sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Sistemul incepatorului

Post by Danut-Alin »

Adrian, editam acum fotografiile pentru e-book si mi-am dat seama ca nu am vorbit despre vasele pe care urmeaza sa le cumperi. Dupa cum ai vazut in newsletter pretul lor nu este chiar astronomic, am ales din supermarket cutii de depozitare din plastic alimentar. Pentru bazinul cu pesti am cautat obligatoriu o cutie cu capac. Este extrem de important capacul, pentru a nu-ti sari pestii/intra diverse la ei, daca nu are capac trebuie confectionat si presupune o munca/bataie de cap suplimentara

Asteptam vesti de la tine!
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

multumesc mult pt link-ul cu pompele necesare . O sa merg pe aceasi pompa ca si tine iar pozitia vaselor ramane de vazut...
Am gasit intr-un hypermarket un vas cu 64 litri cu mult mai ieftin.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

momentan astept sa se indrepte putin vremea .
am primit si cele doua pompe de pe net si mai trebuie sa cumpar furtun
as avea si eu o intrebare ..voi putea pune semintele direct in pietris ( nu este spalat de apa ? ) si la ce adancime?
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: sistemul incepatorului

Post by Danut-Alin »

Adrian, depinde mult de semintele pe care le ai...

Daca sunt luate din comert - ambalate, verifica pe plic si gasesti instructiuni privind adancimea de plantare.

Ca sa-ti faci idee- eu am plantat pana acum seminte de salata, busuioc, ridichii de luna, rosii cherry, maghiran , cimbru. Singurele care s-au spalat (adica atunci cand s-a scurs apa din vas a luat si din seminte) au fost ultimele doua. Astea sunt niste seminte marunte rau, dar au fost puse multe, nici nu prea poti sa iei doar 1-2 seminte, deci , cu toata spalarea tot au iesit suficiente plante. Un amanunt interesant - desi ajunse pe fundulș vasului, unele dintre ele au germinat. Vezi tu , au si un pic de lumina, vasul fiind transparent, au si oxigen , tras atunci cand se goleste vasul, asa ca au si ele 2 frunzulite la 20 de cm sub nivelul 0...

Daca semintele sunt mari, nu fa risipa. Eu am pus 4 seminte de rosii cherry si mi-au iesit 3 plante, dar samanta de rosie e destul de mare cat sa o plantezi unde vrei tu.

Orientativ , ca adancime de plantare, sa zic un 2 cm e suficient, dar nu te chinui sa masori, nu e un stas... Trage o linie cu degetul prin pietris si fa un sant, lasa semintele sa cada in acest sant, apoi niveleaza. Pe cat posibil, asigura-te de doua lucruri - 1. semintele intra in contact cu apa atunci cand vasul e inundat si 2.semintele nu sunt strivite de pietrele de deasupra.

Nu-ti fa griji prea mari, plantele isi vor purta singure de grija si isi vor gasi drumul spre lumina. Este in legea firii...

Bafta multa!
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

multumesc de sfaturi ..am cumparat cam tot ..ramane sa monez...am tot cititi de silicon pentru acvariu ?!?!?! ... siliconul sanitar este toxic? nu il pot folosi la o mai buna etansare?
mai trebuie sa fac rost de pietris si pestisori ....
dar trebuie sa astept sa se incalzeasca fiindca vreau sa montez pe balcon si risc sa inghete apa .....
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: sistemul incepatorului

Post by Danut-Alin »

Legat de siliconul pentru acvarii, sunt doua motive pentru care se recomanda utilizarea unui astfel de silicon, in detrimentul celui de tip sanitar.

1. Toxicitatea - desi, in teorie, nici siliconul sanitar nu ar avea cum sa fie toxic, eu am pus mana pe cel putin doua tuburi de silicon pe care la atentionari era trecuta interzicerea aruncarii in mediu, deoarece poate fi toxic. Am intiparita in memorie exact imaginea unor pesti si al unei plante taiate. Am sa caut tuburile sa vad daca le mai am, pentru a le face o fotografie...

2. Rezistenta la presiunile exercitate de apa. Siliconul pentru acvariu rezista mult mai bine la presiunea din acvariu decat celalalt sanitar.

Acum, depinde de tine. Daca pui mana pe un silicon sanitar bun, eventual daca incerci punerea sa in opera numai in exteriorul bazinului cu pesti, poate fi OK. Mai depinde si de cat de maiastru esti la dat gaurile pentru furtune, eu am reusit una care nu a mai necesitat siliconare - gaura putin mai mica decat furtunul , astfel incat furtunul sa intre fortat si plasticul peretelui sa intre cumva in grosimea furtunului...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

doream sa lipesc peretele exterior al sifonului ( sita ) de fundul vasului dar cred ca o sa-l incadrez cu pietris , cat despre gaura am avut pe filet si am folosit si garnitua de cauciuc .deci nu o sa am probleme.
De asemenea am gasit in comert si acele pietricele rotunde ( care le folosesc in Australia ) si nu stiam ce sunt ..se pare ca sunt ornamete pentru flori ( se pun deasupra pamantului pentru estetic ) , dar nu stiu daca sunt ok la noi ( sa nu fie toxice ) si oricum cred ca ma costa peste 100 de RON pentru un vas...asa ca ma rezum la pietris de rau.
PS: nu se mai incalzeste o data sa incep si eu sistemul pe balcon :(
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

ma intereseaza daca pot folosi in loc de pietris cocopit ?
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

o data cu incalzirea m-am apucat si eu de primul sistem experimental
vreau sa folosesc carasul comun fiindca se adapteaza foarte usor si suporta si temperaturi scazute ( seara temp apei este de 12 grade si sper sa suporte usor ) iar vara se incalzeste rau pe balcon ) ; de hranit o sa folosesc hrana vegetala cat si rane si viermusi .
oricum trebuie sa mai astept sa vad daca apa se limpezeste ( sper ca acel clor din apa sa nu afecteze patul de cultura )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Natural Mystic
Posts: 37
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:49 pm

Re: sistemul incepatorului

Post by Natural Mystic »

Salut Adriane.

Bilele acelea sunt foarte bune si nu sunt toxice,se numesc bile ceramice,folosestele ca sunt de nota 10.


Multumesc frumos.
Post Reply