Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Pfoa, dar tu ai chestii serioase in planuri.
Din pacate eu stau mai subtire la capitolul buget - momentan, asa ca a trebuit sa folosesc o pompa de aer pentru acvariu, un model slab, nu merita mentionat modelul sau alte caracteristici.
Tot din cauza lipsei fondurilor am amanat si construirea spumatorului. Isi fac treaba radacinile rosiilor pentru ca vad o ameliorare (pana la un punct). De la acel punct, in mod sigur, se vor vedea rezultatele folosirii spumator.

No, mai vorbim!
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Nici eu nu-mi permit cu usurinta sa cheltuiesc. Dar dupa ce mi s-au scurs ochii la o pompa cu debit adevarat, am dat peste chilipirul acesta la sub juma' de pret si am strans 3 gauri la curea si am cumparat-o. Problema banilor e la fel de dureroasa si la mine. Dar nu mai vreau alt esec. TREBUIE sa pot face spumatorul cum am zis. Pentru ca gradina mea este ff naspa din lipsa luminii ...
Last edited by gemelu on Tue Jul 10, 2012 1:41 pm, edited 1 time in total.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

negru wrote::)) tare!
Am inteles ca sunt foarte potriviti castravetii pentru cultura aquaponica. Eu nu am apucat sa pun anul asta si ma cam oftic umpic :P
Dar de ce crezi ca acum este prea tarziu sa mai pui castraveti? Crezi ca vei sista activitatea in sera ta din septembrie? Spatiu am observat ca ai suficient- chiar ma gandeam ca nu folosesti eficient spatiul din sera...
Cu mai multi ani in urma (inainte de CERNOBAL) mama semana in gradina de legume doua soiuri de castraveti. Castraveti timpurii care erau pentru consum de vara prin iunie-iulie-august si cel de-al doilea soi de castraveti de toamna care nu mai stiu cand intrau pe rod, dar erau tocmai la timp pentru muraturi.
Deci nu vad de ce ai abandona semanatul castravetilor la acest moment. Cred ca ai reusi sa recoltezi inainte de inceperea toamnei reci.
Si cu asta ma lovesc din nou de o problema mai veche pe care vroiam sa o pun in discutie: DURATA DE TIMP de la infiintarea unei culturi si pana la timpul de recoltare.
De exemplu despre salata citeam pe undeva ca are nevoie de 45 de zile. Dar pe plicurile de salata din comert am gasit ca perioada de vegetatie incepand de la 70 si pana pe la 90 de zile cred.
Aceiasi situatie despre rasele de pesti: poti afla de exemplu la ce varsta ajunge sa zicem carasul la maturitate sexuala -- dar nu se spune cam pe nicaieri in cate luni ajunge un peste la o dimensiune/greutate buna pentru consum.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by mihai hammer »

gemelu wrote:... poti afla de exemplu la ce varsta ajunge sa zicem carasul la maturitate sexuala -- dar nu se spune cam pe nicaieri in cate luni ajunge un peste la o dimensiune/greutate buna pentru consum.
In general este potrivit a se consuma pestele in preajma atingerii maturitatii sexuale.
In aceasta perioada obtii randamentul maxim privind conversia furajului si ritmul de crestere.

Piscicultura intensiva asigura un spor in greutate dublu fata de cresterea extensiva, carasul putand atinge greutatea de 150 g, iar crapul greutatea de 400 g in primul an de viata.
Crapul, ca si si cei mai multi pesti de consum se recomanda a fi recoltati/pescuiti dupa 2-3 ani, cand pot atinge o greutate de 2-2,5 kg.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Referitor la plantarea castravetilor acum - nu mai am loc :D, e plin de ardei (iuti) si rosii. Dat fiind ca este primul an etc, acum invat.
Informatiile de pe plicurile cu seminte sunt informative, perioada efectiva pana la culegerea rodului variind destul de mult in functie de o groaza de parametri. Spre exemplu, in primavara, in solar era cald si bine ziua dar noaptea temperaturile coborau spre 0C. Asta din cauza ca nu este incalzit activ (soba etc.). Iti dai seama ca rosiile au stagnat si aproape ca au murit. La fel si celelalte culturi.
Mai este si vorba de nutrienti. Daca ai carente, acestea se vad si, de multe ori, influenteaza in mod negativ dezvoltarea plantelor.
In mod asemanator putem vorbi si despre pesti. Depinde de furajare, de temperatura apei, de concentratiile de oxigen, nitriti, nitrati ori (Doamne-feri) amoniac, de pH, dGH si KH. Eu sunt foarte multumit de rezultatele obtinute cu Aller Classic, dar am numai 3 pesti mari si lati, deci nu pot vorbi ca si cand as avea 200 de pesti in bazin. Oricum, ochiometric, observ un spor de pana in 2 la 1 (adica am dat 2 kile de furaj si pestili a luat un kil in greutate). Ochiometric - pentru ca nu m-am indurat sa ii prind si sa ii masor. Nu fac cine-stie ce chestie stiintifica care sa necesite masuratori precise si am considerat ca nu are rost sa ii stresez aiurea.
Ce pot spune pana acum este ca plantele se dezvolta mult, dar mult mai viguros decat cele plantate in gradina, nivelul nitratilor este in jur de 1 iar pestii s-au facut marisori :D. Apa am completat foarte putin comparat cu este nevoie pentru a uda aproximativ aceeasi suprafata in gradina.
Daca intrebi un pescar sau un crescator in sistem extensiv iti va spune ca nu se poate sa duci un crap in vara 2 la 3 - 4 kg sau mai mult dar la o furajare corespunzatoare, sigur atingi performantele astea sau le depasesti. Si asta o spun din experienta.
Concluzionand, din pacate toata treaba asta cu plantele si pestii nu e o stiinta asa exacta si sunt foarte multi parametri in joc, vectori le mai zic unii, care influenteaza rezultatul final. Deci nu te poti astepta ca dupa 47 de zile fix sa stii ca e gata salata. Poate fi gata dupa 60 de zile sau dupa 40 :| Totodata, daca vrei sa practici acvaponia ca la carte, eventual pentru profit, atunci va fi un job full-time si nu hobby cum este la mine, spre exemplu. Atunci, din experienta, vei afla dupa cat timp poti recolta leguma sau cand e gata de farfurie pestele.

PS Inca astept de la gemelu poze cu sistemul complet, descrieri etc. :P
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

In ordine inversa...

Sistemul meu este un dezastru... plantele mor, pestisorii se imbolnavesc (nu chiar toti ce-i drept) dar totusi cresc. As putea da vina pe lipsa luminii si a caldurii. Am o singura fereastra spre NE pe geamul careia am lipit folie autocolanta opaca pentru a nu se vedea din strada ce am inauntru. Apartamentul este la parter in bloc izolat termic cu polistiren. Tempetatura aerului in aceste zile de canicula nu a trecut de 27 celsius. DECI NU AM CU CE MA LAUDA...

Referitor la dorinta de a sti durata unui ciclu de productie pentru pesti si pentru legume, e important pentru a te orienta la ce rase de peste sa cresti in functie de conditiile pe care le poti asigura, astfel incat sa ai un ciclu de productie cat mai scurt. Pentru ca toti din jurul meu care stiu ce fac, ma intreaba "cand e gata pestele? A crescut mare?" si cel putin sa stiu sa le explic cand as putea sa-i invit la un peste crescut de mine. Pentru ca in epoca in care puiul este gata pentru consum cam intr-o luna si porcul in vreo trei luni toti se asteapta ca si pestele creste "ca din apa".

Iar despre ardeii tai, i-am admirat mereu, si te rog sa-mi pastrezi si mie niste seminte din ei. Cred ca ai samanta proprie ca am vazut ca sunt cam la fel toti, cu talie mica la tulpina si frunze mari viguroase. Si fructe dese, frumoase. Sau ai seminte de cumparat? Daca sunt de cumparat spune-mi ce producator si eventual o poza sau o scanare a plicului.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Sa stii ca lipsa luminii si a caldurii chiar afecteaza dezvoltarea sistemului tau - parerea mea :|
La tine, daca tot e mediu super-controlat si iarna poti mentine temperaturi de +20 sau mai bine te poti orienta pe tilapia (Oreochromis Niloticus). Asta chiar creste ca din apa, e rezistent, suporta concentratii mari etc. Mai greu cu procuratul. Sau chiar somn african (Clarias gariepinus) ;)
Rosii fara soare - nici nu te gandi. La temperaturile tale merge salata dar trebuie sa lucrezi serios la iluminat - si asta implica oarece costuri, atat ca si investitie initiala cat si de exploatare. Gandeste-te si la varza de bruxelles.
Totusi, revin cu rugamintea de a posta poze cu sistemul complet, detalii etc. Nu e vorba de laudat, ca nu ai cu ce sau altele, e vorba de experienta comuna - asa cum spui si tu.
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Update sfarsitul lui octombrie.

Ridichi foarte bune, ardeiul foarte iute si pestele foarte gustos.
Animalutul din poza (pestele, nu motanul) a avut 4,8 kg in momentul sacrificarii, asta tinand cont ca acum un an si jumatate cand au fost pescuiti au incaput 3 intr-o galeata de momeli :|
Eu estimez ca a luat cam 4,5 kg peste vara, furajat fiind - asa cum am scris in posturile anterioare. Din sacul de 25 kg mai am... ~ 5 - 6 kg. Deci 20 kg / 3 pesti = ~7 kg / peste. 7/4.5 = 1,5, cam asta estimez eu ratia de conversie, ceea ce mi se pare formidabil!
Eu nu sunt un mancator de peste! dar asta mi s-a parut delicios pe gratar. Fara gust de mal, dulce etc. A avut si grasime, normal, dar nu sa nu il poti manca.
Una peste alta, la anu' bag 100 buc. in bazin, sa vad ce iese.

Toate cele bune,

Dan

PS Scuze, nu am mai stat sa dau resize la poze.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

feliciarile mele pentru recolta .
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by mihai hammer »

Felicitari Dan, in special pentru sporul in greutate al crapilor.
Nu m-am asteptat sa poti avea 4 kg/crap/vara a doua. Aproape un record...

Tine insa cont ca la 100 bucati de ciortan cresterea va fi mult mai lenta din cauza densitatii mari si exista risc de dezechilibrare sistem.
Este putin probabil sa atingi o densitate de 50 kg crap/m.c. Eu personal nu am gasit inca solutia.

Oricum, sunt impresionat.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Post Reply