Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by sturio »

Somn european nu v-ar interesa in acest sistem? Am la 10 cm, 10 grame. Sta foarte bine cu crapul mai mare.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Un mic update. A se vede jungla... si harnicele albinute cum dau roata busuiocului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
Trippy
Posts: 22
Joined: Wed Feb 05, 2014 10:38 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Trippy »

Totul arata foarte bine! Felicitari!
Adrian Sb
Posts: 10
Joined: Thu Jul 17, 2014 10:28 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Adrian Sb »

Felicitari. Poti veni cu ceva noutati? Ce ai de gand sa faci la iarna?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salut,

Noutati?
- sistemul s-a colmatat, ar trebui sa scot pietrisul si sa il spal - munca de nebun
- am golit filtrul radial (butoiul ala negru) si a iesit din el o gramada de noroi negru si urat mirositor (fix ca cel de la Techirghiol)
- celofanul verde pe care l-am pus acum doi ani s-a rupt, trebuie inlocuit - in niciun caz investitia in celofan nu a fost amortizata de productie :)
- crapul cel mare cred ca are vreo 7 kg :D
La iarna o sa il bag in hibernare, ca in fiecare iarna. As vrea totusi sa imi cumpar o sobita sa incerc ceva dar nu stiu daca merita deranjul, poate doar experimental.

Cam astea ar fi... Stau cam rau cu timpul in ultima perioada (de vreo doi ani incoa' :) ), voi ce mai faceti?
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salutare,

Inca nu am terminat cu spalarea pietrisului, plus ca vreau sa refac filtrul radial. In linii mari nu prea este nimic schimbat, doar metoda de hranire: le dau ceva hrana care pluteste si e super cand vin cei mari la suprafata.

https://www.youtube.com/watch?v=MEGKzyhxRKE

Spor,
Dan
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salutare tuturor!

Un mic update cu sistemul meu: am curatat pietrisul si am facut alt filtru.
Cu pietrisul a fost groaznic... munca de chinez batran. Noroc de ajutorul primit de la ai mei - care s-au oferit voluntari cand m-au vazut in atata rahat... de peste :)
Pentru filtru am cumparat de la Bricodepot niste "ligheane" mari, de 90l pentru mortar. Unul a devenit bazinul filtrului iar altul a fost sacrificat pentru a putea face gulerul extern de colectare a apei. Lipiturile le-am facut cu un pistol de lipit cu batoane pvc.
Pe fundul "ghiveciului" am montat doua tevi de drenaj pentru a avea un tronson comun. Ideea este - am vazut din experienta, ca apa sa urce si sa coboare peste tot la fel. Ma lovisem de urmatoarea problema: in coltul de scurgere era gol iar pe unde bagam apa - baltea. Bine era si colmatat sistemul. Acum merge struna - va recomand solutia. A, capatul tevilor l-am inchis cu plasa pentru a nu intra pietrisul.
Si un filmulet cu pestii. Au devenit niste milogi, cand ma vad prin zona se napustesc la suprafata pentru mancare :)

Spor!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
Adrian Sb
Posts: 10
Joined: Thu Jul 17, 2014 10:28 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Adrian Sb »

Faina treaba ai facut.
Vreau sa te intreb de ce nu ai folosit pentru filtru, varianta cu introducerea apei uzate, radial in butoi si colectarea apei filtrate in partea centrala superioara? Se zice ca forta centripeta, generata de apa in miscarea de rotatie, impinge particolele de murdarie spre exteriorul vasului, si in mijloc, urca apa curata.
Cam ca in poza de mai jos, dar cu teava de intrare, un pic mai jos.

https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... 426-h240-n
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salut,

Am avut in vedere si aceasta varianta, dar am zis sa incerc asta radial - cica ar fi mai bun. Ramane de vazut, pana acum s-a adunat ceva "material" pe fundul bazinului.

Spor!
...
Adrian Sb
Posts: 10
Joined: Thu Jul 17, 2014 10:28 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Adrian Sb »

Cred ca ai dreptate, am mai sapat pe net si lumea zice ca aceasta varianta este mai buna.
Post Reply