sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Super poze!
Spune, te rog, de unde ai luat granule, ce fel si la ce pret?
Multumesc!
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

multumesc,
granulele le-am cumparat de la un magazin specialiatate si a costat destul de mult.
NU am stat sa mai caut .
de la SERA "koi roial" cu 20 ron 1000 ml
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: sistemul incepatorului

Post by mihai hammer »

Foarte scumpe.

Gasiti in Otopeni la fabrica Extrucan cu un pret corect. Ei produc si pentru pesti.
Daca nu reusiti sa ii convingeti sa va vanda o cantitate mica, va uniti cativa si cumparati un sac.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

multumesc de sfat ..oricum la nivelul la care lucrez ( hobby ) merita ..pentru cantitate industriala ar fi alceva.
Acum sunt usor dejamagit de castraveti .
1. majoritatea florilor sunt masculine ( nu fac castraveti )
2. polenizarea florilor inexistenta si se pare necesara.
Cunostintele mele despre agricultura sunt cam inexistente
Orice ajutor ar fi binevenit
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

De ce spui ca florile tale de la castraveti sunt masculine? Au doar stamine si sunt lipsite de pistil?
Nu stiu daca-ti va fi de folos ce-ti sugerez dar la mine a functionat metoda...
In mod normal polenizarea se face de catre vant si insecte, in principal de albine si in serele industriale se mai folosesc niste bondari. Dar am citit pe undeva ca se mai foloseste si o alta metoda, mai ales la rosiile chery. Acestea sunt cultivate de cele mai multe ori hidroponic pe niste plase care au niste "corzi" intinse printre ele si pe aceste "corzi" se aplica o vibratie de o anumita intensitate. Prin aceasta vibratie polenul de pe stamine se scutura si ajunge pe pistil ca in cazul multor flori care se polenizeaza doar datorita vantului. Un cazul meu am folosit pentru producerea vibratiilor un aparat de ras Gillette M3Power ca acesta http://www.gillette.com/ro-RO/#/home/m3 ... dex.shtml/ care are in maner o baterie si un motoras cu excentric care produce o vibratie transmisa lamelor. Am mai pregatit un "generator de vibratii" dintr-un trimer pentru parul din nas si urechi stricat care are de asemenea un motoras cu excentric si produce vibratii. La fel poti adapta si unele modele de periute de dinti cu baterie.
Dar nu stiu daca metoda se poate aplica la castraveti. Mai cauta pe google si citeste poti invata multe.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

la floare masculina ma refer la cea care ese doar floarea cu o codita.
cea "feminina" ar fi cea care apare si un mic castravecior
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Am gasit la adresa http://www.cucurbitaceae.biz/ro/castrav ... stici.html urmatoarea explicatie:
În cazul în care plantele apar printre flori de sex masculin (shell gol), aceasta înseamnă că plantarea efectuate cu produse proaspete (recolta de anul precedent), seminţe neîncălzite sau castravete este plasat într-un loc umbrit, sau culturi foarte mult îngroşat, sau în sol de azot prea mult.
De aici inteleg ca una din cauze ar putea fi cantitatea mare de azot din "sol" adica nitratii care sunt intr-un sistem aquaponic nu ar fi benefici pentru cultura castravetilor. Cu toate astea stiu ca cei de pe forumul Backyardaquaponics.com au cultivat si castraveti cu rezultate bune.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

nici nu mai stiu ce sa cred ...poate semintele nu sunt asa productive (am citit undeva pe net ca un producator avea seminte care producea flori productive avand doar o floare maxim doua masculine)
oricum o sa fac rost de niste fire pe care o sa le bag in sistem dar si in mediul clasic sa fac o comparatie.
momentan din 4 fire ( cam inghesuite intr-un pahar ) am 2 castraveciori in crestere ...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Sa intelegem deci ca in final au rezultat si cateva flori feminine productive? Ai ajutat cumva polenizarea lor?
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

da ..acum am 4 flori feminine.
am facut si polenizare arificiala ( nu stiu cat de eficient ) dar ce putin am incercat.
Oricum ce am inteles ca flonile masculine se rup fiindca nu isi au rostul ...
...o sa revin si cu niste poze..
Post Reply