Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
Post Reply
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

ai bagat rame in sistem?
am schimbat apa partial si arata putin mai bine ( fiind vorba de un bazin de 80 litri )
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

De schimbat apa in sistem nu incape vorba. Am sa o las asa, sa vad cum va evolua. Parametri sunt ok, doar e tulbure.
Tre' sa ma apuc de bagat ceva rame serioase in sistem si nu 10 - 20 cate am bagat eu.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

verifica tevile si pompa ..poate nu mai lucreaza la parametri normali ..
Eu am vrut sa folosesc pomapa sa inlocuiesc o parte din apa si nu functiona....am curatat-o si acum este ok si acum sa urmaresc daca se lipsezeste si apa.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Pompa este de 2500 l/h si este ok, debitul este bun si constant, primul lucru pe care il fac atunci cand intru in sera este sa aproximez din ochi cat de bine "baga" pompa. Teava de la autosifon este de 40 mm diametru si este ok. Poate se va aseza, totusi.
Pestii se hranesc (ii vad cand le arunc mancare) asa ca nu cred ca e mare baiu'.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

la mine acum apa este clara ...eu cred ca de la pompa .am curatat toate algele si impuritatile depuse sau unde am mai adaugat niste apa rece...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by adrian »

daca problema continua inceara 2 lucruri:
1 . curata pompa si tevaraia
2 . baga intr-un vas niste apa tulbure si combino cu niste apa rece.
asteptam raspunsul corect :D
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Ai descoperit care este cauza turbiditatii apei? Pentru a evita pe viitor aceste efecte trebuie evitate cauzele.... Spune-ne si noua ce ai descoperit. Sau ai rezolvat pur si simplu schimband apa ca si adrian? Ma gandeam ca ar fi bine sa sapi intr-o parte a patului de cultura (am observat ca nu este cultivata toata suprafata) si sa vezi ce se intampla in adancimea pietrisului: de exemplu radacini descompuse, depuneri de alge sau bacterii, alte "descoperiri". Stiai ca temperatura in patul de cultura este mai mare ca cea a apei cu aproximativ 20-30% ? Primul gand a fost ca din cauza caldurii din solar s-a produs o deciclare a "acvariului". Dar apoi am mai verificat pe net si mi-am amintit ca temperatura letala a bacteriilor este 49gC. Deci cred ca nu asta e cauza.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salut!
Cred ca pot desprinde doua-trei idei referitoare la problema cu apa tulbure:
- Pompa functiona intermitent 30 minute on 1 ora off;
- Incepand sa hranesc pestii a crescut continutul de materie organica din apa si atunci a inceput sa se tulbure apa. Crescatorii de crapi koi (cei care au iazuri ornamentale) folosesc separatoare de proteine (ceva ca aici). Probabil ca de acolo este si culoarea aramie a apei (asta e doar un ghici);
- Mi-am facut un autosifon, in cele din urma, si pompa functioneaza non-stop. Incet-incet a inceput sa se limpezeasca apa si sper sa fie ok.
Ma batea gandul sa incerc si eu un separator d-ala dar mai astept umpic. Cred ca si ramele ajuta, dar eu inca nu am bagat rame, doar cateva (nu intrebati de ce ca nu am scuza decat lenea).
Treaba e ca inca nu am reusit sa bag peste asa cum imi doresc - din lipsa timpului si a banilor.

Referitor la temperatura, cel mai mult am avut in solar 38C iar apa avea 20C in momentul ala.
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by gemelu »

Sunt perfect de acord cu tine referitor la cauza tulburirii apei. Si eu am crescut cantitatea de hrana administrata pestilor si a inceput sa devina apa bruna si cu multe particule in suspensie, iar daca am lasat pestii nehraniti o zi si ceva, deja apa a inceput sa-si revina. Dar nu m-am gandit ca explicatia fenomenului consta in cresterea continutului de materie organica din apa. Materia organica trebuie deci indepartata prin spumare barbotand puternic apa. Un spumator pentru indepartarea materiei organice din apa am gasit mai demult intr-o lucrare de diploma a lui Jechei la pagina 62. Si multe alte modele de spumatoare . E plin pe Youtube de astfel de "protein skimmer" confectionate DIY.
Cat despre temperatura, ma refeream la temperatura din patul de cultura (sau filtrul biologic), si cred ca transformarea amoniacului in nitrati si nitriti de catre bacterii se face ca o reactie exoterma cu degajare de caldura. Intotdeauna apa a avut o temperatura apropiata de cea a aerului din incapere, dar in patul de cultura pietrisul a avut o temperatura superioara. De exemplu temperatura aerului=20g, temperatura apei=21g temperatura pietrisului= 25g. La tine temperatura apei a fost mai mica decat a aerului pentru ca ai bazinul ingropat.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salutare!
Am incercat, fara succes insa, dotarea sistemului cu un spumator, avand ca model pe cel indicat de gemelu. Aveam eu si alte modele in cap dar acesta mi s-a parut foarte simplu si ieftin de realizat.
Curentul de apa este foarte puternic pentru teava de 50 mm diametru si antreneaza cu el si aerul, nemaiavand loc barbotarea necesara. Ca si remediu am sa inlocuiesc primul element, acela in care apa are un traseu descendent si in care se introduce aerul, cu teava de 100 sau 120, sa vad ce gasesc prin obi.
Alt neajuns remarcat este faptul ca atunci cand se amorseaza autosifonul, acesta trage mai multa apa decat poate intra in teava "camin", si mai spre sfarsit, in loc sa se dezamorsese din prima, tot trage sa moara cateva minute bune: mai ia un pic de aer, mai scade debitul, se mai egaleaza nivelul putin, iar prinde viteza, iar trage aer s.a.m.d.
Rezolvarea am sa o incerc prin inlocuirea tevii de 100 cu una de 160. Mai multe gauri, mai multe sanse de succes :P
Un filmulet cu amorsarea autosifonului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
Post Reply