Pompa de aer ca pompa de apa?

Partea lipsita de viata in aquaponica
Post Reply
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Pompa de aer ca pompa de apa?

Post by Danut-Alin »

Impins de nevoia de a filtra cumva apa de la pesti, dar neavand o pompa de apa care sa recircule si filtreze apa de la pesti, am recurs la urmatoarea improvizatie: folosesc pompa de aer atat pentru aerarea bazinelor cat si pentru a impinge apa in filtru.
pompaaer-apa.jpg
Executia a fost destul de simpla - o teava de pexal, lunga pana pe fundul bazinului, gaurita la jumatate. In gaura mufat un stut si conectat la furtunul de aer. Aerul care este pompat nu poate invinge presiunea apei in adancime, asa ca impinge apa din teava(cu tot cu impuritati) spre suprafata!
functionarefiltru.jpg
Pentru a nu epuiza pompa, care acum asigura aerul pentru 2 bazine de pesti si pentru a ridica apa, am montat pe fiecare din furtune robinete prin care reglez debitul de aer dupa nevoie- vreau sa ridic apa mai multa, sa aerez mai mult unul din bazine sau sa protejez pompa.
legaturipompaaer.jpg
Rezultatul a 10 minute de filtrare:
rezultatfiltru.jpg
Recomand stututrile, T-urile, robinetele de tipul asta - ieftine si bune! Cu 10 lei am scutit investitia intr-o pompa de apa noua ce nu-mi era de folos in viitor.
stuturiapa.jpg
Acum astept linistit noua pompa de apa pentru bazinele de afara ( debit 10l/minut) pe care o voi folosi, pana una alta pentru aeratul bazinului cu caras si pentru filtrarea corespunzatoare a apei.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Pompa de aer ca pompa de apa?

Post by mihai hammer »

In dorinta de a avea inca un sistem de filtrare (de rezerva) in functiune in weekend-urile in care lipsesc de acasa, am preferat si eu aceeasi solutie:
- decat sa mai cumpar o pompa de apa, folosesc pompa de aer ca sistem secundar, doar ca furtunul ei intra prin capatul de jos al tubului.
Cred ca-l voi mufa si eu aproape de mijloc fiindca nu sunt prea multumit de eficienta actuala.

Treba cu "T"-ul este geniala. Nu cred ca mi-ar fi trecut prin cap.

Edit:

Gata, am modificat.

Am mufat din lateral cu ajutorul unei tevi subtiri din plastic.

Dupa testari am ajuns la concluzia ca merge mai bine decat cu furtunul direct in capatul a tubului, insa eficienta maxima se obtine cu mufarea cat mai aproape de partea de jos (la adancimea maxima).
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Pompa de aer ca pompa de apa?

Post by sturio »

Acest mod de a pune apa in miscare prin puterea aerului se numeste in limbajul de specialitate: AIR-LIFT
Se poate adapta pt riidcarea unor cantitati imense de apa, debitele putind ajunge si la sute de metri cubi pe ora. E nevoie de turbosuflante de mare capacitate si de tevi corect dimensionate.
Avantajele sunt mari si multe:
- odata cu "pomparea" apei se realizeaza si o buna oxigenare a ei
- la un anumit debit dat de apa, energia consumata pt producerea aerului e mai mica decat cea care ar fi necesara la o pompa, oricat de eficienta ar fi
- in afara turbosuflantei sistemul nu are piese in miscare care sa se strice
- e foarte ieftin ca si investitie

Insa, avem si dezavantaje, din cauza carora eu cam evit aceste solutii de pompare
- nu poti duce apa la orice diferenta de nivel la aceleasi randamente energetice
- nu poti trage apa de la adanci prea mari, din nou fara suplimente energetice, deoarece si turbosuflantele au o presiune maxima, de regula de cca 0,15 mbar, adica sub 1,5 m adancime nu mai scoate nici o bula de aer
- la debite mari de apa, avem nevoie de turbosuflante mari, care produc si foarte mult zgomot
- greu de dimensionat si de reglat debitul de apa.
Post Reply