Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Multumesc pentru aprecieri!

Inchipuiti-va ca cel impresionat am fost eu, adica la o masuratoare de acum... 2 luni sa zicem, pestele (unul din ei) avea 3 kg. Hai sa spunem ca am avut acum sansa sa il pescuiesc pe cel mare, dar totusi, sporul este considerabil. Si va spun, gustul a fost fantastic!
Acum, sunt convins ca la densitati mari altfel va sta treaba. Cred ca mai am nevoie de macar inca un pat de cultura de aceleasi dimensiuni (4m L * 1.2m l * 0.3m h).

Peste vara nu m-am ocupat asa cum trebuie de sistem (lipsa timpului, evident) dar atunci cand au fost semne de carente am bagat urzica uscata si tataneasa uscata (ceai de urzica/tataneasa de la orice plafar). Pur si simplu le-am pus acolo unde intra apa in ghiveci, de la pompa si mai departe si-au facut treaba ramele/bacteriile etc. Am acolo un cosulet de plastic in care curge apa (vezi pozele de mai devreme).
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Felicitari pentru recolta!!!
Pana si pisica ta este uimita de frumusetea de peste pe care l-ai crescut.
Cred ca este normal ca sporul de crestere sa fie mai mare in sistemul de crestere intensiv decat in acvacultura extensiva. Si asta atat datorita hranirii care da oricum un randament de crestere mai mare fata de felul cum mananca un crap in mediul natural sau chiar intr-o ferma piscicola, dar mai ales, as zice, datorita faptului ca pestele din sistemul intensiv sau aquaponic nu consuma asa multa energie.
Asa cum puii albi de carne, daca-i cresti intr-o curte mare unde alearga toata ziua, au un randament de crestere redus.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

posibil din cauza temperaturi apei sa fi scazut apetitul pestilor mei fiindca nu mai ies la suprafata sa se hraneasca . Ai observat ceva?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Pai sub 7C cica nu se mai hranesc si intra in hibernare. Ai mei am observat ca deja nu mai erau pofticiosi de pe la 12-13C.

Da, peste vara am avut urmatoarele probleme:
- o invazie de gandacei (purici) d-aia mici-mici pe ardei. I-am combatut cu stropiri cu apa amestecata cu sapun de vase. Chiar a functionat;
- rosiile mi s-au manat si am avut multe avortari de flori, trebuia sa pun o plasa de umbrire peste solar. Cand batea soarele era jale, chiar daca inlaturasem total partile laterale ale solarului, la suprafata fructului cred ca se atingeau temperaturi mari (afara erau 42c la umbra);
- au aparut mici carente de Fe si K;
- mama soacra mi-a scos instalatia din priza si a uitat de ea + eu nu eram acasa :| Cand am ajuns (dupa o zi jumate) toate plantele erau pleostite dar si-au revenit. Noroc ca nu aveam densitate mare de pesti ca erau gata de zile.
Acum am un UPS care tine vreo 2 - 3 ore pompa de apa si pe cea de aer iar instalatia electrica e facuta mai ingrijit :D
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Eu intervin din nou cu intrebarile de ucenic...
Am vazut in pozele tale o teava de 110 din care curge apa in ghiveci. Ce este acela? Este spumatorul? L-ai reusit? Poti sa-mi descri functionarea?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Da, asa s-a vrut a fi, un separator de proteine dar imi trebuia o pompa de aer mai puternica pentru a face o barbotare calumea. Next time :P
Functionarea este simpla, apa curge spre in jos iar piatra de aer e undeva in partea de jos a tubului de 110. Daca aveam o pompa de aer puternica se crea suficienta agitatie astfel incat sa functioneze cum mi-as fi dorit instalatia de separare de proteine (protein skimmer).
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Ce inseamna "mai puternica"? Ce parametri trebuie alesi, un debit mai mare de aer, sau o presiune mai mare? Adica un debit ceva mai mare decat cel de la pompele de aer pentru acvarii? sau crezi ca va trebui si o presiune mai mare, ceva ca la compresoarele de vulcanizare? Am o pompa de aer AQUAOXY 400 produsa de OASE. In specificatie (cam neclara) se spune ca ar avea debit de 400l/h. asta cred ca ar trebui sa fie mai mult decat suficient.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Nu stiu, parca mai discutaram subiectul pompe de aer... parca. Oricum, aceea de la OASE e de pond, asa ca sigur are debit calumea. Asta de am luat-o eu din obor e patetica, e pentru un acvariu mai maricel asa. La 50 lei, cat am dat atat am primit.
La anu' am sa iau una mai acatari si am sa mai fac incercari, trebuie sa iasa ceva. Ma gandeam la ceva care pleaca de la 30-40 l/minut, se gasesc pe siturile cu produse pentru pond.
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

O pompa la 30-40l/minut este aproape "profesionala" si ar trebui sa fie perfecta. Dar si la pret cam trece de 300 lei...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Uite, am gasit aici ceva. Aruncati-va si voi ochii, poate merita.
...
Post Reply