legume

Totul despre plantele din aquaponica
Post Reply
ciumio
Posts: 4
Joined: Thu Mar 17, 2011 9:53 am

legume

Post by ciumio »

a avut cineva productie de legume cu care sa iasa pe piata?
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: legume

Post by sorin64 »

ciumio wrote:a avut cineva productie de legume cu care sa iasa pe piata?
Salut
Inca nu am vandut, nici nu am cine stie ce cantitati dar in afara de salata ( care a fost testata de toti banuiesc ) am incercat:
castravete
170520133656.jpg
mazare
170520133657.jpg
tomate, busuioc, mangold ( telina de frunza ) ardei gras

Multe succese
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
corinne
Posts: 7
Joined: Sun Jul 21, 2013 5:11 pm

Re: legume

Post by corinne »

Eu am recoltat fasole verde ,ridichi -merg bine doar primavara pt ca sunt plante de zi scurta si vara nu fac radacina ci fac repede flori , capsunile au rodit deja a doua oara si sunt pline de flori , castraveti sunt foarte gustosi , salata merge mai bine tot primavara si toamna si nu pe temperaturi ridicate cand face repede floare , dovleceii sunt deliciosi ( am semanat doi de curiozitate ) rosiile par a merge bine dar inca nu am cules , broccoli trebuie recoltat curand si arata foarte bine .
Trebuie sa tii cont de sezon , temperaturi si necesitatile plantelor daca vrei productie sau sa investesti mai mult si sa oferi plantelor conditiile de care au nevoie si atunci cultivi ce vrei si cand vrei. Eu am ales sa cultiv vara chestii de vara si la iarna dupa ce rezolv cu incalzirea sa cultiv legume de zi scurta si care rezista la temperaturi mai usor de intretinut.
User avatar
sorin64
Posts: 49
Joined: Thu Jan 03, 2013 3:09 pm
Location: Bod Brasov

Re: legume

Post by sorin64 »

corinne wrote:Eu am recoltat fasole verde ,ridichi -merg bine doar primavara pt ca sunt plante de zi scurta si vara nu fac radacina ci fac repede flori , capsunile au rodit deja a doua oara si sunt pline de flori , castraveti sunt foarte gustosi , salata merge mai bine tot primavara si toamna si nu pe temperaturi ridicate cand face repede floare , dovleceii sunt deliciosi ( am semanat doi de curiozitate ) rosiile par a merge bine dar inca nu am cules , broccoli trebuie recoltat curand si arata foarte bine .
Trebuie sa tii cont de sezon , temperaturi si necesitatile plantelor daca vrei productie sau sa investesti mai mult si sa oferi plantelor conditiile de care au nevoie si atunci cultivi ce vrei si cand vrei. Eu am ales sa cultiv vara chestii de vara si la iarna dupa ce rezolv cu incalzirea sa cultiv legume de zi scurta si care rezista la temperaturi mai usor de intretinut.
Salut VETERANILOR
Buna."corinne"
Ce fel de sistem folosesti? si ce capsuni utilizezi, stoloni sunt formati cand ii introduci in sistem?
Rosii si castraveti am recoltat, gustul este NATURAL
2013 07 19 018.jpg
Ardei Grasi acum incep sa se maturizeze, dar plantele nu au evoluat pe inaltime
CAM00156.jpg
Salata am ales o varietate de solar/sera, si am reusit avand in vedere ca pot trece pe la sistem cel mai devreme din 2 in 2 zile
CAM00157.jpg
Urmeaza sa incerc Rucolla

Pe curand
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Flomat2004
Posts: 5
Joined: Thu Nov 24, 2011 5:44 pm

Re: legume

Post by Flomat2004 »

Salutare TUTUROR!!!
Stimate @sorin64 cu toate ca nu stiu daca am voie sa ma bag in aceste discutii private de pe forum, nefiind veteran
sorin64 wrote:Salut VETERANILOR
Buna."corinne"
nu stiu daca va merge prea bine rucola in cultura pe apa. Rucola este o planta cu cerinte moderate la apa, nu trebuie udata prea abundent, dar nici prea putin, deoarece isi schimba gustul devenind prea amara si picanta.
Post Reply