Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
Post Reply
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Intr-adevar, este un model simplu, dar sunt de parere ca nu este prea eficient. Si e destul de greu de "echilibrat" cu debitul si nivelul apei. Eu m-am gandit la un alt model, care sa nu fie inserat in circuitul de apa, ci sa stationeze in bazinul tampon. Pentru o spumare mai eficienta se folosesc "pietre" de aer facute din lemn de tei pentru o difuzare mai fina a bulelor. Si deocamdata nu am gasit lemn de tei uscat pentru asta, dar am niste promisiuni.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by mihai hammer »

Varianta profesionala de obtinere a bulelor fine

http://www.stamfordscientific.com/products.html

Mai corect spus una dintre variante
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Profesionala, intr-adevar. Dar.... ACCESIBILA? Adica cum procuri asa ceva si daca da - la ce costuri?
Asa ca ne intoarcem tot la bulele noastre de toate zilele. Facute cu ce avem la indemana. Chiar daca rezultatele nu sunt exceptionale. Bule ceva mai fine se pot produce si cu o perdea de aer de acvariu.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

E, cel mai bine ar merge o pompa suplimentara. Am mai cautat si eu cateva modele pe net si cam toate au pompa. Eu as fi vrut sa ma folosesc de cea existenta sau de fluxul dintre cele doua bazine - sa fac economie :D
Oricum, nu am scos niciodata pestii sa ii masor/cantaresc etc drept pentru care nu am putut face o furajare "ca la carte", gen 1%.. 5%, dar dupa ce am inceput sa le dau Aller classic 30/7 parca se vede nene :D
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

de unde ai cumparat Aller classic 30/7 ?
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Sunt extrudate? Plutesc sau se duc pe fundul apei? Din specificatie nu am inteles daca este hrana plutitoare sau scufundata.
Spune-ne si ceva despre pret, sa putem compara pretul cu alte variante de hrana.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Scuze, am fost plecat doua zile.
Furajele le-am luat de la Dynavit Brasov, domnii de acolo au fost foarte amabili si mi-au vandut un singur sac de 25 kg la pretul de... 115 lei, parca. L-am "ridicat" de la militari shoping center, caci acolo venea masina lor sa livreze oarece marfa catre un pet shop. Super comunicativi oamenii.
Furajele sunt de 4 mm si sunt scufundatoare.
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Mic update cu poze.
Locatarii, 3 la numar, o duc bine si cresc - mi se pare mie, de la o zi la alta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

bravo ...cu update asa mai merge
La mine din pacate nu au acces gazele sa se ocupe de polenizare ..dar la tine merge treba ca la carte..
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Pare sa mearga ok sistemul. Ma bucur sa vad asemenea frumusete de gradina. Totusi cu apa cum stai? Mai ai probleme cu turbiditatea? Ai reusit sa realizezi un sistem de filtrare a apei?
Eu ma chinuiesc in continuare cu un spumator care nu-mi iese. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa folosesc neaparat piatra de aer din lemn de tei sau cel putin din alumina si o pompa mai puternica. Pompa am gasit ceva la Baumax la reduceri solduri, si cred ca am facut o afacere buna cu 160lei. Presiunea este destul de mare, iar debitul de aer la 6,6 litri/minut cred ca este suficient sa folosesc una din iesiri pentru a pompa apa din spumator prin sistemiul aer-lift. Sper sa reusesc sa primesc din SUA si pietrele, dar mai dureaza ceva timp.
Am vazut ca aerezi compartimentul mai mic din bazinul tau. Ce pompa de aer ai acolo? e ceva mai puternica sau e din cele pentru acvarii?
Trebuia sa insist mai mult pe pe langa Natural Mystic sa-mi spuna despre sistemele de filtrare. Poate totusi mai vine si el cu niste sfaturi....
Post Reply