sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

pietrisul obijnuit pe care il folosesc eu este intre 7-15 mm ..acum sa vad cat de eficient o sa fie ...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

am mai imbunatatit putin sistemul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Ha!
Dragut si ingenios.
Ideea ar fi sa ai scurgerea pe partea opusa a patului de cultura, sa fortezi apa sa strabata tot mediul de cultura.
Spre exemplu, coltul din stanga jos (poza) o sa sufere.
O alta sugestie este sa pastrezi apa macar 1 cm sub nivelul pietrisului.
Bafta!
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

multumesc.
pana la 1 cm -2 cm ajunge apa sub nivelul pietrisului si nu inunda niciodata.complet
cad despre colt este posibil sa sufere , acum nu mai am ce sa fac decat sa refac sistemul ( sifonul ) , dar nu are sens . Dupa plantarea rasadurilor sa fac un fel de jgeab sa curga apa in coltul opus sifonului . Oricum inundarea patului de cultura se face peste tot la fel pana a intra in actiune sifonul.
daca as folosi cocopeat in ghivece este posibil ca particule marunte sa ajunga in pietris -> bazin pesti -> si nu stiu daca vor afecta si pompa de apa ., asa ca voi folosi tot pietris.
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: sistemul incepatorului

Post by Danut-Alin »

Foarte bine arata lucratura! Felicitari!
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

astazi am testat PH-ul si este de 9 :(
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

:o 9?
Asta este si ph-ul apei de la sursa sau doar din sistem?
Ph-ul ridicat indica un sistem proaspat, "neasezat" - cum se spune. Mie imi par suspecte pietrele alea. Sa nu fie spartura de marmura ceva. De unde le ai?
Eu in microsistemul de la munca ajungeam la valori scazute ale ph-ului (mai mici de 6) daca il lasam in voia lui, dar acolo am pietris pentru acvarii, inert chimic.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

cam par sparturi ...am cumparat din hypermarket fiind mai comod decat sa fac "rost"
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

am facut testul la apa de la robinet si tot 9 am obtinut ( sistemul este nou si am mai adaugat si ieri putina pa proaspata fiindca amadunat de pe fundul bazinului nisipul si a trebuit sa completez ...)
Cred ca o sa refac testul peste 2 sapt.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

Adrian, dar in ce oras locuiesti, omule?
Cu ce test ai ajuns tu la concluzia ca ph-ul este 9? Sera, Tetra, JBL? Ia si fa un test la pietris cu detartrant, asa pentru siguranta, ca nu il mai ciclezi tu in veci cu ph-ul ala.
Oricum, trebuie sa astepti o saptamana macar pentru a avea o oarecare relevanta testul.
O sa ai mari probleme cu furtunele alea transparente. Eu la acvariul mare am un filtru extern si furtunele sunt o problema chiar daca nu sunt expuse la lumina. La tine o sa fie jale :D
Acum, ca o rugaminte personala, incearca sa dai edit la post, daca ai ceva de adaugat si incearca sa eviti dubla postare :D... te rog!
Bafta!
...
Post Reply