Somnul European - Silurus glanis

Specii utilizate in sisteme noastre
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Prezent la gratare si bere! :lol:
3 t/ha sunt o performanta daca se practica sistemul semi-intensiv, adica furajare naturala si suplimentat cu furaje combinate (cereale, sroturi, etc). De regula nu se folosesc aeratoare, dar e necesar un debit de primenire de minim 1 l/s/ha.
In cazul dv., cresterea va fi intensiva, adica pestii vor fi 100% dependenti de furajul distribuit, iar debitele sunt mult mai mari. Si probabil veti avea si aeratoare.
Sa nu uitati de acvaponice, ca doar suntem pe un forum de "aquaponica", nu? :)
Acvaponia poate fi integrata cu succes la finalul circuitului de apa, inainte de a fi deversata, nu inainte de a decanta-o. Se poate face sub cerul liber sau intr-un solar/sera alimentat gravitational sau pompat din acest circuit.

Si pt ca suntem pe un topic de somni, va propun pe niste viviere mici (2 x 1,5 x 1.3h) sa populati cu ceva somn, macar in primul an si vedeti cum merge.
Intr-o asemenea viviera, recomand sa populati in aceasta primavara cu 500 de exemplare de 50-100 de grame, iar pe la 300 grame (probabil prin mai) sortati si impartiti pe viviere, apoi pastrati aceste 2 vivivere si sortati in permanenta. Veti avea probabil prin octombrie greutati de 1 kg. Apoi iernati, liber fara vivivere, si reincepeti cresterea pe viviere primavara urmatoare. La finele celui de al doilea an, garantat depasiti 2,5 kg/bucata.
Va incepe sa se furajeze cand apa depaseste 14 grC.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by gemelu »

Desi discutia a luat un trend profesionist care-mi place si ma bucura, ma bag si eu ca musca'n lapte cu ceva care ma roade...

Deci probabil asta era cauza pentru care mi-au murit...
sturio wrote: Nu suporta insa sa fie atins de mana crescatorului fara manusi, deoarece face soc de pH. Mana noastra are pH 5,5, iar el are pH-ul apei
In primul meu sistem am avut la un moment dat si niste pui de somotei. La balta unei manastiri pescuia un copil si prinsese si cativa pestisori pe care l-am convins cu ceva bani sa mi-i dea mie. Din acestia au supravietuit pana acasa la sistemul meu doar 6, dar acestia m-au uimit cu ritmul lor de crestere. Din 22 mai pana la 27 iulie au crescut aproape dublu in conditiile in care i-am hranit laolalta cu ceilalti cu furaje de Balotesti de crap. In plus datorita lipsei conditiilor (lumina si caldura) de dezvoltare a plantelor, capacitatea de "epurare" a apei fiind diminuata, administram "turmei" mele o cantitare redusa de hrana. Cu toate acestea am inregistrat cresterea in greutate
de la 7 la 13 grame;
de la 9 la 16 grame;
de la 9 la 20 grame;
de la 9 la 20 grame;
de la 9 la 23 grame;
de la 10 la 24 grame.

Zilele acestea, revazand notitele din acea perioada mi-a atras atentia faptul ca pestii mei parca nu seamana cu Siluris glanis. Inotatoarele anala si dorsala parca nu prea corespund caracteristicilor standard. Incerc sa atasez niste fotografii si va rog sa-mi spuneti daca nu cumva este un alt peste?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

Cred ca te-ai "pricopsit" cu somnul american pitic, un peste cu crestere lenta, care provoaca pagube semnificative in crescatorii.

O imagine cu somnul european

Image
Last edited by mihai hammer on Sun Feb 03, 2013 2:46 pm, edited 1 time in total.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by gemelu »

Somnul american pitic? Pai dupa nume nu este o specie autohtona... oare cum a ajuns in lacurile noastre? Si se pare ca este adaptat la conditiile climatice de la noi si se inmulteste de voie.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Ictalurus nebulosus, cum se mai numeste, a fost adus in Europa pe la mijlocul secolului XX, fiind confundat cu somnul american de canal (Ictalurus punctatus). De fapt, s/au adus amandoi, iar piticul a venit clandestin.
S-a acomodat extraordinar de bine si a devenit o pacoste. Mananca orice, nu creste mare si in plus e daunator pt icre si puiet de crap.
Dar are un gust excelent, si nu e rau sa il cresteti in acvaponia dv.
ATENTIE! Are un spin dorsal si la radiile inotatoarelor pectorale. Acesti spini pot provoca rani extrem de dureroase. Il puteti tine in mana dar nu strangeti palma El nu inteapa benevol ci doar daca e strans. Spinii nu sunt foarte ascutiti cum e la biban de exemplu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by gemelu »

Da, spinul l-am simtit cand i-am cantarit, dar din pacate-cum spuneam mi-au murit. I-am scos sa-i cantaresc, a intervenit ceva si a trebuit sa plec, iar dupa cateva ore in care au stat intr-o galeata mare de 40 litri cu piatra de aer, i-am gasit lesinati :(, si nu au vrut sa se mai trezeasca din somn...;)
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

Somnul de canal mi se pare chiar potrivit pentru sistemele nostre, insa cred ca mai bine stie domnul Radu daca da sau nu.

Image
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Toamna a venit mai repede. :)
Putem livra deja puiet de somn european. Luna iunie extrem de calduroasa a fost foarte benefica pentru alevini, avand un spor extraordinar de crestere. Azi au dimensiuni cuprinse intre 6 si 12 cm, adica intre 3 si 15 grame, fiind separati bineinteles pe 4 calibre. Estimez ca in noiembrie sa ajunga si sa depaseasca 150-200 de grame.
Preturile variaza de marime si cantitatea comandata.
Se pot hrani cu furaje de pastrav, cu diametrul granulatiei de 2 mm la cei mai mici si de 4.5 mm la cei mai mari.
Transportul se poate face simplu in saci de plastic cu oxigen, la o densitate de pina la 500 de bucati/sac in functie de durata transportului.
Pentru cei interesati, va rog ca detaliile sa le discutam pe PM.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

sturio wrote:Prezent la gratare si bere!
... va propun pe niste viviere mici (2 x 1,5 x 1.3h) sa populati cu ceva somn, macar in primul an si vedeti cum merge.
Intr-o asemenea viviera, recomand sa populati in aceasta primavara cu 500 de exemplare de 50-100 de grame, iar pe la 300 grame (probabil prin mai) sortati si impartiti pe viviere, apoi pastrati aceste 2 vivivere si sortati in permanenta. Veti avea probabil prin octombrie greutati de 1 kg. Apoi iernati, liber fara vivivere, si reincepeti cresterea pe viviere primavara urmatoare. La finele celui de al doilea an, garantat depasiti 2,5 kg/bucata.
pentru 800 exemplare a cate 15 g bucata, cate viviere recomandati pana la iernarea libera?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Adica cum iernare libera? Fara viviera?
O viviera de cca 2,5x2,5 m cu adancime de 0,7-1 metru e suficienta pt 1000 buc.
Pina la iarna pot sta linistiti acolo.
Miercuri merg in jud. Arges. Daca va intereseaza anuntati-ma si va pot aduce.
Post Reply