Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Ce pesti? De unde?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Am o promisiune de la cineva, nu este ceva sigur sau cu un caracter de permanenta, altfel spuneam tot aici ;)
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Am reusit sa imi fac un filtru pentru decantare dar nu este "ca in reclame". La debitul pompei diametrul vasului principal trebuia sa fie dublu plus ca nu am apucat sa fac santul pentru scurgere asa ca numai radiala nu este curgerea.
...
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by sturio »

Parca ma vad pe mine acum vreo 5 ani. Am incercat toate variantele de filtrari mecanice inchipuite si ne-inchipuite, evitand filtrul toba.
Cand am avut ocazia sa lucrez cu unul, imi dau seama ca acesta rezolva ORICE problema, mai putin cea a banilor. Dar produce o apa cristalina, nu trebuie sa mai lucrezi nimic, nu stai cu frica-n san peste noapte cu gandul la ce s-ar putea intampla, face el toata treaba.
Gasesti variante de sub 2000 Euro/buc, dar isi scot banii repede. Mai ales ca poti mari cantitatea de peste exponential...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Multumesc pentru sfat, nu as ezita o secunda sa achizitionez un filtru toba dar sistemul este minuscul pentru investitia asta :)
Doresc, totusi, sa imi fac un spumator - separator de proteinie sau cum i s-o mai zice, pentru ca deja apa este foarte aramie. A se vedea filmuletul.
...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Update de vara 2 :)

Pozele sunt facute acum doua saptamani dar nu am apucat sa le postez pana acum. Promit ca mai fac unele maine si le voi posta ... poimaine :D

M-am confruntat cu unele carente de potasiu si de fier. Am incercat cu urzica... mm, poate a avut vreun efect dar la capitolul potasiu nu am avut rezultate cu tataneasa. Recunosc, mai aveam de incercat varianta cu cenusa dar am lasat-o pentru alta data.
Drept urmare am cumparat chelat de fier si azotat de potasiu (nu mai aveau potasiu simplu). Nu am pus link la fier ca nu l-am mai gasit dar tot de la morami am luat. Super prompti si seriosi, nota maxima.
Ar trebui sa ma pun si plasa de umbrire sa fie complet - am avut noroc de vreme blanda si nu mi s-au fiert plantele ca anul trecut.
Revin duminica sa vedeti cum s-au dezvoltat in doua saptamani. Aveam oarece dubii pana acum in ce priveste un sistem aquaponic dar baiul cel mare sunt aste doua elemente: fier si potasiu. Clar.
La capitolul vietati nu am cine stie ce aglomeratie doar ceva de subzistenta ~ 6 kg peste.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
ION
Posts: 8
Joined: Thu Jul 04, 2013 12:46 pm
Location: Radauti, Suceava

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by ION »

Arata minunat! In prima poza ai o sticla de CIF, asta la ce o folosesti?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

:)) ochiu' ager!

In sticla aia am combinat apa cu o lingurita de detergent de vase si am stropit ardeii cand aveau gandacei verzi. Am dat de vreo cateva ori si gata, am scapat de ganganii.

Mai jos sunt poze facut acum o ora. Am rarit drastic la rosii pentru ca au crescut ca la ele in jungla. O problema la rosii este avortul florilor. Dupa cm se vede am doua trei fructe pe legatura in loc de 7-8. Asta ar putea fi din cauza temperaturii sau a carentei de micro/macro elemente.

La capitolul castraveti stam beton :D Dintr-un singur fir am cules mai bine de 10 castraveti, mai sunt inca pe atatia si mai este si plin de flori.

Vinetele vad ca sunt foarte fericite, dupa ce am pus "suplimentele" am vazut ca au dezvoltat frunze noi tare frumoase, verzi si sanatoase.

La fel cu fruzele noi si la ardei. Cele vechi pastreaza urmele lipsurilor.

Busuiocul cu frunza mica a explodat. Muscata pusa de soacra mea in pietris (sa vada daca se prinde) o duce destul de bine iar vita de vie (am pus in primavara cateva ramurele in pietris) a inceput sa se intinda.

Recunosc, ar trebui sa imi cumpar teste de apa (am doar pentru nitrati) dar fiindca nu am bagat puternic in pesti am zis ca nu are rost momentan sa cheltui 3-400 lei.

Astept si de la voi poze :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
ION
Posts: 8
Joined: Thu Jul 04, 2013 12:46 pm
Location: Radauti, Suceava

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by ION »

Cati pesti si ce fel de peste ai in bazin acum? din cele citite la inceput ai avut doar trei...ti-ai repopulat sistemul sau mai ai si din aceia?
negru wrote:Nop!
Saptamana care vine trebuie sa iau pompa de aer pentru ca or sa vina pestii. Trebuie sa imi iau luni sau marti si un kit complet de teste pentru apa (JBL - pentru acvaristica) sa stiu "in ce ape ma scald" :D
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Nu am mai luat pesti. E unul mare de peste 5 kg si vreo cativa mici (5-6). Pentru pesti vorbisem la o crescatorie langa Bucuresti si am dat vreo 4 telefoane dar fara rezultat. In cele din urma am renuntat. Era vorba de o cantitate mica si crescatorul respectiv nu s-a deranjat prea tare :)
...
Post Reply