sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
Post Reply
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Super frumos covor verde ai acolo!
Sa te "strici" la gustul lor si ai sa vezi ca nu vei sti unde sa mai pui inca un sistem si inca un sistem :D
Multumesc de urari (m-am simtit si eu inclus acolo :P ) si promit ca mai bag poze doar sa fac rost de aparat.

O primavara frumoasa si tie!
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

as dori sa fac un sistem ceva mai mare dar nu as mai vrea sa folosesc vas cu pietris fiindca ocupa mult spatiu si cultura putina , asa ca m-am gandit la sistem NFT din tevi PVC.
Daca la sistemul cu vas de pietris a fost simplu .un sifon + pompa aici ar fi ceva mai complicat fiindca nu stiu daca am nevoie de un
1 - filtru intre bazinul de pesti si tevi?
2- sau dupa ?
3 - sau amandoua.
Eu cred ca un filtru inainte care sa opreasca doar particulele mari ( mancare ,excremente ) ar fi destul iar dupa un filru care sa purifice apa ( un filtru din comert cred ca ar fi destul )
Desi nu exista o acivitate prea mare pe forum astept cateva pareri despre cum ar trebui facut sistemul
Multumesc
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Pff... umpic prea complicata treaba cu nft-ul. Iti trebuie un filtru marisor altfel e greu cu transformatul amoniacului in nitrati. Filtrul, clar tre' sa fie inaintea tevilor.
Poti cauta pe forumurile pasionatilor de iazuri "de casa" sa te inspiri de acolo care-i treaba cu filtrele.
Spor la treaba!
...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Dar daca combini cele doua metode nu ar fi mai bine? Adica sa faci filtru biologic cu pietris prin Flood&Drain (unde se face si conversia amoniacului) si abia dupa el sa faci sistemul din tevi prin metoda NFT.
Oricum apa dupa ce iese din patul de cultura cu pietris mai are incarcatura destula da nitrati iar circulatia ei prin tevi cu radacini ar ajuta curatarea suplimentara.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

multumesc de sfaturi.
deci sa inteleg ca nitrati ajung inapoi in apa pestilor in cazul unui sistem cu pietris.
oricum speram ca pietrisul din paharele plantelor sa fie destul pentru transformarea in nitrati .
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Evident ca nitratii nu se curata la o singura trecere prin stratul de cultura. D-aia se tot recircula apa ;).
E ok ce a spus gemelu - e o metoda eficienta. Sport la treaba / imaginat :)
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

mda...cam greu sa ridici bazinul cu pietris asa sus ( fiind si foarte greu ) ca sa bag si tevi de pvc..momentan cred ca ma opresc la un sistem cu pietris sa vad cum functioneaza
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Nu il ridici, mai bagi o pompa in bazin (o pompa mai micuta, eventual) si pompezi de acolo direct in NFT. Treci apa printr-un buretel ceva inainte de tevi, nu foarte fin si nici prea gros - sa nu stai toata ziua sa il cureti. Nah, bate-ti si tu capu' si vino cu o solutie... si cu poze :P
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

da momaentan voi face un sistem asemanator cu al tau si in timp ( in functie de cum evolueaza treaba voi baga si ntf )
dar cred ca dupa sarbatorile care urmeaza voi demara si fizic proiectul ) .Singura difererenta ar fi ca bazinul de pesti cu cel de cultura avor forma litera L.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

pana la un sistem mare am mai pus un update
patrunjelul si capsuna sunt plantate din ghiveci clasic cu pamant.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply