara. Chiar ca nu stiu ce sa zic. Sper doar sa fie ok.

Daca vrei sa te apuci, inarmeaza-te cu rabdare si pregateste-te sa cheltui ceva bani si munca. S-ar putea sa merite :)
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salutare!

Vin cu un set micut de poze de primavara si cu un filmulet.

Hai si voi, bagati poze, imposibil sa nu va fiarba deshtili pe caldura asta :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

chiar acum m-am uitat pe youtube sa vad ce sisteme din romania mai sunt ..si surpriza ..felicitari.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Felicitari!!!
Este super reusit si ordonat ce am vazut la tine.
Totusi din videoclip nu am inteles daca folosesti (cred ca nu) autosifon. Acolo pare ca lipseste "clopotul" de la autosifon, si functioneaza ca un preaplin. Dar in cazul acesta (daca nu se realizeaza drenarea completa), cum se pot dezvolta bacteriile aerobe?
Post Reply