Patul de cultura - substratul de crestere

Aquaponica explicata
Post Reply
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Patul de cultura - substratul de crestere

Post by gemelu »

negru wrote:... produsul cheramzit. Ce ciudat, fac reclama gratis :lol: dar mi s-a parut interesant si e bine sa impartasesti informatia.
Cred ca asta nu e reclama gratuita, ci este prezentarea unei informatii utile multora din noi si cred ca ar trebui incurajat acest lucru.

Si apropo' de asta, am citit pe undeva ca se poate folosi ca si substrat de crestere perlitul . Dar nu am inteles daca este bun si pentru a fi folosit in locul pietrisului sau a bilelor expandate de argila (acestea avand si functia de filtrare biologica) sau se poate folosi doar ca si cocopeatul in pahare. Vreau sa zic, perlitul se poate folosi si la metoda flood and drain? sau doar la metodele NFT si DWC?

Cautand informatii despre perlit am dat peste un alt material si anume zeolit folosit de crescatorii de bonsai (cum este @flo_flu) si de cactusi. Despre zeolit stiam ca este un mineral folosit ca detoxifiant pentru organism dar se foloseste si in sisteme de filtrare/purificare a apei in ponduri si acvarii (cred ca similar carbunelui activ), fiind vorba de clinolit.

Ma intreb, si totodata va provoc la discutii pe aceasta tema, daca nu ar fi profitabila folosirea acestor tipuri de materiale?
Post Reply