sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

i`m back ..poate m-am speriat degeaba ..ramane de vazut..oricum cred ca semintele depind mult pentru orice planta
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

pacat ca cei care au un sistem si user pe acest forum nu sunt mai activi....asa ca si mie imi vine greu sa continui pe acest forum .
Oricum ...in weekend am fost plecat si cand m-am intors jumatate din pesti erau morti ( asa am observat ca erau mai mari fata de anul trecut )
oricum inainte sa plec am observat ca era nivelul scazut si apa era cam neagra dar nu am crezut ca o sa am aceste probleme .Cred ca nivelul apei era foarte scazut iar oxigenarea nu a mai avut loc ( avand pompa mai sus de nivelul apei )
Iar temperatura e posibil sa fi crescut la 30 grade in apa.
Oricum am schimbat toata apa si pesti salvati sunt bine sanatosi si se hranesc bine. ( oricum baxinul era prea populat ) peste 30 de pesti ( 8-10 cm ) intr-un bazin de 80 L.
La castraveti am am cumparat niste rasaduri ( nu am mai folosit samanta ) si sunt plini de flori cu rod.
Deci grija mea aparuse din cauza semintelor de proasa calitate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

n
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Super poze!
Omule, imi pre rau sa aud de pestisorii tai... asta e, se mai intampla, sunt foarte impotanti toti vectorii dintr-un sistem aquaponic.
Crede-ma ca si eu sunt tare amarat de amorteala de pe forum dar nu pot face mare lucru in afara sa nu renunt. Intru zilnic pe forum si tot sper sa vad noi useri inregistrati.
Hai, baga mare ca vad ca ai o "gradinita" minunata acolo!
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

sper ca am reusit si o fotosinteza artificiala fiindca altfel se usuca
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

am uitat sa anunt ca este de domeniul trecutului castravetele mare ( foarte gustos )
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

:)) tare!
Am inteles ca sunt foarte potriviti castravetii pentru cultura aquaponica. Eu nu am apucat sa pun anul asta si ma cam oftic umpic :P
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

adrian wrote:sper ca am reusit si o fotosinteza artificiala
Ai reusit??? FELICITARI!!!
pentru ca oamenii de stiinta lucreaza din greu in cercetare pentru a reusi.... fotosinteza artificiala
Wikipedia zice ca
"Fotosinteza artificială este un domeniu de cercetare care încearcă să reproducă procesul natural de fotosinteză, de conversie prin lumina soarelui a apei și dioxidului de carbon în hidrați de carbon și oxigen. "
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Hei, nu fi rau! A vrut sa spuna altceva.
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Am banuit ca de fapt se refera la fotosineza in prezenta iluminatului artificial. Dar am vrut sa fiu putin rau....
Pentru ca eu vad forumurile ca avand menirea ca fiecare participant sa impartaseasca din experienta proprie si celorlalti. Nu doar sa-si laude realizarile (desi e foarte bine cand prezinti realizarile) dar sa explice si cum a procedat. Iar cand cineva cere o parere despre o situatie pe care poate o percepe gresit, ceilalti participanti sa-l indrume cu argumente solide.
In alta ordine de idei as fi dorit sa ne spuna cu ce surse de lumina a imbunatatit fotosinteza, si sa ne dea mai multe detalii concrete. Ori el pare ca doar doreste sa acumuleze un numar cat mai mare de postari. Din moment ce revine cu o noua postare la mai putin de un minut de cea anterioara.
adrian wrote:am uitat sa anunt ca este de domeniul trecutului castravetele mare ( foarte gustos )
Sau poate nu stie sa foloseasca butonul "edit"?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply