Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Opinii, argumente, planuri in aquaponica
Post Reply
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by mihai hammer »

Ma gandesc serios, de ieri incepand, sa pun umarul, sa organizam un workshop practic, folosind chiar materiale ecologice si recuperate pentru montarea instalatiei si a paturilor de cultura.
Se poate intinde pe 2-3 zile, iar la finalul ultimei zile sa dam in functiune sistemul.

In felul asta toti participantii (mai ales daca pun mana) ar ramane cu ceva. Este si o foarte buna promovare a conceptului, mai ales daca invitam o televiziune, o publicatie.

Am organizat asa ceva pe tema construirii unor case ecologice impreuna cu o arhitecta pasionata si a fost de mare folos.

Daca este de interes revin cu detalii.
Last edited by mihai hammer on Wed Feb 16, 2011 5:17 pm, edited 1 time in total.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

O idee buna!

Post by Danut-Alin »

Suna foarte bine!

Propun insa sa ne fixam un termen mai indepartat - iulie, august, pentru a permite comunitatii sa se dezvolte si ideii de aquaponie sa castige adepti. Ne vom cunoaste mai bine participantii si posibilitatile, vom sti mai bine pe ce si pe cine ne bazam!

Este insa o vreme potrivita pentru planuri, asa ca putem pune cateva idei cap la cap, ca si discutii de principii.

Multumesc pentru implicare!
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by mihai hammer »

Cu placere.

Legat de planuri:
- de partea de promovare ne putem ocupa impreuna, fiecare din noi avand o masa si o zona de cunostinte. Cred ca 60-70 de zile ar dura promovarea.
- ce as putea eu sa ofer: cea mai mare parte a materialelor, forta de munca, cazare la Bradulet (gratis pana pe data de 6 iunie, mai putin weekend-urile cu paste si 1 mai), prezenta pestilor in bazine.
- locatia se preteaza pentru ca este un concept ecologic (in plus se vor vedea casa din pamant si domul geodezic)
- ma gandeam la un sistem mic, pe care il putem confectiona dintr-un bazin de o tona cu cadru metalic pe palet si la sisemul mare (cel gravitational), sigur ca pana atunci am testa mini-sistemele noastre.

Sa revin la perioada:
- eu personal sunt legat de momentul initial - acela al popularii cu peste (luna mai), urmand sa intervin cu sisteme de filtrare, inclusiv cu paturi de cultura. Nu este bine sa ma prinda arsita fara ele.
- oricum, din experienta celor 5 workshop-uri anterioare, participantii sunt mai disponibili in afara perioadei de concedii; la randul meu, pe timp de vara sunt foarte aglomerat.

Numar de participanti:
- cred ca s-ar strange 10-20 de pasionati, insa pentru a se lucra eficient este bine sa ne limitam la 12-14

Sponsori:
- ideal ar fi sa gasim unul-doi sponsori, care sa scuteasca participantii de o eventuala taxa de participare.
Nu ma gandesc sa obtin eu bani, ci doar sa acoperim valoarea unor materiale (mai ai parte de neindemanatici care strica pe ici-colo) si alte costuri despre care mai vorbim.

Cam la atat ma gandesc pe moment.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by mihai hammer »

Revenind la promovarea conceptului (si a acestui forum), o metoda eficienta si care nu implica costuri este dezbaterea temei pe forumuri mari cu domenii apropiate.
Eu am deschis deia un topic pe un forum al pasionatilor de pesti in general.
Sunt foarte vizibili pe google si topicul are deja multe vizite.

Daca aveti timp intrati pe http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=13843
daca va inregistrati si oferiti mai multe informatii, tema va atrage multi interesati.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by Danut-Alin »

Domnule Mihai,

Apreciez dorinta dvs. de a ajuta la promovarea acestui forum, nu cred insa ca metoda sugerata de dvs. o voi pune in practica. Si regulamentul acestui forum si regulamentul forumului pe care ati deschis dvs. topic interzic reclama/racolare. Ceea ce nici mie nu-mi place categoric nu as face altuia. Nu accept caile facile, atata vreme cat nu sunt chiar morale. Va asigur ca am un plan de promovare a acestui forum, dar prefer acum sa generez continut, urmand sa incep promovarea sustinuta cand va veni momentul oportun.

Particip cu placere la discutie, atata timp cat nu vor fi indrumari catre siteul meu!


Ma repet - va multumesc pentru interesul aratat domeniului aquaponics!
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by mihai hammer »

Asa m-am gandit si eu: in primul rand discutii/dezbateri.

Va asigur ca nu voi face referiri care sa atinga strategia dvs. de promovare sau munca/imaginea/interesul, (cum de fapt nici nu am facut-o pana acum).

Legat de promovare si reclama, a face cunoscut un concept nou, deosebit, mai ales daca nu se comercializeaza nimic pe site-ul luat in discutie, nu cred ca poate contraveni vreunor norme, nici macar morale.
Am spus-o in ideea de a va incuraja, nu de a va contrazice.

Acvaponia merita sa fie luata in seama, mai ales ca nu ne mai asteapta vremuri bune (cel putin nu prea curand). Ca sa ma exprim mai bine mi-am modificat inclusiv semnatura.

Edit: daca din ceea ce am postat pe aici este ceva nepotrivit, stergeti ca nu-i bai.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by mihai hammer »

Am avut ragaz sa mai socotesc, iar in dreptul meu am ajuns la concluzia ca un sistem acvaponic mic nu este rentabil, in primul rand datorita costului mare al investitiei/m.c. de bazin de apa si suprafata pat cultura, plus pompe, instalatii, energie electrica.

Recunosc ca este vorba si despre potentialul acvatic pe care il detin la Bradulet.

Am gandit deja un sistem mediu spre mare, cu 3 bazine si paturi de cultura in cascada, astfel incat sa nu consum energie el. cu o pompa/bazin, ci o pompa pentru trei bazine si paturile aferente.

Sper sa reusesc sa pun in practica acest proiect la mijlocul lunii iunie. Deci, daca luati in calcul workshop-ul, oferta ramane valabila pentru inceputul verii.

In proiectarea sistemului m-am folosit de modelul de dimensionare a patului de cultura pus la dispozitie de dl. Danut-Alin si ma gandesc sa arate cam asa:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by mihai hammer »

Am revenit la proiectul prezentat mai sus si m-am sucit putin:

- ma voi folosi de bazinul zidit din piatra, existent deja (pentru pestii mari), avand un volum de 32 m.c.
- intre iazul superior si bazin exista decantorul si patul de cultura de 15 m.p.
- din bazin apa se filtreaza bio-mecanic si ajunge intr-un vas de cultura de 6-7 m.p. (sau doua insumand 10 m.p.; mai vedem)
- apoi 4 bazine pentru puiet, a cate 1600 litri fiecare
- sper sa mai fie loc pentru un vas de cultura
- intregul sistem va fi protejat de o sera-solar in suprafata de 120 m.p.

Daca se doreste participarea - pot gazdui workshop in perioada 9-12 iunie.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
JustNatural
Posts: 1
Joined: Thu May 05, 2011 11:14 pm

Re: Workshop in intampinarea cautatorilor de acvaponie

Post by JustNatural »

Salutare tuturor si multumiri celor care au postat pana acum pe forum !
Sunt nou pe-aici,
Am aflat relativ de curand despre sistemele acvaponice si mi se par extraordinar de interesante ! Ma fascineaza subiectul si as fi incantat sa iau parte la un workshop despre asa ceva !

Off topic : Imi poate spune cineva, din experienta, cam cat ar costa o investitie initiala daca as vrea sa scot 2000 de plante la o recolta?... sa zicem de salata. Si cam cat de mare ar trebui sa fie "ghiveciul" pentru o astfel de productie ? (ca sa-mi fac o idee cam cat teren ar ocupa)
Fac un proiect pe tema asta si m-a prins dimineata lucrand la el... :))
Post Reply