sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
Post Reply
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

Ploiesti , iar testul l-am facut cu sera. Si adevarul este ca nu a trecut o sapt si ieri de exemplu am mai introdus in sistem 10 l de apa ..asa ca nu cred ca ar fi real testul.
Cat despre testarea pietrisului mai intai sa ma informez..
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Mda... ce-i drept la un test nepretentios cum ar fi cel de ph, merge si Sera.
In alta ordine de idei: cati litri cuprinde sistemul tau? La o completare de 10l si cu sistemul proaspat-proaspat... nu ai ce rezultate sa obtii.
Cu detartrant se testeaza pietrisul sa vezi daca in timp se va dizolva in apa si iti va modifica parametrii chimici. Daca obtii o reactie de efervescenta... la gunoi cu el. Asa fac acvaristii atunci cand baga tot soiul de pietre decorative in acvarii, le testeaza cu detartrant.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

am facut si testul asta si sunt niste pietricele ( albe ) care se dizolva . Dar sunt foarte rare . In rest s-ar comporta ok restul de pietre.
Oricum peste 1-2 sapt o sa revin cu testul.
Am 60 l apa in bazin
am facut si la apa plata "Bucovina" testul ph si tot un 9 am obtinut . Sa nu fie Sera bun?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Ciudat.
Cand aveam doar acvariul de 30l foloseam apa plata Bucovina la completare. Are ph 7 si dGH 6. Cel putin asa imi arata mie.
Cauta ApaNova Ploiesti in zona ta si vezi ce zic ei.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

ciudat...un carasel mi-a murit.
Am si o regina in acvariu si am vazut-o de cateva ori "ciugulind" din carasei..
E posibil sa ii atace ? Fiindca carasel mort pezinta niste urme mai ciudate.
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: sistemul incepatorului

Post by Natural Mystic »

100 % vinovat de moartea caraseilor este regina :D
regina este un ciclid,agresiv cea ce carasului nu ai place.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

ca sa dau un raspuns dupa atata timp..se pare ca regina era vinovata...
acum ma tot bate capul sa trec la un sistem mult mai mare ...ideea ar fi sa vand la neconuscutii fiindca rudele nuprea le incanta ideea de a manca ceva care este crescut cu excremente de peste :D
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Da...
Oare cand se pune balegar de vita, porc etc pe straturile de legume in camp sau solar, cum o fi? Si oamenii mananca pofticiosi si mandri de ei o rosie "de gradina" atunci cand o pot procura.
Legumele din hypermarket sunt crescute hidroponic prin olanda, turcia s.a.m.d si manaca lumea de crapa. Nutientii din sistemele hidroponice sunt chimicale pure, nu stiu ce au natural in ele. Na, fiecare alege :)
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

sper ca acest forum sa revina la viata ...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

ehe ..usor usor parca ar veni primavara...si pot sa "activez" si eu pe balcon .
Cum nu se mai se indrepta vremea ..pe 03.03 m-am gandi sa arunc un "pumn" de seminte ca mare lucru nu am ce pierde si astazi am facut si poze cu salata mea. cu mai mult timp in urma ( aproximativ o luna ) am plantat si o boaba de mazare si cu tot gerul de afara a supravietuit.

Astept si cei care au conditii mult mai bune decat mine ( solar sau siste de interior ) sa se bucure de aceasta vreme frumoasa si sa posteze proiectele lor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply