IFOAM standards - EXTREM DE IMPORTANT!!

Opinii, argumente, planuri in aquaponica
aquaponicus
Posts: 34
Joined: Sun Jul 14, 2013 7:38 pm

Re: IFOAM standards - EXTREM DE IMPORTANT!!

Post by aquaponicus »

Chemical FREE mi se pare un termen bun si o alternativa la bio asa cum au catalogat-o normele UE. Dar indiferent cum i-ar spune unii si altii, un lucru e sigur : acela ca legumele intradevar sunt naturale.
Nici eu nu am experienta in domeniu insa experimentez pe sisteme mici si sper cat de curand sa ii dau drumul la unul mai mare in gradina.
catalincre
Posts: 46
Joined: Fri Mar 22, 2013 6:17 pm

Re: IFOAM standards - EXTREM DE IMPORTANT!!

Post by catalincre »

nu prea vreau sa va tai avantul dar chemical free nu prea este, @sturio poate spune mai mult despre unele tratamente aplicate pestilor in caz de deparazitare sau antibacteriene, majoritatea pe baza de cupru (substanta care este acceptata in agricultura bio cu anumite restrictii cantitative). ideea este ca cei care propun astfel de standarde sunt incuiati din cauza lipsei studiilor si a informarii, aquaponia nu este o practica larg raspandita si usor de implementat. dvd-uri cu sfaturi de baza se gasesc la vanzare si chiar au clienti in tari unde aquaponia are istorie deja dar acolo se certifica organic, vezi USA si Australia. in Europa nu, nu ca nu ar fi dar ma repet, cei care fac legile sunt inculti si au alte interese. intradevar trebuie dusa o campanie de informare si mediatizare intensa pe care noi ca membrii ai forumului am face-o destul de greu, suntem putini si relativ slab activi pe acest forum (sper ca nu si in proiectele noastre aquaponice). eu oricum nu ma las si am sa-mi sustin proiectul ca "eco" cu orice ocazie, singurul impediment in certificare fiind cresterea plantelor in lipsa solului ceea ce poate fi combatut cu sistemele F&D si poate si cu cele NFT daca in cosulete se gaseste un mediu care este gasit si in sol (pietris sau alte roci) iar imputul este sau se poate certifica organic. pentru cei care totusi vor o certificare o pot face cu diferite firme de la noi care certifica bio dupa standardele USA dar costa si la noi nu este recunoscuta ci doar poate apreciata.
Post Reply