Wicking worm beds

Ne mai intereseaza si ...
Post Reply
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Wicking worm beds

Post by Danut-Alin »

"Wicking worm bed" este un sistem de cultivare cu o productivitate ridicata, care , nu numai ca produce mai multa mancare cu resurse mai mici de apa, dar si recicleaza deseurile organice pentru a furniza plantelor nutrientii. Esenta sistemului este de a forma un rezervor de apa sub nivelul solului, prin retinerea apei folosind containere sau folii rezistente la apa. Plantele sunt productive pentru ca au o alimentare continua cu apa si nutrienti.

Asa ar suna o traducere aproximativa a definitiei data de Colin Austin, unul din pionierii acestui tip de cultura.

Ideea a plecat din Australia, acolo unde criza de apa a impins gradinarii spre gasirea de solutii de eficientizare a consumului. Este evident ca irigarea traditionala risipeste o mare cantitate de apa, ce depaseste nivelul radacinilor si se pierde in cazul unei irigari abundente sau se evapora nefiind utila plantelor in cazul unei irigari superficiale. Desi mai eficienta, chiar si irigarea prin picurare se supune acelorasi riscuri.
wicking-aquaponicaro.jpg
Si atunci, de ce sa nu optimizam consumul de apa? De ce sa nu cream un rezervor ingropat in patul de cultura, de unde solul sa-si traga doar apa necesara pentru a furniza radacinilor cantitatea de apa optima. Accesul la rezervor este realizat de o teava, prin care turnam apa. Teava ne ofera si posibilitatea de a vizualiza in orice moment cantitatea de apa din rezervor, pentru a putea face plinul la nevoie.

Este nevoie de un strat separator intre pietrisul ce formeaza rezervorul si sol, pentru a nu se amesteca. Stratul acesta separator poate fi facut din paie, talas, sau ce va sta dvs. la indemana ca material ce lasa apa sa treaca dar nu permite solidelor sa se amestece. La nivelul superior al rezervorului am prevazut un supraplin, util mai ales paturilor de cultura din exterior, ce pot fi inundate de ploi abundente...
wickingbox.jpg
Mergem mai departe.. De ce sa nu folosim ramele in paturile noastre de cultura?
Resturile lasate de rame, numite compost, sunt foarte bogate in nitrogen, calciu, magneziu si fosfor, si toate sunt nutrienti importanti pentru sanatatea si prosperitatea ecosistemelor. Un plus adus de rame este si acela ca amesteca mediul de cultura realizand tunele prin care pot circula aerul si apa necesare dezvoltarii plantelor si microorganismelor.
Pentru aceste ajutoare de nadejde am prevazut si o hranitoare, unde putem recicla resturile de pe mesele noastre. Ramele vor avea grija ca acestea sa se transforme in substante hranitoare pentru plante.

Ideile merg mai departe. Am sa folosesc in aceste rezervoare apa scoasa saptamanal din bazinele cu pesti din sistemele mele aquaponice, bogata in nutrienti pentru plante! Am sa folosesc de asemenea musturi de plante, pentru a asigura mineralele necesare - urzici, tataneasa, etc.
wicking.jpg
Sunt discutii multe de facut, legate de dimensionare (adancimi, volume), de pozitionare ,dar astea sunt aspecte pe care numai experienta le va clarifica. Asa ca astept cu nerabdare primavara, pentru a da drumul lucrarilor!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Wicking worm beds

Post by mihai hammer »

Da, este un sistem usor "digerabil" de producatorii traditionalisti.

Este avantajos in primul rand datorita reducerii pierderii de apa prin evaporare.
Nu imi dau inca seama ce material separator ar rezista mai mult timp putrezirii.

Edit: Ma gandesc la poliuretan.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Realizare

Post by Danut-Alin »

Am reusit, in sfarsit, realizarea primelor doua paturi de cultura, in interiorul solarului.

Starea initiala
Image

Sapatura 30 cm
Image

Cadru
Image

Folie protectie
Image

Teava pentru apa si pietris
Image

Strat separare intre solide
Image

Strat ziare pentru separare si pastrare umiditate, plus deliciu pentru rame
Image

Compost si pamant
Image

Hranitoare rame ( galeata rosie care apare prin imagine a fost folosita pentru recuperarea ramelor )
Image

Primul pat finalizat
Image

Si cel de-al doilea
Image

Astept acum vremuri ceva mai bune pentru a incepe plantarea ...
MaLuSe
Posts: 6
Joined: Sun Dec 23, 2012 10:30 am

Re: Wicking worm beds

Post by MaLuSe »

Oare da rezultate acest sistem de cultura? As putea scapa astfel de grija de a uda suficient si fara exces rosiile din solar.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Wicking worm beds

Post by gemelu »

Initiatorul topicului nu a mai intrat demult, deci nu-ti va rasunde. Eu am facut o galeata in acest stil, in care am plantat 4 fire de rosii de varste diferite. Si mai pun 2-3 capatani de salata. Zilele viitoare vreau sa mai pregatesc o galeata si voi face si pune poze.
Post Reply