Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Acesta este sistemul meu...
asagi
Posts: 4
Joined: Sat Apr 23, 2011 11:16 am
Location: Arad, Romania

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by asagi »

multumesc domnule Danut
În natură nimic nu se pierde, totul se transformă...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

:) pai daca era asa, nu mai imi bateam capul, ma "invarteam" de un bazin de fibra si rezolvam problema.

Astea-s rasadurile :| (in ghivecele rotunde sunt ceva seminte de flori de-ale soacra-mii)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
Edy
Posts: 23
Joined: Sat Apr 09, 2011 10:16 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Edy »

as vrea sa-mi spun si io parerea legat de impermeabilizarea bazinului.
De regula aceste impermeabilizari se fac:
1. Cu Vandex, o solutie chimica care intra in masa betonului si creeaza o pelicula impermeabila.
Cea mai buna, dar si cea mai scumpa 20-25 euro/mp
2. Cu sypex, acelasi lucru ca si Vandex, 15-20 euro/mp
3. Membrana bituminoasa, cost 10 euro/mp. Cea mai ieftina solutie si se gaseste la orice depozit de materiale.

si sigur ca mai sunt si altele.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Update:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
asagi
Posts: 4
Joined: Sat Apr 23, 2011 11:16 am
Location: Arad, Romania

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by asagi »

arata bn, tine-o tot asa ;)
În natură nimic nu se pierde, totul se transformă...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salutare tuturor!
Imi pare rau sa vad forumul asa de inactiv :( dar sper ca aceasta se intampla din cauza ca suntem prinsi cu totii in activitati "outdoor", la realizarea/intretinerea sistemelor acvaponice.

Eu abia ce am terminat bazinul si am inceput sa il umplu cu apa... greu tare, am muncit singur, in dupamiezele cand nu a plouat (putine, dealtfel). Am sperat ca nu va fi nevoie sa il izolez, dar am gresit cand am turnat betonul si au ramas ceva gaurele. Se poate observa ca peretii laterali sunt turnati din doua bucati. In zona de contact s-au adunat pietre si nu a mai fost etans peretele. Trebuia sa fac primele galeti numai cu nisip. :|, plus ca am muncit singur. Pana faceam eu urmatoarea sarja de beton, se intarea cel turnat.... ma rog, greu.

Am umplut cu apa si am avut surpriza neplacuta sa vad cum pierde apa (era aproape plin seara si dimineata era 1/2). Prin urmare am inceput sa sap dupa vopsea hidroizolanta. 12 kg au costat 250 lei, comparativ, folia PVC (nu EPDM) de 0,5 costa aproximativ 300 lei.

Pompa Aquamedic Or 2500 am cumparat-o de pe okazii cu 200 lei.

Au mai intrat si veo 6 (parca) saci de ciment 40kg (~120 lei), 2 mc pietris (200 lei), 2 plase "de buzau" 4 mm (150 lei), barele de fier-beton de 16mm (refolosite), 5 placi de OSB 15mm (~ 400) lei si muuuuulta munca (priceless :P ).

Acum trebuie sa trec la bazinele de cultura... alt mare hop. Va urma constructia solarului etc.

Am sa va tin la curent cu evolutia lucrarii.

Pentru dl. Danut-Alin: sper ca nu a invins esecul suferit.

Toate cele bune!

Dan
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by mihai hammer »

Oricum este ingrijit lucrat. Felicitari.

Cu infiltratiile am si eu aceeasi problema, doar ca am ales varianta EPDM.
Sper sa-mi sosesca in 9-10 zile.
Pana atunci pestii imi stau in apa la 60% din nivel.

Atentie la fluctuatiile de temperatura la volume de cativa m.c.

O poza cu cativa dintre crapii koi:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Danut-Alin »

Imi place cum arata in varianta finala, are un aer de farmacie :)

Nu am renuntat la ambitiile aquaponice, insa pana nu conturez un plan solid, care sa includa o sera, nu ma mai apuc de treaba. Sper ca toamna sa ma prinda cu lucrarile terminate...

Total in afara subiectului - tocmai ce am venit din Delta, la o incarcare de baterii,cu pescuit de dimineata pana seara, foc de tabara si bors la ceaun ...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by negru »

Salutare tuturor!

Vad ca este amortit bine forumul, dar am pus asta in seama anotimpului cald, cand toata lumea este afara, muncind, si nu in casa pe forumuri :P
Am mai facut doi pasi micuti cu sistemul meu: am facut "ghiveciul" si am inceput sa il umplu.
Ma chinui cu pietrisul fiindca am comandat pietris 8-16 si am cred primit ceva gen "refuz la ciur"... sau imi facusem eu cumva ideea ca daca e 8-16 inseamna ca cea mai mica piatra are ~ 8mm in diametru iar cea mai mare are ~ 16 mm in diametru. In orice caz, trebuie sa il cern pentru ca altfel cred ca s-ar colmata foarte repede.
Voi monta o priza programabila, d-aia mecanica, pe care o voi seta 15 min on cu 45 min off pentru pompa.
Membrana este de PVC 0,5 mm luata dintr-un magazin de bricolaj iar trecerea prin membrana am facut-o cu o garnitura de 50 mm diametru cum este aceea care se pune la teava care intra in vasul de wc.
No, am de cernut la pietris pana imi vine rau. Sper sa merite.
Acum urmeaza sera ca a venit frigul deja. Ce pacat ca am ramas si eu fara bani de "investit" :P

Toate cele bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
...
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: Jurnal sistem aproximativ 3.000 l

Post by Natural Mystic »

Foarte frumos,sunt si eu putin dezamagit de inactivitatea forumului,ce se intimpla?

;)
Post Reply