Somnul European - Silurus glanis

Specii utilizate in sisteme noastre
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

... sper ca se intelege ca aceasta viviera trebuie pusa in zona de bataie a unui curent fin de apa, sau pe un bazin/helesteu mai mare.
Pina la urma, capacitatea portanta al unui corp de apa (bazin, helesteu, etc) este aceeasi daca pestii sunt imprastiati sau stau gramada intr-o viviera, ci conditia ca apa in jurul viviverei sa circule, sa nu se acumuleze dejectii sub aceasta si sa nu se consumul oxigenul in acea zona.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

multumesc pentru mentiuni.
ma interesa nr. de viviere si in vederea sortarii pe categorii de greutete pana in octombrie (in functie de numarul de sortari recomandat/estimat). Am posibilitatea sa-i iernez in doua sau trei bazine.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Normal ca trebuie sortati. 3 categorii de dimensiune sunt de regula obtinute.
La marimi de peste 500-700 grame, doar doua categorii sunt suficiente, agresivitatea scazand odata cu cresterea.
Ma refeream la densitatea pe o viviera la o anumita categorie de marime.
Numarul de viviere il stabiliti in functie de cantitatea de peste pe care doriti/puteti sa o produceti. Oricum este indicat sa aveti viviere la un multiplu de trei.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by mihai hammer »

Multumesc pentru livrarea si sfaturile profesionale.
Somnii sunt OK.

Am inceput sa le scad treptat temperatura in bazin. Care ar fi limita inferioara potrivita varstei lor, incat sa nu stagneze cresterea?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

Sa va traiasca!
Cred ca pina la 14'C se pot hrani eficient. Insa am informatii de la alti crescatori ca s-ar hrani si la 10'C.
Bineinteles ca temperaturile ridicate stimuleaza apetitul ca la majoritatea speciilor. Exista si exceptii: mihaltul (Lota lota), e o specie ce se hraneste tot mai intens odata cu scaderea temperaturii.
ioan72
Posts: 1
Joined: Sat Mar 01, 2014 11:47 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by ioan72 »

E foarte interesant acest topic.As avea cateva intrebari pentru userul sturio:
Este rentabila cresterea somnului european in sistem circulant cu hrana granulata / hrana vie(rame,etc) si pana la ce nivel de greutate.
Din cate am ainteles este un peste nepretentios in general,doar la temperatura ar fi punctul sensibil,as vrea sa sa stiu daca s-ar putea creste in bazine circulare cu pompe de filtrare si improspatarea apei cand este necesar.Multumesc.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: Somnul European - Silurus glanis

Post by sturio »

In sisteme recirculante de regula orice specie este rentabila daca se hraneste exclusiv cu furaje granulate.
Nu confundati somnul european cu cel african. Cel european nu e la fel de sensibil la temperatura. Traieste sub gheata si se hraneste bine de la 15 grC in sus. Accepta cantitati mici de furaj si la 10 grC dar nu are randament bun de crestere. Optimul de dezvoltare il are intre 22-25 de grade
Post Reply