cu sau fara rasaduri?

Totul despre plantele din aquaponica
Post Reply
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

cu sau fara rasaduri?

Post by sturio »

Va rog faceti-ma sa inteleg...
in sistemele voastre "inundabile" cum le numesc eu, semanati semintele direct pe substratul acvaponic?
Nu am citit niciunde ca folositi rasadnite separate.
Plantutele nu s-ar dezvolta mai bine in primele zile/saptamani daca ar creste intr-un ghiveci separat, clasic cu mranita si nisip?
Eu asa am folosit pt salata, transplantand rasadurile in acvaponie dupa cca 2 saptamani.
As vrea sa purtam o discutie in acest sens.
catalin.pri
Posts: 14
Joined: Thu Dec 20, 2012 11:32 pm
Location: piatra neamt
Contact:

Re: cu sau fara rasaduri?

Post by catalin.pri »

Eu cu salata mea am plantato intr-un ghiveci mic in pamant apoi dupa cam 3 saptamani am scoso, am scuturat radacinile de pamant si am plantato in bilele de argila. Arpagicul l-am pus intr-un vas mai mic cu bile de argila care le-am udat mai des cu apa din acvariu, din 20 cate am pus au iesit 8, restul au putrezit.

Am inteles ca daca se pun direct semintele in patul de cultura se spala de apa si cad in bazinul cu pesti. Am mai vazut seminte lipite pe o banda ingusta de hartie (lidle) care probabil raman unde le pui.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: cu sau fara rasaduri?

Post by negru »

Se recomanda plantarea in rasadnite si apoi, cand da al treilea rand de frunze, se vor transplanta in "ghiveci".
Din experienta iti pot spune ca ridichiile si salata au iesit direct din pietris. S-ar putea sa fie "spalata" samanta la bilele de argila (spatiul mai mare intre bilele de argila).
Natural Mystic spunea ca punea semintele in fibra de cocos (cocopeat). In felul acesta se elimina stagnarea survenita in urma transplantarii - o idee valoroasa, zic eu.
Plantarea semintelor le fac direct pe sistem fara a fi nevoit ca la 2 saptamini atunci cand apare a cincea frunza sa fiu nevoit sa le murt pe sistemul acvaponic.Mutarea de pe rasadnita sau tavite alveolare face ca planta sa regreseseze cateva zile cea ce este un inconvenient.
...
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: cu sau fara rasaduri?

Post by sturio »

Pe mine principalul factor ce ma determina sa folosesc rasadul este riscul contaminarii sistemului cu pesticidele cu care sunt tratate semintele din comert. Din cate stiu, majoritatea semintelor sunt "imbracate" practic in pesticide. Dupa acel rastimp de 3 saptamani, in sol, sper ca pesticidul sa fie neutralizat de structura complexa a solului. In plus, invelisul semintei nu mai exista...
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: cu sau fara rasaduri?

Post by negru »

Sper sa nu ma fac de ras cu explicatia de mai jos dar stiam ca este o practica frecventa "inmuierea" semintelor pentru vreo 24 de ore in apa pentru imbunatatirea germinarii, eventual in apa cu urzica. Dupa acest interval semintele se planteaza in rasadnite. Sunt convins ca semintele din comert sunt tratate chimic, dar credeti ca, eventual si dupa o clatire sau doua, va mai persista suficient pesticid astfel incat sa reprezinte o amenintare pentru sistem?
Oricum, se recomanda plantarea in rasadnita pentru a spori productivitatea - in momentul transplantarii se vor selecta numai plantele care prezinta o dezvoltare buna.
...
corinne
Posts: 7
Joined: Sun Jul 21, 2013 5:11 pm

Re: cu sau fara rasaduri?

Post by corinne »

sturio wrote:Pe mine principalul factor ce ma determina sa folosesc rasadul este riscul contaminarii sistemului cu pesticidele cu care sunt tratate semintele din comert. Din cate stiu, majoritatea semintelor sunt "imbracate" practic in pesticide. Dupa acel rastimp de 3 saptamani, in sol, sper ca pesticidul sa fie neutralizat de structura complexa a solului. In plus, invelisul semintei nu mai exista...
Eu am sunat la cei de la Agrosel si am intrebat daca semintele lor sunt tratate si mi-au raspuns ca majoritatea semintelor nu sunt tratate ;la cele care sunt tratate exista pe plic specificatia tratat cu thiram (este vorba de spanac si ceva varza )
Cand am intrebat am specificat ca urma sa folosesc semintele lor pentru a obtine germeni pe care sa-i consum ca atare .
Dumneavoastra credeti sau nu , eu am mancat germeni toata iarna si nu am simtit nici un gust si nici vreun simtom ciudat nu am avut deci ...
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: cu sau fara rasaduri?

Post by aquaponicus »

Eu nu folosesc rasaduri si apoi sa le transplantez. Am incercat si asa dar nu mi-au placut rezultetele. Si nu fiindca tehnica asta nu ar fi buna ci pentru ca avand 2 maini stangi, reusesc sa fac ravagii la transplantare.
Acum folosesc Cultilene round plugs in care pun semintele direct in sistem. Evit astfel sa mai stric ceva ulterior.
Semintele le iau de la tara de la socri, aceleasi pe care le pun si ei in gradina si pana acum nu am avut nici un fel de probleme.
Post Reply