Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salut si bine ai venit pe forum!
Iti raspund punctual la intrebari si dezvoltam mai incolo :P
- 3.000 l ... asa a iesit, asa mi s-a parut mie potrivit la un moment dat si cam atata spatiu aveam disponibil. Intr-adevar ar mai merge 2 "ghivece" la volumul asta de apa dar trebuie sa gasesc solutii cu spatiul.
- bazinul mic este cu rol de tampon, nu doresc sa am fluctuatii importante de nivel in bazinul principal pentu a nu stresa pestii. Pompa goleste bazinul pompand permanent apa in "ghiveci" pana acesta se umple, se amorseaza sifonul si apa revine in bazine.
- a... trebuie sa mai dau cu matura prin bazine, o data pe saptamana sau la doua saptamani macar, bazinele sunt patrate si fara inclinatie mare la baza iar pompa e de 25oo l/h in conditii ideale.
- productia a fost modesta si nu face fata nevoilor unei familii. E mai mult de moft asa. Ce asteptari ai de la 4 mp de cultura si de la un gradinar lipsit de experienta? Daca aveam "ghivece" de vreo 200 mp... ehe, eram la piata demult cu fel de fel de bunatati.
- pe timp de iarna e rau, nu se justifica incalzirea sistemului si mentinerea lui in productie asa ca intra in hibernare automat.
- e greu cu ultimul raspuns pentru ca in coltul unde este sifonul (pe unde iese apa) este mai umbra dar, sa stii ca nu prea au fost diferente intre plantele de la intrarea apei si cele de la iesirea apei.
Intrebarile nu ma deranjeaza si, chiar in eventualitatea ca raspunsurile se puteau extrage din continutul postarilor, inseamna ca ai avut nelamuriri si e normal sa intrebi.
Te asteptam cu planuri, spor la treaba!
...
sorin.iftime
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2013 12:10 am
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by sorin.iftime »

La momentul asta sunt pe acumulare informatii. Forum, youtube, documentatii de aici si de pe alte site-uri. Mai dureaza o vreme pana se decanteaza si imi voi forma o idee clara despre ceea ce voi face. Eu aveam in plan sa imi fac o sera pentru uz propriu si am aflat de varianta asta. Mi-a placut pentru ca nu ai cum sa folosesti ingrasamite si substante de fertilizare luate din comert. Deci ar fi un pic mai sanatoasa mancarea rezultata.
Sincer nu stiu ce solutie constructiva voi alege...culturi pe pat de piatra sau culturi pe placi de polistiren (imi scapa termenul in clipa asta)...modul de circulare a apei...autosifon sau inundare permanenta cu oxigenarea apei (sper ca am zis corect principiul)...pestii...crap, caras (varianta mai usoara) sau pastrav curcubeu (varianta mai grea)...iar de dimensionare...cred ca stiu suprafata de teren pe care sa se intinda sera...12-14mp...taaare complicat.
Si cand te uiti la un sistem functional iti spui ce simplu e...
sorin.iftime
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2013 12:10 am
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by sorin.iftime »

negru wrote: - pe timp de iarna e rau, nu se justifica incalzirea sistemului si mentinerea lui in productie asa ca intra in hibernare automat.
Si cum se rezolva problema filtrarii/curatarii apei? Pe timpul verii se facea autocuratarea prin functionarea sistemului.

negru wrote: - 3.000 l ... asa a iesit, asa mi s-a parut mie potrivit la un moment dat si cam atata spatiu aveam disponibil. Intr-adevar ar mai merge 2 "ghivece" la volumul asta de apa dar trebuie sa gasesc solutii cu spatiul.
- bazinul mic este cu rol de tampon, nu doresc sa am fluctuatii importante de nivel in bazinul principal pentu a nu stresa pestii.
Am vazut pe undeva pe net (nu imi amintesc exact pe care site in clipa asta) o dimensionare a unui sistem functional conform caruia la un bazin de 3.000 l ii sunt asociate paturi de cultura cu o suprafata totala de 10mp. Asta e suprafata la care vrei sa ajungi si tu?
In cei 3.000 l intra si bazinul tampon sau el se calculeaza separat?
negru wrote: - productia a fost modesta si nu face fata nevoilor unei familii. E mai mult de moft asa. Ce asteptari ai de la 4 mp de cultura si de la un gradinar lipsit de experienta?
Sincer nu stiu ce asteptari sa am de la sistemul asta pentru fiecare mp de pat de cultura. Ca sa iti dai seama de cata experienta am eu ca si gradinar...am plantat 7 pomi fructiferi din care s-au prins doar 4...si cam atat.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salut, iti raspund tot punctual (asa au fost formulate intrebarile :P ):
- nu stiu cum se rezolva problema filtrarii, ce-i drept apa a devenit umpic humoasa si nu am mai masurat parametrii dar la ce populatie mai este nu imi fac griji (1 crap mare de ~5 kg si patru carasei mici). Daca va fi mai serioasa treaba si voi trece la un sistem permanent, ramane de vazut, ti-am spus, trebuie pus in balanta ce bagi si ce scoti dintr-un sistem. Mai conteaza si in ce regim il folosesti, eu acum abia am timp sa intru o data de doua ori pe saptamana sa vad daca mai misca pestii :(
- da, eu am socotit volumetric, ghiveciul are in jur de 1.2 mc si ar mai trebui inca unul jumate pana la 3 mc. Aproximativ 3.000 l este volumul bazinelor (principal+tampon), nu am dat importanta care si care, eu am pus la gramada :P;
- pai... pentru un mp de ghiveci te poti astepta la .. 20 - 30 salate mari, la 200 fire de praz etc. Vezi cam ce suprafata ocupa o planta si cam ai o imagine. Aici nu mai trebuie sa lasi nu stiu cata spatiere intre plante pentru ca radacinile stau in apa cu nutrienti si oxigen din belsug.
In ce priveste experienta de gradinar, ai sa vezi ce emotii incerci atunci cand rasar primele frunze de salata :)
Nimeni nu s-a nascut invatat si omul cat traieste invata zice, in doua randuri, intelepciunea populara.
Spor la facut planuri.
Uite, pun o schita cu ce as vrea sa fac (8x20 m) si o poza cu al doilea crap care a platit tributul suprem.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
sorin.iftime
Posts: 12
Joined: Sun Feb 03, 2013 12:10 am
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by sorin.iftime »

Salut,

Vad ca ai rezolvat elegant problema cu pestii.. ;) Si cu rezultate yummy yummy...Abia astept sa pot face si eu asta.
Ai planuri marete...eu nu am nicio sansa sa pot face asa ceva in curte...parca vreau sa imi ramana si ceva gazon...
Sincer sa fiu din ce am vazut ca si sisteme implementate si functionale, solutia incercata de tine cu bazin de 3000l e potrivita pentru consumul unei familii medii. Singurul amendament ar fi ca mai merg montate niste vase de cultura pentru a atinge echilibrul de 1 la 1 intre vasele de cultura si bazinul pentru pesti. Si parca ai spus si tu ca ai putea sa mai montezi inca un vas de cultura.
Cat despre timp...eu as vrea sa imi implic si familia...macar la partea cu culesul...:)
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Vroiam chiar mai demult sa te intreb...dar chiar mi-ai oferit ocazia de a-ti cere explicatii:
negru wrote:...trebuie sa mai dau cu matura prin bazine, o data pe saptamana sau la doua saptamani macar.
Cum adica "dai cu matura"?
La tine trecerea apei din acvariu in bazinul tampon este doar o trecere simpla de supraplin, sau ai si un sorb cu scurgere Venturi care sa traga murdaria de pe fundul apei?
Sistem supraplin.PNG
Am incercat sa schitez cele doua variante.
Avantajul la cea de-a doua este ca se absoarbe cel putin partial murdaria de pe fund. Altfel se va acumula foarte repede prea mult detritius.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salut,
Varianta a doua este corecta :) Se mai aduna mizerie pe fundul cat si pe peretii bazinului si, periodic, mai necesita interventia maturii. Trebuie cumva rezolvat si cu separatorul de proteine (skimmerul ala de nu mi-a iesit) pentru ca populatia pe care planuiesc a o dezvolta in bazin sigur va crea alte probleme fata de cei trei (fosti) musterii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Am gasit un link unde se gaseste produsul cheramzit , argila expandata, doar ca in loc sa fie 50 Eur / sacul de 50 litri este 50 Eur (+TVA) metrul cub. Nu am sunat sa verific informatia dar firma este acolo si functioneaza (garantat). Tot acolo puteti gasi si solutii de impermeabilizare. Ce ciudat, fac reclama gratis :lol: dar mi s-a parut interesant si e bine sa impartasesti informatia.
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

gemelu wrote:La care din pompe te referi? Osaga LK 60 pare super ieftina calitate/pret. Tu la care te-ai gandit?
Ai luat pompa de aer?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Nop!
Saptamana care vine trebuie sa iau pompa de aer pentru ca or sa vina pestii. Trebuie sa imi iau luni sau marti si un kit complet de teste pentru apa (JBL - pentru acvaristica) sa stiu "in ce ape ma scald" :D
...
Post Reply